Mihin Matti Ollila on kadonnut?

Ollilasta

Ko. herra on pitänyt blogia, jossa hän on terävästi arvostellut erityisesti kaupunginjohtajaa ja myös Jalasjärven kunnan johtoa. Häntä on ilmeisesti luettu paljon ja myös kommentoitu. Onko hän lopettanut bloginsa pidon nyt, kun sitä ei enää näy. Mikähän lienee siihen syy.

24

3937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Finkumu

      Se on vihdoinkin alkanut tekemään oikeita töitä.

      • käämijäksi

        Ruvennut käämimään muuntajia?


    • Kunfimu

      Jossain Virolaisessa firmassa nykyään töissä.

    • vai-lamolaan

      Viety Anturajärvelle navetan taakse paimetamaan lehmiä.

    • Nimimerkillä

      On läppärinsä vankina suljettujen karteekien takana kirjottamas oman bloginsa kommennteja.

    • B.logist

      Tähänkö taipumukseen vihjattiin Kurikka-lehden tekstaripalstalla?

      • börribaron

        otti oikeesti ja myi koko nokia omistuksensa jo joitain viikkoja sitten..jos kehityksen käkimiehenä ollut mies tekee niin ...hmmmm...nooh onhan se vanha jo...pikkasen yli milli siitä vaan tuli,on muuten julkinen tieto..kyl sillä eläkepäivät viettää.


      • 6273

        Onko jollakin ikävä


    • Matista

      Saadun tiedon mukaan Ollila yrittää Latikkaa kaupunginjohtajaksi. On kuulemma tiuhaan käynyt Latikan työhuoneessa. Saa nähdä, kuinka Ollila asiassa onnistuu. Pitäisikö Ollilan suunnitelmaan suostua, kun entisen kaupunginjohtaja Jarvan ja nykyisen johtaja Tyrväisen hän on haukkunut pystyyn.

    • JATKUVA-RIITA

      Jalasjärven kunnanhallitus päätti maanantaina yksimielisesti, että se ei käsittele lainkaan Matti Ollilan tekemää oikaisuvaatimusta.

      Ollila teki oikaisuvaatimuksen hallituksen kesäkuisesta päätöksestä. Se antoi Kiinteistö Oy Jalasjärven Vuokratalolle luvan lyhytaikaisen kanssalainan ottamiseen.

      Lainan avulla on tarkoitus rakentaa vanhusten palveluasuntoja Iloniemeen. Nykyiset tilat ovat tarkoitukseen sopimattomia.

      Kunnanhallitus huomauttaa, että Ollila ei ole kunnan jäsen eivätkä muutkaan seikat oikaisun tekemiseksi täyty. Hän on kurikkalainen luottamushenkilö.

    • jatkuvia-vaikeuksia

      Kurikkalainen kaupunginvaltuutettu Matti Ollila (kesk.) on valittanut Vaasan hallinto-oikeuteen Jalasjärven kunnanhallituksen elokuisesta päätöksestä.

      Jalasjärven kunnanhallitus ei ottanut 10.8. käsittelyyn Ollilan tekemää oikaisuvaatimusta. Hänen mielestään lyhytaikaisen kassalainan ottaminen olisi pitänyt viedä yhteisvaltuuston päätettäväksi.

      Ollila sanoo, että kyse on suuremmasta asiasta kuin vain kassalainasta.

    • Uutta

      Ei Ollilla ole mihinkään kadonnut. Hän houkutteli jalasjärvisiä liittymään Kurikkaan. Nyt hän haukkuu jalasjärvisiä hallintoihmisiä pystyyn On hyvä, että Ollila on vain rivijäsen nykyään. Voikin sanoa Ollilasta vanhan sanonnan:"Haukkuva koira ei pure"

    • KurikkaKing

      On painunut unholaan. Surko käy Kurikan väyrystä. Omatkin häpee.

      • Vieläkö_valokuvaa

        Vieläkö ottaa valokuvia persuista


      • Äänistäjä

        Aikoo perustaa oman puolueen. Varma tieto.


      • TAPPELUSSA--MUKANA

        Hän kertoo joutuneensa fyysisen hyökkäyksen uhriksi valtuuston kokouksessa joulukuussa. Tuolloin Kurikan valtuuston kokouksessa sattui ikävä välikohtaus, kun Kurikan Toimitilat Oy:n lainojen laina-aikaa ja lyhennyssuunnitelmaa alettiin käsitellä.

        – Olin esteellinen, joten siirryin hallintojohtaja Kaarina Hautalan ja Margit Parkkamäen (sd.) kanssa pois kokoussalista avoinna olleen välioven taakse. Puhujavuoron saanut ja pönttöön matkalla ollut Jorma Varpula (ps.) tuli ovelle, veti sitä kahvasta ja pökkäsi minua samalla mahaan läppärillään, Ollila kertaa tapahtunutta.

        – Varpula sanoi, että hän ei pysty esiintymään samanlaisella varmuudella, jos olen kuulemassa, Ollila muistelee.

        Tilanne oli Ollilan mukaan nopeasti ohi, kun valtuuston puheenjohtaja hakkasi nuijaa ja totesi samalla, että puhujapönttö ei ole oikealla välioven luona vaan vasemmalla.

        Ollila sanoo, että hän ei ole pitkän valtuustouransa aikana kokenut mitään vastaavanlaista.

        – Olen istunut valtuustossa vuodesta -84. Tämä on ensimmäinen kerta, kun käydään oikein käsiksi. En loukkaantunut tilanteessa fyysisesti, mutta henkisesti kyllä. Kaikesta huolimatta en aio tehdä rikosilmoitusta.


      • juoksi_läppäriin

        Juoksi läppäriin ja syyttää muita väkivaltaisuuksista?


    • Kepulix

      Onko sama mies joka ampui naapurin koiria?

      • naapurisopua--

        Naapurisopua?


    • Laillisuus

      Toimitilat ja koulukiinteistöasia kuuma juttu.Oltava hiljaa,jottei joudu tikun nokkaan. Viimeisin kepulainen jääviysongelma tuli esiin Kotikoulunmäen asiassa

    • savikkoonuponnut

      Miksi Kurikassa rakennetaan uusi koulukin Savikon? Uusia kosteusvaurioita odotellaan, vaikka rakennetaan paalujen nokkaan. Mitä maksaa? Tietääkö MAtti?

      • kurikas_kokemusta

        Kurikas on palio kokemusta kuinka rakennetahan rakennuksia jokka painuu upoksiin
        Jo monelta vuosikymmeneltä


      • tätäkö.tarkoottaa
        kurikas_kokemusta kirjoitti:

        Kurikas on palio kokemusta kuinka rakennetahan rakennuksia jokka painuu upoksiin
        Jo monelta vuosikymmeneltä

        tätäkö tarkoottaa mä puhun kokemuksesta


    • äästiveristä

      Ei Matti ole minnekään kadonnut. Nimi on kunnallisvaaliehdokkaiden listalla. Ja blogia on aamulla päivitetty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6963
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3928
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3310
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2909
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2696
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2186
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2133
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2067
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      39
      2000
    Aihe