Kiukkuinen räkättirastas

Mathon

Täällä on menossa varsinainen sota kun varsin aggressiivinen räkättirastas yrittää valloittaa tonttini, käyttäen aseenaan syöksylentoja ja paskapommeja. En olisi asiasta lainkaan harmissani ellen olisi kolme kertaa tämän viikon aikana saanut pommeja päälleni. Ja minun kun ei tarvitse noita lintuja sen kummemmin provosoida, näköjään niille riittää uhkaksi se kun kävelen taloni ovesta ulos. Kiusallistahan se on kun pihatöitä, joita tähän aikaan vuodesta on varsin runsaasti, tehdessään joutuu koko ajan vilkuilemaan ympärilleen ja väistelemään. Ilmakiväärin hankinta on vakavassa harkinnassa, mutta onko kellään toiminut muut niksit?

3

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Pari pientä lintua häiritsee sinua. höh?

    • räkättikäkätti

      Niillä pesä lähellä, ei ne muuten hyökkäile ihmisten päälle, neuvo joskin rankka hävitä pesä ennenkuin asettuvat munimaan/asumaan, tunnen linnut/räksät.

    • Gutta-Perkka

      Ilmakivääri??? - eikö niitä ole nykyään kevyitä, olalta ammuttavia ohjuksia. Hanki nyt alkuun ainakin kypärä ja muita varusteita ja yritä värvätä alueellisia joukkoja. Ei tuollaisia ilmatilaloukkauksia tarvitse sietää.

      Räkätit ovat todellisia hävittäjälentäjiä. Näin kerran kun räkättilentue antoi variksille kyytiä. Se oli menoa se.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      143
      3196
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3002
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1463
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1207
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1017
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      827
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      823
    Aihe