Henkilöstövuokrausfirmoista

Minulle on hieman hämärää, kun ei ole kokemusta enkä ole asiaan perehtynyt, että mistä nuo kaiken maailman henkilöstövuokrausyritykset oikein saavat tulonsa. Haluaisiko joku kertoa minulle, mihin ko. toiminta oikein perustuu?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Saavat tulonsa asiakkailtaan (kuten iso osa muista yrityksistä). Siis niiltä yrityksiltä, jotka heiltä niitä henkilöitä vuokraavat.

Menopuolella on sitten niiden vuokratyöntekijöiden palkat ja yrityksen muut kulut (muun henkilöstön palkat, toimitilat, markkinointi, hallinto jne.).

Äänestä

"Saavat tulonsa asiakkailtaan"

Olipas hauskasti todettu itsestään selvä tosiasia; ihan kuin en olisi tuota ymmärtänyt. Kiitän kuitenkin vastauksestasi.

Se, mikä minua hieman hämää, on se, että ihmiset joka tapauksessa etsivät työtä (työkkäri, sosiaaliset verkostot, ihan perinteisesti hakemuksia lähettämällä jne.), joten minun on hankala nähdä, miten tuo voi olla kannattavaa liiketoimintaa, kun yritys, vaikkapa jokin kauppaketju, voi suoraan valita ihmiset töihin ilman mitään välikäsiä, joille pitää sitten erikseen maksaa.

Ymmärtäisin kyseisen bisnesmallin toimivuuden varsin hyvin siinä tapauksessa, että olisi kyse vain pelkistä ns. korkeamman lisäarvon töistä. Jos organisaatio etsii itsellensä huippuasiantuntijaa, niin sellaista voi olla saman tien hieman hankala löytää. Kun sen sijaan onkin kyse ns. huonommista töistä (kaupan kassa, pakkaamo, varasto yms.), niin luulisi niihin hommiin löytyvän tyyppejä ihan muutenkin.

Mikä on se asia, joka analyysistani uuppuu; mitä en ymmärrä?

Äänestä
  • Vuokrahenkilön hinta on selvästi korkeampi kuin itse palkatun henkilön kulut. Henkilöstövuokrausyritys elää tällä erotuksella. Vuokraavan yrityksen taas kannattaa maksaa ylihintaa siitä, ettei henkilöstöä tarvitse irtisanoa jos tarvetta ei myöhemmin enää olekaan. Oman henkilöstön määrän sopeuttaminen nimittäin vasta kallista onkin.

    Äänestä

Jos olisin päättäjä leikkaisin näiltä siivet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


152_r kirjoitti:

Minulle on hieman hämärää, kun ei ole kokemusta enkä ole asiaan perehtynyt, että mistä nuo kaiken maailman henkilöstövuokrausyritykset oikein saavat tulonsa. Haluaisiko joku kertoa minulle, mihin ko. toiminta oikein perustuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu