Oli todella huono pila ja varsinainen RIMANALITUS valita paperimies Jari Lindström työ- ja oikeusministeriksi. Millä eväillä tämä mies hoitaa kyseistä postia?!
Lainsäädäntö ja juridiikka on yksi yhteiskunnan keskeinen tukipylväs.
Tällä valinnalla Soini ja Persut osoittavat voimakasta halveksuntaa tätä keskeistä sektoria kohtaan.
Aiemmin oikeusministerin piti olla juridisen koulutuksen saanut henkilö. Tätä sääntöä muutettiin sittemmin, jotta puolueet voivat valita mieleisensä HANTTAPULIN (kuten nyt Lindströmin) kyseiseen tehtävään.
Hävetkää Soini ja Persut!
Lainsäädäntö ja juridiikka on yksi yhteiskunnan keskeinen tukipylväs.
Tällä valinnalla Soini ja Persut osoittavat voimakasta halveksuntaa tätä keskeistä sektoria kohtaan.
Aiemmin oikeusministerin piti olla juridisen koulutuksen saanut henkilö. Tätä sääntöä muutettiin sittemmin, jotta puolueet voivat valita mieleisensä HANTTAPULIN (kuten nyt Lindströmin) kyseiseen tehtävään.
Hävetkää Soini ja Persut!
Vastaukset 64
Vanhimmat
Juu, kyllä demlaa nyt vituttaa!
Tämä on Lottovoitto Suomelle kun päästiin niistä ViherVasuriRKP OikeusMurhaajista! Laittoivat Suomen alennustilaan!
Aivan niin.Nuita yhtäkään kolmea mainitsemaasi porukkaa ei hallitukseen tarvita nyt eikä tulevaisuudessa.
Tervejärkinen normaali ihminen ilman paineita, että itse täytyy tietää kaikki detaljit pystyy hoitamaan postia paljon paremmin kuin nämä svedulainoppineet ! Jälki Bajamajan ja Braxin jäljiltä on hirveää!
Tästä Jari Lindströmin(ps) nimityksestä ilmeisesti alkaa persujen alamäki.
Paperimies oikeusministeriksi?! Soini on seonnut tai kusi noussut päähän!?
Enää ei tarvita yliopistoja kunhan poliittinen härskiys vaan pelaa niin aukeaa ovet ihan mihin tahansa!
Miten Lindström kehtaa esiintyä erilaisissa tapahtumissa ja tilaisuuksissa OIKEUSMINISTERINÄ tietämättä aihealueesta yhtään mitään?
Minä vaan kysyn.
No hän tietää jotakin siitä kuinka paljon freudenthalilaista hallaa edeltäjänsä rva. Henriksson sai aikaan.
Mitä braxi sai aikaan? Ministeriö on täynnä lakimiehiä, on vaan hyvä että ei kaikki ole.
Miten Lindström on uskaltanut ottaa oikeusministerin pestin? Moni olisi kieltäytynyt samassa tilanteessa kun ei ole juristin koulutusta. Osoittaa kyllä Soiniltakin, että taju puuttuu. Persuille miinusta ja paljon heti alkuunsa.
No kukas persu olisi siinä sitten parempi ollut, Hakkarainenko ?
Jokainen hallituspuolue valitsee keskuudestaan ministerit, ja persuilla ei hirveesti valinnanvaraa tahdo olla. Ministerit kun valitaan puoluejohtajien luottoporukoista, ei persuilla kovin suurta valinnan mahdollisuutta ollut.
Lindström on persujen mittareilla mitattuna sivistynyt järkimies, joten sillä nyt mennään. Ei se Soini kelvannut valtionvarainministeriksi, ja ehkä se oli hyvä, koska eväitä ei häneltä kyseiseen hommaan olisi ehkä löytynyt.
Oikea syy on, että kokkari-Stubbille oli väen väkisin räätälöitävä valtiovarainministerin palli. Herra ei tule toimeen presidentti NIinistön kanssa ulkopolitiikan asioissa .
Olipakko räätälöidä näin.
