Tuossa eilen illalla istuin autossa ja odottelin vaimoani kaupasta niin havaitsin siinä että lähes jokainen 25-35v nuorimies kantoi olutkontteja mukanaan kaupasta, siis sunnuntai-iltapäivänä. Ryhti oli heillä kaikilla mielestäni huono ja ylipainoakin. Tähänkö ollaan tultu? Nämäkö nuoret miehet sitten puollustavat Isänmaatamme? Empä usko.
Onko samanlaisia havaintoja muualta vai onko tämä vaan meidän paikkakuntamme ongelma?
Onko samanlaisia havaintoja muualta vai onko tämä vaan meidän paikkakuntamme ongelma?
Vastaukset 8
Vanhimmat
ABC:lla käyvä porukka on juuri tuollaista. Ja mitä enemmän maalle mennään sitä enemmän noita peräkammaripaksukaisia, jotka elää mammojensa ja pappojensa kanssa, pyörii huoltiksella lippalakki päässä.
Ja äiteet kantaa selkä vääränä ruokaa näille olutasiakkaille
samaa olen myös huomioinut näissä meidän nuorissa, olutta vedetään kassikaupalla oli arki tai pyhä? Mitä tämä oikein tarkoittaa? Miten noilla kersoilla on yksinkertaisesti rahaa tuohon läträykseen?
He ovat ns."elämänkoululaisia". Eivät siis ole käyneet kuin peruskoulun(ehkä aloittaneet ammatillisen koulutuksen, mutta jättäneet kesken) ja elävät tulonsiirroilla.
suomen hyvä sosiaalituki edesauttaa että pystyy dokata ja saa vuoratuet kaupungilta,tietty iskä puskee vähä ruoka rahaa ettei syrjäänny...mutta pitäs noista tulee.en nyt puhu maanpuolustuksesta mutta muutenkin? mastonvalot katoo niin rupee mäkkimiehiä hirvittää?
Kerran olen joutunut rahatilanteen takia pyytämään sossulta yhdeksi kuuksi rahaa. Sain reilut 700€ paperin täyttämisellä ilmaiseksi käteen. Kyllä näillä elämänkoululaisilla on millä mällätä. Kaljaa paljon ruokaa vähän ja ei menoja vuoksran lisäksi niin joka kuukausi uusi tonni käteen ja alkoon mars. Miksi näin annetaan tapahtua? En tiedä. Olisiko pakko kuolutus ja kieltäytymisestä ilmaisen rahan jakaminen loppuu.
Minusta pakkotyöleiri ratkaisisi ongelman. Venäläiset ja saksalaiset asiantuntijat ovat todenneet sen tehokkaaksi keinoksi laiskottelun torjunnassa.
Sehän on ihan yleistä tuo lorviminen täällä Pohjanmaalla.