Tuossa eilen illalla istuin autossa ja odottelin vaimoani kaupasta niin havaitsin siinä että lähes jokainen 25-35v nuorimies kantoi olutkontteja mukanaan kaupasta, siis sunnuntai-iltapäivänä. Ryhti oli heillä kaikilla mielestäni huono ja ylipainoakin. Tähänkö ollaan tultu? Nämäkö nuoret miehet sitten puollustavat Isänmaatamme? Empä usko.
Onko samanlaisia havaintoja muualta vai onko tämä vaan meidän paikkakuntamme ongelma?
Havaintoni ABC:llä.
8
50
Vastaukset
- yksplusyks
ABC:lla käyvä porukka on juuri tuollaista. Ja mitä enemmän maalle mennään sitä enemmän noita peräkammaripaksukaisia, jotka elää mammojensa ja pappojensa kanssa, pyörii huoltiksella lippalakki päässä.
- äiteet_kantaa
Ja äiteet kantaa selkä vääränä ruokaa näille olutasiakkaille
- KurjaksiONmennyt
samaa olen myös huomioinut näissä meidän nuorissa, olutta vedetään kassikaupalla oli arki tai pyhä? Mitä tämä oikein tarkoittaa? Miten noilla kersoilla on yksinkertaisesti rahaa tuohon läträykseen?
He ovat ns."elämänkoululaisia". Eivät siis ole käyneet kuin peruskoulun(ehkä aloittaneet ammatillisen koulutuksen, mutta jättäneet kesken) ja elävät tulonsiirroilla.
- bablonero
suomen hyvä sosiaalituki edesauttaa että pystyy dokata ja saa vuoratuet kaupungilta,tietty iskä puskee vähä ruoka rahaa ettei syrjäänny...mutta pitäs noista tulee.en nyt puhu maanpuolustuksesta mutta muutenkin? mastonvalot katoo niin rupee mäkkimiehiä hirvittää?
- vammasialapsia
Kerran olen joutunut rahatilanteen takia pyytämään sossulta yhdeksi kuuksi rahaa. Sain reilut 700€ paperin täyttämisellä ilmaiseksi käteen. Kyllä näillä elämänkoululaisilla on millä mällätä. Kaljaa paljon ruokaa vähän ja ei menoja vuoksran lisäksi niin joka kuukausi uusi tonni käteen ja alkoon mars. Miksi näin annetaan tapahtua? En tiedä. Olisiko pakko kuolutus ja kieltäytymisestä ilmaisen rahan jakaminen loppuu.
Minusta pakkotyöleiri ratkaisisi ongelman. Venäläiset ja saksalaiset asiantuntijat ovat todenneet sen tehokkaaksi keinoksi laiskottelun torjunnassa.
- missäonvika
Sehän on ihan yleistä tuo lorviminen täällä Pohjanmaalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1716165Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa614683Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu514440Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa644269Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682682En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.622195Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331662odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1321552- 481483
- 341328