Äänestäjät kyykkyyn.Olettehan jo kerran äänestäessä saanet sanoa näkemyksenne.Nyt on aika vaieta neljäksi vuodeksi.
Persuilla olisi ollut vara valita Halla-ahon Jussi oikeusministeriksi, siinä on järkimies joka olisi pannut mamurikollisetkin hyvin äkkiä kotimatkalleen!
Soini vain haluaa pitää Jussia piilossa Brysselissä, kun pelkää Jussin huojuttavan palliaan persuissa !
Soini valitsi ulkoministerin pallinkin vain sen vuoksi, kun tietää jotta hallituksen suurimmat haukut lankeavat pää ja rahaministereille !
Late Lapista. SSSS Ry!
Sampo Terho olisi ollut kyllä fiksuin vaihtoehto...
Ei äänestäjien tarvitse vaieta koskaan demokratiassa.
Mutta vaalien tulosta tämä uuden hallituksen kokoonpano
noudataa hyvin.Näin on kansan enemmistö halunnut,siinä
ei pitäis olla epäselvää kenellekkään.
Kertakaikkiaan nyt on pantava suu säkkiä myöten.
Vai pitäiskö haalia lisää velkaa valtiolle niin kuin
kommunistit ehdottivat.Mutta eipä saaneet kansalta
kannatusta asialleen,takkiin tuli taas reippaasti kommunisteille.
Ihan turhaa Arhi yrittää viisaana muka antaa ohjeita TVssä.
Sopii mennä vain hyppimään autojen konepellien päälle niin
kuin aiemminkin on tehnyt.Sen hän osaa hyvin.
Täysin rimanalitus Soinilta (kusi noussut päähän), ettei fiksua miestä Helsingistä valittu, Sampo Terhoa?! Ai, niin hän helsinkiläinen ja Soini Espoon ghetosta!
Halla-aho syrjäytettiin myös törkeäsi helsinkiläisyytensä vuoksi.
Voi jeesuskristus työtön paperimies oikeus- ja työministeriksi vailla alkeellisintakaan koulutusta näille aloille!
Politiikka on Suuri Sirkus.
Uutisissa persujen taustalla teksti "saat mitä tilaat" on nyt sitten toteutunut. Vaalit on pidetty ja kansa on halunnut näin ja piste.
Joo-o, kuka se kirjoittikaan sen tyhymyyden ylistyksen?
Huvittavaa, todella huvittavaa nämä ministerivalnnat? Lindström (nyt loppui lindströmin pihvin syönt, tulee niin kamalia mielleyhtymiä), Mäntylä, vai oliko se Kuusela, entäp Sanni Grahn-Laasonen. Jotensakin tulee peruskoulun pisis-tytöt viime mainitun mielikuvaksi.
Sipilä, ja Soini? Herra varjelkoon meitä, nyt tulee suomettuminen mieleen.
Taitaa ymmärtää aika paljon. Tieliikenteeseenkin saadaan vähän kuria kun sakot tuplaantuvat. Varmasti muitenkin saadaan pian rikollisille oikeat tuomiot eikä mitään pään silityksiä.
##Taitaa ymmärtää aika paljon.##
Älä tapa nauruun!
Lindström saa jari Aarniosta hyvän takapirun ja neuvonantajan, sekä työttömyys että oikeudelliselle puolelle !
Late Lapista. SSSS Ry!
Miten ajattelit löytää Persuista oikeusoppineen:)
Olisi voinut paremminkin antaa sivuviraksi Niinistön Jussille mutta ei hkä halunnut sitä. Oikeusministerin homma taitaa olla aika vähätöinen. Tarkistavat hallituksen antamien säännösten juridisen kelvollisuuden mutta eivätköhän virkamiehet hoida sen puolen. Henrikssonkin keskittyi torjumaan oikeuslaitokseen kohdistuvia leikkauksia. Oikeuslaitoksen toimintaan oikeusministeri ei voi puuttua.
