pedon eli ihmisen luku 666? Ja pedon merkki joka on 666? Pedon merrkinä voidaan pitää sitä miksrosirua joka upotetaan ihmisen ihon alle tulevaisuudessa. Siis siru on tavallaan visa kortti. Mikä yhteys on luvulla 666 ja mikrosirulla?
Mitä tarkoittaa
Raamatun lukija
3173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tuolla luvulla ja microsirulla ei ole mitään tekemistä toisensa kanssa, mielikuvituksen tuottamaa höpinää.
Ei kaiketi kukaan vielä tiedä, mitä tuo pedonluku tarkoittaa!
1. Raamatun numerologiasta hieman:
On ajateltu että 7 olisi Jumalan (ja näin ollen myös täydellisyyden?) luku, ja sitten vielä erikseen 8 Jeesuksen luku.
Luvusta 666 on mm. tällainen, hyvin raamatulliselta tuntuva tulkinta että tässä tarkoitetaan ihmisen pyrkimysten huipentumaa ja yritystä olla Jumalan kaltainen, asettua jumalaksi jne.
Tässä tulkinassa lähtökohtana ajatus että luku 6 ihmisen luku!
(Ihminen luotiin "kuudentena päivänä" jne.)
Eli yksi merkittävä ajatus, joka tuohon (sinänsä hämmentävään ja kiistanalaiseen) ilmestyskirjan kohtaan ja sen tulkintaan liittyy, on SELLAISEN TÄYDELLISYYDEN ilmestyminen, että tuo ilmestynyt (Antikristus!) asettuu Jumalan paikalle ja ottaa Jumalalle kuuluvan palvonnan - ihmisen muodossa!
Sielunvihollisen inspiroima ja toteuttama "täydellisyys" on aina synnin ja pahuuden läpäisemää sisäiseltä olemukseltaan, se saattaa näyttää jumalalliselta mutta on kuitenkin Jumalan tekojen jäljitelmää ja pohjimmiltaan niiden irvikuvaa.
Tuollainen tehty eli luotu täydellisyys, jolla yritetään korvata ja vaihtaa täydellinen Luoja jollakin jota voimme hallita, voi pettää ainoastaan ne ihmiset, joilta puuttuu rakkaus totuuteen.
HUOM.: Pohjimmiltaan totuus on Persoona, Jeesus Kristus. Siksi totuus meissä merkitsee kuuliaisuutta Hänelle, ja halua oppia kaikkea sitä mitä Jeesukseen, meidän Vapahtajaamme ja yltäkylläisen elämän lähteeseen pelastuksessa, sisältyy.
Vain Hänelle kuuluu palvonta, kirkkaus ja kunnia.
2. Antikristillinen liikehdintä:
Raamatun mukaan "antikristuksia" oli olemassa jo tuolloin ja "antikristuksen henki on jo nyt maailmassa".
Kun tulee henkilö Antikristus, se josta ilmestyskirja varoittaen puhuu, hän on tämän (jo nyt maailmassa vaikuttavan) antikristillisen hengen ja ihmisen jumalallistumispyrkimysten huipentuma.
Tästähän sana "Antikristus" tuleekin: siis ei ainoastaan Kristuksen vastakohta vaan myöskin vastakristus, eli jokin joka esiintyy ikäänkuin Kristuksena VAIKKA sisäiseltä todellisuudeltaan on tämän VASTAKOHTA.
Antikristus siis edustaa korkeinta mahdollista ihmisen hengellisyyttä - mutta ihmisen hengellisyyttä langenneessa tilassa! Se ei koskaan voi olla mitään muuta kuin demonien manipuloiman sielunvoiman käyttöön ottamista.
Siksi ihmisen tekemät "jumalalliset ihmeet" eivät olekaan ihmisen tekemiä, vaikka ihminen niin kuvittelisi.
Ihminen esimerkiksi ei itse itseään kehittämällä pysty lukemaan kenenkään ajatuksia, ei parantamaan sairaita jne. mitä okkultismissa, henkiparannuksessa (reiki ym.) tapahtuu.
