Sipilän ja co kanssa ruotsin kielen asemasta... Siis mitä? Mitä se heille kuuluu ? ennemminkin voisivat keskustella Suomen kielen asemasta Ahvenanmaalla.
Soini pitää huolen että ruotsin kieli asemoidaan siihen mihin se kuuluu, marginaaliin!
Soini pitää huolen että ruotsin kieli asemoidaan siihen mihin se kuuluu, marginaaliin!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miksei ne kiusat mee ruottiinsa vinkumaan rahaa
Toivottavasti tuleva valtiovarainministeri pysäyttää Ahvenanmaalle riihikuivaa setelirahaa ajavien rekkojen rallin!
Valtion tuskin kannattaa tukea saarien tuulivoimaa, joka tuottaa sähköä Ruotsin verkkoon.
Ahvenanmaalaiset pitäisi pistää tulemaan toimeen omillaan.
Rannikkovartiosta voisi hyvin lähettää laskun maakuntahallitukselle suoritetuista toimenpiteistä. Samoin valtion muutkin viranomaiset .
Saarilta ei tule centtiäkään valtion kassaan.
Yksi esimerkki RKP:n tavasta tuhlata veronmaksajien rahoja.
Millään ei ole väliä, kun se palvelee ruotsinkielisten etua!
Soinin suhtautuminen ruotsin kieleen on ollut aina myönteinen. Soini on esim. ehdottanut ruotsin kielen aloittamista jo alakoulussa. Ja Ahvenanmaahan on ruotsinkielinen, jos et sattunut tietämään. Joten en ymmärrä, mistä puhut.
Ahvenanamaalla kuitenkin on sama %-osuus suomenkielisiä kuin mantereella ruotsinkielisiä. Ahvenanmaan pitäisi täyttää ne velvollisuudet vähemmistökieliä kohtaan mitä sillä olisi itsenäisenä. Nyt sorto jatkuu itsehallinnon suojissa. Tietenkin Manner-Suomesta pitäisi tehdä virallisesti yksikielinen.
Ahvenanmaalla on itsehallinto, joten he ovat huolissaan ettei kielivapaus leviä heiltä mantereelle. Eikö fennot tätä ymmärrä? Itsehallinto, niin voi ajatella näin.
Toivottavasti he kielsivät Sipilää laskemasta Ahvenanmaan viranomaisten ruotsinkielisen palvelun kustannuksia. Fennoja voisi harmittaa nähdä luvut, vaikka itsehallinto selittäisi nekin.
Siis keskustelivatko affenat TODELLA mantereen ruotsin kielen asemasta? Vai Ahneidenmaan vastaavasta?
Jos tulivat jotain länkyttämään mantereen kieliasioista, niin ovat harvinaisen härskiä sakkia!
Ensin lopettavat pakkosuomen ja sortavat suomen kieltä maakunnassaan ja sitten KEHTAAVAT tulla vaatimaan suomalaisten pakkoruotsituksen jatkamista mantereella!?
Totisesti kukaan ei ole niin röyhkeä kuin svekosuru, PAITSI svekoaffena!!
En koskisi niitten perunalastuihin hammastikullakaan
Ahvenanmaan demilitarisointi puretaan, se sopii Putinille eikä ruotsalaisilta edes kysytä ! Minkäs ne tekevät.. :)
Ja Ahvenanmaalle perustetaan myös reserviläisten harjoitusalue jonne voi mennä ampumaan kovilla omilla aseilla radalle ..
Ahvenanmaalla toimineen suomenkielisen poliisipäällikön yhteydenotot mantereelle suomenkielisten kollegojen kanssa, olisi pitänyt käydä ruotsiksi. Hänen katsottiin toimineen väärin puhuessaan puhelimessa suomea suomenkieliselle virkamiehelle tms.
Suomenkielisen poliisin Ahvenanmaalla pitää käyttää tulkkia jos hän asioi Suomen poliisin kanssa mantereella.
Jos sama poliisi puhuu englantilaisen poliisin kanssa hän saa puhua englantia ilman tulkkia.
Et voi koskaan aliarvioida ruotsinkielisten tahojen vihaa suomen kieltä kohtaan. Voit myös itse arvioida vaikuttaako heidän asenteensa kielen lisäksi suomenkielisiin ihmisiin.
Jos ruotsinkieliset tahot vihaavat jotain kieltä noin paljon niin miten paljon he voivat vihata saman kielen puhujia ihmisinä?
Ruotsinkieliset hyväksyvät suomalaiset vain jos nöyristelemme ja toimimme heidän kielellään.
Vuonna 1809 tapahtunut onnellinen tapahtuma jossa Ruotsi menetti Suomen on ruotsalainen tragedia josta ruotsinkielinen maailma ei ole vieläkään päässyt yli.
uutinen täällä
http://vastranyland.fi/opinion/ledare/2013-04-05/435691/finskan-forbjuden
Ahvenanmaan ruotsalaislaki on perustuslaillinen.
Ihmettelen sitä ketkä Manner-Suomen päättäjistä ovat olleet tuon rasistisen argumentin hyväksymisessä mukana? Voiko olla olla enää kierompaa ryhmittymää mitä on nämä suomessa asustavat ruotsalaisten jälkeläiset?
Poliisi teki väärin jos hän asiakkaan kuullen puhui asiakkaan asioista toisen poliisin kanssa kielellä jota ei ole asiakkaan asiointikieli
Suomessa saa puhua suomea niin paljon kuin haluaa ja missä haluaa, ml ahvenanmaa. jos koettavat estää purkautuu demilitarisointi aika äkkiä ja yllättäen ,....