Eiköhön tuo ole niin,että jos mies on oikeamielinen paperimies,hänestä voi tulla hyvä oikeusministeri.Kierosta juristista ei sitä tule,ei ministeriys kieroa luonnetta muuta.
Asiantuntijoita on käytettävissä kyllä,jos jotaki ministeri ei itse tiedä/ymmärrä.
Lindströmmiä en kyllä tunne,mutta kirjoitinkin niin kuin periaatteellisesti.
ottakaa huomioon että Lindström on myös Työministeri ja sopii siihenhommaan kuin nenä päähän! Onhan siellä ollut Ihalainenkin ministerinä joka sentään oli täysi nolla! Entäpä sähkömies Ahde ja hänen pesueensa? Kokaa nokkaan sanoi jo poika Ahde aikoinaan ja Hilkka rääkyi että kiusataan, krokotiilinkyynelin!
Kyllä tuo Lindström vaikuttaa oikein pätevältä, vai ettekö halua työmiestä hommiin, pitäisikö olla Ruotsinkielinen RKP herra ja Hidalgo että teille kelpaisi??
Hieonsti PS peli etenee. Soini ulkoministeri ja Halla-aho on EU:ssa jo mamuportsarina. Lindström oikeusministerinä ja Niinistö puolustusministerinä.
den glider in
Mitä oikein itkette täällä.
Ei välttämättä ole näin. Oikeusoppineita riittää varmasti ministeriössä ja Lindströmin avustajina. Pääasia olisi, että Lindströmillä olisi aiemmista ministereistä poiketen rohkeutta ryhtyä ajamaan mm. rangaistusten koventamista ja käsittelyuudistusta.
Niinpä. Kuolemanrangaistuskin tulee olemaan harkinnassa.
vihdoinkin voi tulla vastinetta kansan oikeustajulle, kunnon tuomiot rikollisille ja erityisesti saadaan ulkomaalaistaustaiset tuomiolle
Sitä todellakin saa mitä tilaa. Odottelen innolla oikeusministerin vastauksia eduskunnan kyselytunnilla.
Paperimiehen ammattitaidolla hoidellaan niin oikeus- kuin työministeriönkin asiat. Työttöminen kyykytys pääsee pian vauhtiin.
Oli kuitenkin rehellinen kun myönsi ettei ymmärrä noista asioista mitään.
On silti Lindströmillä pokkaa ottaa salkku vastaan. Ei natsaa , ei natsaa. Pitää myös osata kieltäytyä tehtävästä jos/kun tietotaito ei riitä. Soinilta riman alitus, kun päätyi tuollaseen ratkaisuun. Olisi pitänyt antaa keskustalle ja ottaa joku muu vastuualue. Ei tiedä hyvää, kun takuulla tulee tietämättömyys vastaan monessa tilanteessa. Kysyjiä ja testaajia tulee riittämään.
Oliko Jutta pätevä vvm, eipä tainnut olla, onko juuri kukaan ministeri
ollutkaan koulutukseltaan/kokemukseltaan sopiva ministeriksi?
Virkamiehet on siellä neuvomassa juuri siksi ettei tehtäisi laittomia
päätöksiä, viime vuosina ei tuo laillisuus ole kyllä toiminut.
Sampo Terho, mies ällöttää minua, katsokaa miten hän heiluttaa
häntäänsä kun Soini on lähellä,
tulee mieleeni oma koirani joka palvoo minua ainakin uloslähtiessä.
Miehen on oltava mies, ei pomon palvoja.
rannalle jääneet ruikuttavat, niin aina
Suomi ja suomalaiset saavat hävetä silmät päästään.
Paperimies johtaa lakien valmistelua...
PS. Vaikutat yhtä tyhmältä kuin valinnan tehneet Soini ja kumppanit.
Ottakaamme huomioon, että Lindström on kansanedustaja eikä ihan ensikertalainen. Eduskunta säätää lait maassamme ja siitä hänellä on aivan varmasti selvä käsitys. Toiseksi Lindsröm on luottamusmiestaustainen henkilö suuresta yrityksestä. Myös sitä kautta on lait tulleet hänelle tutuiksi. Sen lisäksi hän on kansanmies, joten tämä näkökulma on eduksi ministeriön piirissä, jottei hallituksen näkökulma ole liian yläluokkainen. Oikeusministeriössä on hänen tukenaan osaavaa porukkaa. Joten annetaan hänelle tuki ja kannustus tehtävien hoitoon.
