Hallitusohjelmassa on, että työttömyysturvauudistus valmistellaan lokakuuhun mennessä. Mitä sitten tapahtuu? On sanottu. että tulee uusi ansiosidonnainen jonka kesto lyhnee 250 päivään ja jonka rahoituksen hoitaa valtio, vai tuleeko sittenkään??
Kysymys kuuluu nyt, että miten työssä käyvät hoitavat kassa-/jäsenmaksut siihen saakka?? Kannattaako niitä maksaa enää vai ei? Puhumattakaan uusista nuorista nyt kassoihin liittyvistä työntekijöistä, kannattaako kassoihin enää liittyä? Meneekö maksut nyt kankkulan kaivoon? On taas niin surkeasti valmisteltu uudistus.
Kysymys kuuluu nyt, että miten työssä käyvät hoitavat kassa-/jäsenmaksut siihen saakka?? Kannattaako niitä maksaa enää vai ei? Puhumattakaan uusista nuorista nyt kassoihin liittyvistä työntekijöistä, kannattaako kassoihin enää liittyä? Meneekö maksut nyt kankkulan kaivoon? On taas niin surkeasti valmisteltu uudistus.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ansiosidonnaisesta leikataan satoja miljoonia joten kyllä se tuntuu. Veikkaan että päivärahan pituus tiputetaan puoleen eli 250 päivään, korvauksen määrä pysyy ennallaan.
Mutta kannattaako maksaa enää jäsenmaksuja???
Ei ne ammattiliitot sitä ansiosidonnaista omasta pussistaan maksa. Palkasta otetaan työttömyysvakuutusmaksu, jolla katetaan ansiosidonnaiset maksut. Ammattiliitot käyttävät jäsenmaksunsa oman toiminnan pyörittämiseen.
Pointti oli, että kannattaako jäsen-/kassamaksuja enää maksaa kun rahoituksen on sanottu muuttuvan? Ilman jäsen-/kassamaksun maksamista et nykyisin ole ansiosidonnaisen piirissä. Mutta toisaalta menevätkö maksetut maksut hukkaan jos rahoitus muuttuu niin, että valtio hoitaa jatkossa anssin ja olet sen piirissä automaattisesti.
Eihän siinä mikään muutu. Nykyäänkin palkastasi menee tv-maksu, mutta ansiosidonnaista et saa ilman työttömyyskassan jäsenyyttä. Ilman kassan jäsenyyttä saat vaan kelan työttömyyskorvauksen.
Ei muutu vai? Hallitusneuvottelujen aikana ilmoitettiin, että valtio hoitaa jatkossa anssin. Se on täysin eri asia kuin nykyinen käytäntö.
Kerro kannattaako nyt liittyä työttömyyskassaan ja alkaa maksaa sinne jäsenmaksuja jos uudistuksen jälkeen anssin kesto leikataan puoleen ja valtio hoitaa kokonaan rahoituksen? Miksi maksaa enää senttiäkään kassoille?
No älä maksa, mutta et ansiosidonnaista jatkossakaan ilman kassan jäsenyyttä saa. Mutta tee ihan miten tykkäät, ei se minulta pois ole, vaan itseltäsi.
No miksei saisi jos herrojen suunnitelmat toteutuvat? Kun anssi siirtyy valtion hoidettavaksi niin silloin anssin ja kassojen yhteys loppuu. Nyt vaan tämä siirtymäaika mietityttää, että kannattaako kassaan maksaa enää ollenkaan.
Jo nykyään valtio siitä maksaa suurimman osan. Voit toki kassan maksun jättää maksamatta, mutta sitten saat ansiosidonnaisen sijaan pienempää kelan työttömyyskorvausta. Valintoja..
Eihän tässä olut kyse siitä millainen systeemi nykyisin on vaan siitä millaiseksi sitä ollaan muuttamassa ja siihen liityvässä siirtymäajassa.
Eikä jatkossa tarvitse mitää valita, ansiosidonnainen tulee kaikille automaattisesti kunhan on täyttänyt työssäoloehdon. Näin siis jos herrojen suunnitelmat totoeutuvat.
Lakkoja se tietää,ehkä yleislakko tulee.Ansiosidonnaisista ei hallitus voi yksin päättää.
Samoin yleis sitovuuden romuttamis suunnitelma.
Aika ajoin porvari hallitukset on yrittäneet muuttaa sääntöjä.Ja aina joutuneet perääntymään,lakon uhan vuoksi,niin nytkin.
Siinähän lakkoilette, itselleen sika vahingon tekee kun kaukalonsa kaataa. Julkisen sektorin lakkoilu tuo vain säästöjä valtiolle ja kunnille. Toivottavasti ovat mahdollisimman pitkään lakossa. Yksityisellä puolella pitkä lakko tarkoittaa irtisanomisia kun yritysten tulos heikkenee. Kiva työttömänä maksella asuntolainan lyhennyksiä etenkin kun työttömyysturvasta tullaan kovalla kädellä leikkaamaan.
Se nyt vaan on niin että ay-ankyrät hyväksyvät leikkaukset tai itkevät ja hyväksyvät. Saatte aivan vapaasti valita kumpi käy teille paremmin.
Päättäväinen hallitus ei ay-liikkeen kiristykseen alistu, sen tulette huomaamaan.
Vai menevät työttömät lakkoon kun ansiosidonnainen vähenee...
Työttömyyskassamaksut kannattaa maksaa, sen sijaan ay-liiton maksuja ei kannata maksaa, eikä ole koskaan kanattanutkaan.
"Loimaan kassa" ei ainakaan vastusta ansiosidonnaisen päivärahan leikkauksia koska vallitsevan kasvu-ura ideologian talousoppi pitää luonnollisena sitä, että työtön ei pitkiä tukia tarvitse uudessa uljaassa yhteiskunnassa.
Näin se on aina ollut "hyväosaiset pärjäävät" ja "huono-osaiset jäävät menestyvien jalkoihin".
Tämä on arvovalinta. Eihän orjatalouden aikanakaan orjalla ollut edes ihmisoikeuksia vaan se oli aina isäntävallan täyden määräysvallan alaisena.
Yhteiskunnan arvot ovat sitä mitä ovat, ei niille mitään voi. Kurjaliston osa on olla aina kuritustoimien kohteena. Keppiä niin, että tuntuu.