56% suomalaisista haluaa kieltää savukkeiden myynnin Suomessa. Erityisesti nuoret ovat tämän järkevän mielipiteen takana.
56 PROSSAA
Savukekielto
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kieltäminen. Ratkaisu kaikkeen, koska suomi.
No joo, tuo salakuljetus on jo nykyään merkittävä ongelma suomessa. Hinnan korotus lisää sitä ja kielto räjäyttäisi sen käsille.
Kieltolaista on muutenkin hiukan huonoja kokemuksia, alkoholin käyttö ei ennen eikä jälkeen ole ollut yhtä suurta kuin kieltolain aikana.
Tupakkavero tuottaa reilut 700 000 000 Euroa vuodessa. Lisäksi tulee arvonlisäveroa ja myyntivoittoveroa. Säästöä on myös lyhyempi eläkkeiden maksuaika kun tupakoitsija kuolee nuorempana. Kalliiksi tulee tupakanmyynnin lopettaminen.
taas tätä sontaa. suomi on kieltojen luvattu maa. tai mikälli ei voi kieltää niin verotetaan raskaimman kädellä. ja tuo 56 % on kyllä vedetty hatusta ja huuhaata. nooh. viron tuonti se vaan lisääntyy ja suomen yhteiskunta maksaa. taas joku juustonhaistelija kukkahattu vihervasemmistolainen lesbo ollut aloittajana.
Miten tämä toimii TTIP-sopimuksen kanssa, kaikki kaupan esteet
on purettava, pitääkö kessut kaivaa tiskin alta näkyville?
http://www.vapaakauppa.fi/
Antaa olla siellä tiskin alla, samassa paikassa kuin nuuskakin.
Varmaan yhtä suuri porukka olisi laillistamassa kannabiksen. Ihan yhtä kuvottava tapa se pössyttely, ellei kuvottavampi.
Pakkohan se tupakan myynti on kieltää, kun ihmiset eivät itse osaa ajatella mikä on järkevää ja mikä on heille järjetöntä ja hyvin vahingollista.
Tulevia sukupolvia ajatellen myyntikielto olisi vain hyvä asia. Eivätpähän joutuisi riippuvaisuuden kanssa pyristelemään.
Tupakointi ei ole elämisen kannalta mitenkään tarpeellista, vaan vain typerä opeteltu ja haitallinen tapa.
Passiivinen tupakointi tappaa.
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CD4QFjAC&url=http:/
/www.stumppi.fi/portal/stumppi/harkitsijalle/passiivinen_tupakointi/passiivisen_tupakoinnin_haittavaikutukset&ei=ahBoVaDPLsjhywOvnILYCQ&usg=AFQjCNHvNJk8Y6VawcQCIQrDCt3Uybf30w&bvm=bv.93990622,d.bGQ&cad=rja