Heh.
Mikä on Lindströmin kielitaito? Persuilla yleensä rallienglanti ok!
niin tai näin, aina väärinpäin
Suomalaiset jätkät ovat kaikki tyhmiä kumipäitä:
Ajakaa ylinopeutta, jos haluatte tukea valtiota
Kyllä Suomi on pitkään naurun kohteena ulkomailla.
Soini on huumorimiehiä.
Ei poika jaksannu hoitaa hommiaan! Helppohan se on tossa asemassa vähän itkee ja jakaa työtaakkansa muille, eikä palkka vähene siltikään!!!
Lindström alkaa paljastaa oikeat karvansa työttömiä kyykyttäessään, mies on julman ja kovan näköinen punaniska, jolta ei lopulta armoa työttömille tule. Selittää vaan että on pakko tehdä leikkauksia, höpö höpö. Nykyinen hallitus tekee tulonsiirtoja rikkaille koko ajan, nämä ne koko asian ratkaisee.
Nyt on hyvä ministeri, työttömyys vähenee niin että demareita ja vihervasureita vituttaa,,
Väärin.+Tämän+hetkinen+"työllisyyden+nousu+ja+työttömyyden+väheneminen+"+perusustuu+vain+ja+yksinomaan+ns.++EKP:n+velkakirjojen+osto-ohjelmaan++ja+rahan+painamiseen+-+++määrällinen+elvytys++-++joka+on+koko+EU:+n+alueella+3/2015+lähtien+60+mrd+/kk,+josta+suomen+osuus+on+1,08+mrd/kk.+Suomi+on+saanut+siis+3/2015+-+3/2016+välisenä+aikana+valtion+velan+lyhentämiseen+12,96+mrd+.+10.3.2017+EKP;n+neuvosto+päätti+kasvattaa+määrän+80+mrd+euroon/kk.+suomen+os.+1,44+mrd/kk+(1,8+%)+on+30,24+mrd+euroa+tähän+päivään+asti,+eli+yhteensä+3/2015+lähtien+43,2+mrd+ja+tästä+summasta+suurin+osa+on+pantu+uuden+velan+ottamiseen++-++ja+"työllistämiseen"+-++SETELIRAHAN+painaminen+ja+VELANOTTO+kas+siinä+ne+taikasanat.
On muuten hallituksen ahkerin minsteri, demarit vois ottaa mallia kuinka homma hoituu, Ihalainen viimehallitukaudella sanoi aina kun häneltä kysyttiin miksi työttömyys luvut pahenee jatkuvasti, oli hänen kommentti, ei hallitus pysty teille tarjoon uusia työpaikkoja samoin vastas Katainen, tällä hallituskaudella ei noin törkeitä kommentteja ole tarvinnut kuunella,,
Kyllä demari minstereitä on ollut useita jotka eivät ole saaneet muuta kuin työttömyys luvut nouseen,, meteli on kamalaa kun ovat oppositiossa mutta sitten kun ovat hallitusvastuussa täysiä nollia,,
Olin pahasti väärässä, että uskoin siihen, että Urpo Leppänen tulee kantamaan suomen historian loppuun asti heikoimman työministerin titteliä. Sen tittelin Urpolta vei nykyinen työministeri.
Persut on SMP:n jatke, joten olisi tuo pitänyt tietää, mistä puolueesta se vielä huonompi ministeri tuli. Täydellinen pettymys oli koko persupuoluekin sitä kannattaneille.
