Italiaan veneilee massoittain SIIRTOLAISA! Missä elämänsä vaiheessa nämä muuttuvatkin pakolaisiksi? Jotenkin en vaan ymmärrä tätä asiaa.Siirtolaiset käsittääkseni lähtevät kulkemaan työnperässä. Timpureilla on saha ja vasara mukana työkälupakissa. Insinöörillä on läppäri mukana, heti pitää työnsyrjään päästä kiinni.
Kyllä, olen savolainen, ehkäpä tyhmäkin. Joku viisaampi minulle, vaikka vääntäköön rautalangasta tämän statuksen muuttumisen, jos kehtaa vaivaantua.
Kyllä, olen savolainen, ehkäpä tyhmäkin. Joku viisaampi minulle, vaikka vääntäköön rautalangasta tämän statuksen muuttumisen, jos kehtaa vaivaantua.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eihän ne ole siirtolaisia, vaan pakolaisia. Työpakolaisia! Helppo elämä edessä, eikä tarvitse pelätä joutuvansa takaisin, ellei jää kiinni siitä mitä ne yleensä tekevät.
Ja sotilas karkureita yÄK YÄK YÄK
Vihervasureiden rkp kielellä muslipakolainen lausutaan siirtolainen.
RAJAT AUKI!!!
http://mvlehti.net/2015/05/27/eu-haluaa-toimittaa-800-laitonta-siirtolaista-suomeen-ja-kasvattaa-suomen-pakolaiskiintiota
Se on loputon jono. Ei se asia sillä korjaannu, että niitä ripotellaan ympäri Eurooppaa.
No ei leikattu taaskaan kehitysavusta, maahanmuutosta tai pakolaisista. Jos olis leikattu olisin halunnut nähdä opposition reaktiot, kun sehän on ainoa pyhä asia johon ei kosketa. Joudutaan vaan kurittamaan meitä kantiksia.