VAROITUS: Nuo ilmiöt ovat riivaajahenkien työtä, joille ihminen okkultismissa avautuu yrittäessään jumalallistaa langenneen sielunsa voimia.
Kaikesta ihmeellisyydestään ja keinotekoisesta jumalallisuudestaan huolimatta Antikristus ja Peto edustavat sisäiseltä olemukseltaan synnillisyyttä - ja synnillisyys, joka korottaa itsensä jumalan asemaan on antikristillisyyden huipentuma.
Tällainen liikehdintä nähdään mm. hinduismissa (ja sen länsimainen jatke teosofia).
Hinduismia sanotaan vanhimmaksi uskonnoksi. Itse asiassa kyseisen valheen alku on jo ennen minkäänlaista uskontoa, se on Lusiferin lankeemuksessa tulla palvotuksi Jumalana, ottaa Jumalan paikka.
3. Sielunvihollisen taistelu Jumalan luomistyötä ja ihmistä vastaan Kristuksen häpäisemiseksi!
Nyt, valta-asemastaan syöstynä ja kirkkautensa menettäneenä tuo langennut enkeliruhtinas eli Perkele ja Saatana (josta Raamattu käyttää myös vertauskuvallista nimeä Lohikäärme) yrittää saada ihmisen, tavalla tai toisella antamaan "palvonnan ja kunnioituksen" jonnekin muualle kuin Jumalalle.
Miksi?
Koska silloin palvonta ja kunnia joko suoraan (saatananpalvonta) tai epäsuorasti (esim. New Age) kohdistuu Perkeleelle!
On muistettava, ettei sielunvihollinen (demonijoukkoineen) voi suoraan nousta Kristusta vastaan. Siinä mielessä mitään sotaa ei ole enää käynnissä. GOLGATAN RISTILLÄ JUMALA kerta kaikkiaan VOITTI!
Näin ollen vihollinen nouseekin Jumalaa vastaan ihmisen kautta, pyrkien langettamaan Jumalan rakkauden kohteen eli ihmisen syntiin rakastavaa Jumalaa vastaan.
Näin sielunvihollinen sitoessaan ihmisen mielenkiinnon ja henkiset pyrkimykset langenneen todellisuuden voimiin ja uskonnollisuuksiin todellisen Jumalan ja Pyhän Hengen todellisuuden sijasta, suurimmalla mahdollisella tavalla loukkaa Kristusta ja häpäisee Jumalan suunnitelmaa.
Kuitenkin Perkeleen tuomio on jo sinetöity.
Se tulee saamaan loppunsa.
Ja todellisilla kristityillä, jokaisella joka rakastaa oikeaa Jeesusta Kristusta, on JO NYT auktoriteetti Jeesuksessa vihollisen valheiden yli.
Valo voittaa pimeän. Aina.
Vaikka vihollinen jo on voitettu, siis lopputulos on selvä Raamatun mukaan, sillä vielä tässä ajassa on valta niiden yksittäisten sielujen kautta jotka se vetää mukaansa kapinaan Luojaa vastaan - ja lopulta kapina vie myös nämä ihmiset kadotukseen, joka on varattu "Perkeleelle ja sen enkeleille"!
KADOTUS ei siis ole tarkoitettu ihmiselle, mutta on selvää että ne jotka palvovat Luojan sijasta luotua, nöyrtymättä syntien anteeksisaamisen kautta Jumalan yhteyteen uudestisyntymisessä eli Hänen lapsekseen tulemisessa, eivät voi päästä Jumalan luo iankaikkisuuteen.
Kun iankaikkisuus kuitenkin on meidän "sydämissämme" eli ihminen on iankaikkisuus-olento, jonka oleminen ei voi raueta tyhjiin, nämä (jotka eivät ottaneet pelastumisen armoa vastaan Jeesuksen Kristuksen täytetyssä työssä) ovat kadotukseen tuomittuja - tavallaan he itse ovat tuominneet itsensä sinne uhmaamalla Luojaa "palvoessaan" itseään ikäänkuin Jumalan vertaisena.
4. Uskonnon ja elävän uskon ero - mikä on tärkeintä meille?
Tästä syystä uskonnot ja uskonnollisuudet eivät voi ihmistä auttaa, koska ne ovat langenneessa elämäntodellisuudessa tapahtuvaa liikehdintää!
Ihminen voi uskonnollisuudessaan kyllä käyttää käsitettä "Jumala", mutta todellinen Jumala löytyy vain Jeesuksen kautta, koska HÄNESSÄ Jumala todellisesti sovitti ihmisen itsensä kanssa.
Siksi Jeesuksen risti on ainoa tie lankeemuksen todellisuudesta Jumalan lapseuden todellisuuteen hengessä.
Uskonnollinen ihminen: "Kyllä minäkin Jumalaan uskon - omalla tavallani".
Kristitty: "Tahdon uskoa Jumalaan sillä tavalla jonka Hän on valmistanut, enkä alistu mihinkään korvikkeisiin ja jäljitelmiin, jotka ovat tyhjää uskonnollista petosta."
Jeesus Kristus on se joka ratkaisee.
Ja tämän sielunvihollinen pyrkii tekemään tyhjäksi!
Mikä siis on lopputulos kaikesta tästä, mihin päädymme pohdinnassamme?
Lopputulos on tämä:
Ei ole niin kovin tärkeää miettiä mitä 666 kuvaa ja mitä ei. Sitä voidaan kyllä pohtia, mutta on syytä muistaa tärkein, sillä muuten eksymme.
TÄRKEIN on Jeesuksen Kristuksen sovintotyö. Uskoa Häneen ja elää Hänen yhteydessä.
Silloin emme varmasti joudu tuomittavaksi emmekä vahingossa ota pedon merkkiä itseemme, tarkoittakoon se sitten mitä tahansa, siitä Jumala kyllä pitää huolen.
Elämä Jeesuksen yhteydessä on äärettömän turvallista.
On monia jotka ilmestyskirjan tulkinnoissa, numerologiassa jne. on ohittaneet itse pääasian ja lipsahtaneet sairauden puolelle. Nämäkin ihmiset, jos kerta Jeesukseen uskovat, ovat pelastettuja, mutta surullista silti on katsoa ja kuunnella kaikenlaisia sekoiluja epäolennaisissa tai ainakin toisarvoisissa kysymyksissä, joihin sitten vielä muitakin mukaan vedetään.
Ei siis ole ihan tervettä jos keskitytään laskelmiin ym. kun PITÄISI KESKITTYÄ ihan yksinkertaisesti elämään uskoaan todeksi arkipäivässä.
Jos siinä ei ole kylliksi mielenkiintoista haastetta, niin missä sitten?
...
Lopuksi tahdon sanoa, että pedon merkin yhdistäminen mikrosiruun ei välttämättä ole täysin tuulesta temmattua.
Joka tapauksessa talouselämän yhdentyminen, keskitetty hallinto jne. viittaavat yhteen suuntaan, eli maailmanherruuden syntymiseen, jonka johtoon Antikristus (todennäköisesti) asettuu.
Millä tavalla mikrosiru tai siitä vielä kehitettävä versio tulee tässä olemaan ja missä roolissa, jos tulee, sitä emme vielä tiedä, mutta tärkeintä on TÄNÄÄN keskittyä Jeesukseen - silloin et huomennakaan eksy.
:)
Joku on tulkinnut pedon lukua niin että se tarkoittaisi sosiaaliturvatunnuksen tapaista henkilötunnistinta. Mikrosirussa olisi siis kolminkertainen ihmisen tunnistusjärjestelmä ja sitä voisi käyttää maksuvälineenä,passina, ajokorttina ja sen avulla ihminen voidaan myös paikallistaa. Koirillahan vastaavia siruja jo onkin. Nykyään jo aletaan pakottaa ihmisiä käyttämään luottokorttia ja sitä sanotaan mukamas "ohjaamiseksi". Kun kaikki käyttävät luottokorttia, se muutetaankin mikrosiruksi?
Mikrosirun kehittäjä muuten varoitti itse että jos tämä tunnistusjärjestelmä vioittuu, siruja kantaviin ihmisiin tulee pahoja paiseita.