Harvinaisen typerän tuntuinen punaniska. Kaikki työttömät multiongelmaisia, sanoo entinen työtön paperimies. MOniongelmainen uupunut '''ministeri'', jolle ainakin pulla ja viina selkeästi maistunut. Eikö siellä oikeasti ole ketään täysjärkistä ja sivistynyttä tilalle??? Jaksa kuunnella noita hölmöläispeittoideoita. Laitetaan 500 000 hakemaan 17 000 työpaikkaa joka viikko sanktioiden uhalla!!!! HALOOOOOOO??? KETÄÄN KOTONA?!?!
Sehän oli Soini joka teki valinnan ja siksi kun Lindström on niin tyhmä että sitä voi EK,kokoomus ja Soini viedä kuin läskiämpäriä ja tää urpo luulee tekevänsä jotain hyödyllistä tyypillinen typerä persu! EK ja kokoomus haluaa kurjistaa työttömien elömistä etyä niistä tulisi lähes ilmaista työvoimaa firmoille ja Soini junailituon urpon sitä hoitamaan eli kyykyttämään työttömiä jotta persut saa olla hallituksessa ja Soini ministerinä siihen asti kunnes palkintovirka tästä kaikesta EK:n ja kokoomujsen nuolemisesta avautuu,tulevaisuus näyttää millä hinnalla Soini myi puolueensa eli mikä virka on tulossa,sitten vaan Soinisäätiön kassa kainaloon ja palkintovirka kutsuu ja persujäsenet ja äänestäjät jää nuolemaan näppejään.Soinin kusetus kaikkia kohtaan onnistui yli odotusten hillotolppa on saavutettu,yllättyi varmasti itsekin miten tyhmiä persujen jäseneksi liittyneet ja persuja äänestäneet ihmiset ovatkaan kun kusetus meni noin helpolla läpi! Kaikkien muiden oikeiden puolueiden kannattat näki heti mikä kusetus on meneillään ,Soinin typerät persusutkaukset ei mennyt läpi kuin persuissa muissa ihmisissä ne aiheutti vain myötähäpeää. Uskomatonta että nyky Suomessa on vielä noin paljon noin tyhmiä ihmisiä kuin persut ovat,tosin nyt ihmiset on kyllä älynneetkin mikä kusetus tapahtui ja ovat siirtyneet äänestämään muita puolueita ja loikanneet valtuustoissa muihin puolueisiin ihan kiitettävästu vain tyhmimmät persut on jäänyt pesään. Säälittävää ja reppanaa porukkaa nuo jäljelle jääneet pikkupuolue perussuomalaisten ihmiset,voi voi
Niin työministerin tehtävä on etsiä työttömille töitä,ei kurjistaa heidän elämäänsä sietämättömäksi.
Mutta ihmettelen tuon sosiaaliministerin toimintaa myös kun ei pidä köyhempien puolia kuten kuuluu,ei EU:sta ihan huvikseen lähetellä ukaaseja riittämättömästä sosturvan tasosta,tuntuu että nuo ministerit eivät ole oikein tehtäviensä tasolla.Muuta ei osata kuin yrittää piilottaa yrityssijoittajien voitot jotta valtiolle ei tarvitsisi maksaa mitään veroja ja luoda joku sote missä köyhät sairaat voi jättää omilleen kuolemaan.
Ei hyvä näin.
Oikeusministeriksi paperirullan ex-pyörittäjä täysin sopimaton.
Mieleen nousee väistämättä kysymys, mitä enää yliopistotasoisella juristi koulutuksella merkitystä, kun asioita pystyy hoitamaan paperirullanpyörittäjätasolta.
Toiseksi ex-työtön Lindström on erityisen erikoistunut näköjään työttömien kyykytykseen -varsinkin kantasuomalaisten, matuherrat ja somppuloiset vaan porskuttavat Kela- korteillaan ja etuisuuksillaan.
No aloitus osui just asian ytimeen. No PISTE. No että sillä tavalla.
Persut kuinka te kehtaatte? Ja kyllähän te kehtaatte!!!
Yhdymme edelleen ja täysin aloituksen mielipiteeseen jo kahden vuoden taakse 2015!
Kun jälleen asiasta saatiin täydellinen todistus to 11.5 2017 Ylen A-Studion Talk ohjelmassa"!
Tämä Ylen TV 1 _A-Studio Talk - jota vetää yksi Ylen parhaimmista etten sanoisi "lahjomattomimmista" toimittajista Jan Andersson joka tuo kainostelematta esille aiheita ja jopa vaiettuja kipeitä asioita joista yksi on tämä Työministeriön saamattomuus sikaniskainen körmy Lindström paperilaborantti!
Hyvät valinnat asiantuntuntijoina valinnat olivat - kuten keskustelussa nytkin hyvin kokenut entinen pitkäaikainen työministerinä ollut Filatov toi esiin asioita ja parannusesityksiä ja järkiperäisiä ajatuksia joihin tämä onneton Persu ei osannut vastata millään tavalla samalla tasolla, - kuten yleensä on - tämä mies ja olento punaniska ei osaa ottaa edes asiallista informaatiota vastaan koko kansan ja etenkin työttömien ja työnhakijoiden edun mukaisesti!
Lindström näkee todennäköisesti kaikki muualta ja muilta tulevat esitykset ja asiat puolueiden kilpailuna kun yhdessä kuitenkin pitäisi edistää kansalaisten asioita!
Mutta aivan omaa luokkaansa oli tämä tamperelainen ns. "työtön työnhakija" nainen metallialalle myöhemmin kouluttautunut yksinhuoltaja perheenäiti yms. oli aivan yliveto ja tietoinen asioista, .- mistä tämä vajakki työministeri ei tajunnut mitään ja olikin ihan pihalla kun tämä nainen avasi sanaisen arkkunsa ja asiantuntemuksensa!
- Sillä tämä nainen on korkeakoulutettu ja älykäs nainen (Huom. jota Lindströn ei ole´!) - nainen jolla on työllisyyttään edistävä lisä koulutus metallialalle - jota ei kummemmin tuonut esille.
Mutta että "ministerinä" aikaansa viettävä niin kuten myös "samaa työnhakijoiden kyykyttämistä" TE-keskuksille ja niiden avulla ja verovaroillamme konsultin työn yritystään johtava nainen hämmästyi tuon työttömän työnhakija-naisen asiantuntemuksista, - jopa silminnähden hämmentäen tämän "konsultin" alan ja kollegoiden tuntemattomuutta ja kykenemättömyyttä todellisen työllistämisen edistämiseksi!
Ns. työnhakija nainen oli siten yhdessä Filatovin (sdp) kanssa asiantuntijoina - kun tämä avuton lääkkeiden varassa piristynyt saamattomuus ja turhaa työtä tekevä "konsulttinainen" oli aivan nollilla ja kuin ihan muusta käsittämättömiä puhuvia hölmöjä!
Tämä on aihe josta pitää puhua yleisemmin ja lisää - miten työhakua edes voi tässä muodossa ja jatkossakin olla mitä nyt tuli esiin avoimesti ja rehellisesti ohjelman kautta!
Eiköhän se ollut Jaakonsaari, joka oli pahin kyykyttäjä, oikein petos sellainen. Ihalainen taisi harrastaa työpaikkakävelyä.
Demareissa ei ole koskaan ollut muuta kuin yhdistyssyöpäläisiä.
Perseiden tuho oli hyvä asia
Kyllä Filatov kiitettävän hyvin sai työttömiä töihin edes hetkeksi. Varsinkin kun ottaa huomioon sen, että Filatovilla oli ministeriaikanaan vielä opinnot kesken. Mutta olihan se eduskuntaika oikein hyvää aikaa näpertää graduaan ja lukea tentteihin. Kun se rahakin virtas tilille suurenpana kuin opintolaina!
Filatov oli himohaastattelija, jonka aikana sossuvirkailijoista tuli röyhkeitä, mutta amatööri kyykyttämisen mestari Ihalaiseen verrattuna. Lindström on pilannut TE:n palvelut. Naaman vääntelijä kävi peesaamassa ryssää, mutta ei saanut yhtään mitään aikaan.
Nyt on Jarilla näytön paikka.
Paskakasa joutaa paskatunkiolle.