"Hallitus ilman RKP:tä? ........

SK_News

4

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuottavuushyppyä

      "Eritelläänpä hieman tuottavuushyppyä, jonka pakkokulttuurin poisto toisi:
      - resurssien allokoituminen oikein koulutuksessa, eli opiskellaan valinnaisesti, jolloin joka tunnille tulee oikeat oppilaat. Parempi tehokkuus opetukessa näkyy osaamisen kasvuna, joka näkyy talouskasvuna.
      - Suomen ulkomaankaupan kasvu maailmankielten osaamisen parantuessa, tällä jo pelkästään on suunnaton tuotantoa lisäävä vaikutus.
      - Suomenruotsalaisten palvelujen hoitaminen vapaa-ruotsin oppineiden suomalaisten lisäksi tulkkipalveluilla ja toisten suomenruotsalaisten voimin, joka lisäisi A) yksityisten palvelujen ostoja ja siten talouskasvua ja B) johtaisi siihen, että tehokkuus kielikiintiöiden hyödyntämisessä kasvaisi, eivätkä kaikki suomenruotsalaiset menisi Hankenille, vaan hakeutuisivat olemassaolevien ja nyt näköjään tarpeettomien koulutusalakielikiintiöiden mukaisesti eri aloille, palvelemaan tämän väestönosan tarpeita. Näin ollen resurssit allokoituisivat myös tällä osa-alueella tehokkaasti ja koulutuksen tuottavuus ja yhteiskunnallinen arvo kasvaisivat.
      - Yleisen ruotsivihan katoaminen, joka toisi hyvinvointihypyn koko maahan, mikä taas näkyisi tuottavuutena ja Ruotsi-Suomi kauppavaihdon kasvuna.
      - Suomen maineen parantuminen, kun itäinen kulttuuripiirre, kansan pakottaminen tietyn kulttuuri-identiteetin kantajaksi häipyisi, mikä toisi mainetta ja sementoisi Suomen vihdoin länsimaaksi."

      • TäyttäAsiaa

        Asiaa!


    • Stubb_ja_RKP

      Vai on Stubb säälitellyt RKP:n poissaoloa hallituksesta ja luvannut yhteistyötä?!

      Missä hän on niin sanonut? Surumediassako? Pitää muistaa, että surumedialle suomalaispoliitikotkin puhuvat, mitä se haluaa kuulla. Joten surupoliitikkokin varmasti toimii samoin.

      Ja mitä ihmeen "yhteistyötä" hallituspuolueen puheenjohtaja tekee oppositiopuolueen kanssa? Siis ohi muiden hallituspuolueiden? Ja tarkoittaako Stubb henkilökohtaista vai puolueiden yhteistyötä?

      Kuulostaa nii erikoiselta, että täytyy olla vain joku löysä heitto Stubbilta...

      • 0lipa kerran stupido joka ei pyytäny kuin yhtä asiaa ja oli niiin kiitollinen ...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe