Venäjän presidentti Vladimir Putin on määrännyt tiedot venäläissotilaiden kuolemista rauhanajan erikoisoperaatioissa valtiosalaisuudeksi. Tällaisia tietoja julkistava voi joutua syytteeseen rikoksesta.
Viha on lietsottu, tiedotusvälineet otettu haltuun ja sitten vielä kuolleista puhumisesta tehdään rikos.
Tiedätte mitä on tulossa.
Viha on lietsottu, tiedotusvälineet otettu haltuun ja sitten vielä kuolleista puhumisesta tehdään rikos.
Tiedätte mitä on tulossa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kaikista näistä uusista määräyksistä lakipykälistä paistaa Putin hallinnon epävarmuus ja ohuus. Kortilato voisi kaatua hyvinkin pienestä tapahtumasta, joten diktatuuri kiristää otettaan, pohjoiskoreaistaa hallintoaan, ottaa voimakeinot käyttöönsä.
Putin säätää lakeja kuin sellainen johtaja, joka jo yrittää peitellä tekojaan. Eli sellainen johtaja, jolla on, liikkuipa hän missä tahansa, helikopteri rakennuksen päällä valmiiksi käynnissä ja Sveitsin tilikirjat taskussa.
Se oli vain rajakahakka se. Varmasti jälkeenjääneet nato-vastaiset paviaanit kuolette viimeiseen mieheen itärajalla. Jokaiselle teille ryssän kuula kalloon. Natoalueilla ei käydä sotia.
Siinähän tuli Putinin suusta ilmoitus, että venäläissotilaita on Ukrainassa. Ilmeisesti lisää ruumiita odotettavissa.
Nopeaa on tuo ajan riento Venäjällä. Kommunisteilta vei lähes kahdeksankymmentä vuotta ajaa maa vararikkoon. Putin hoiti saman muutamassa vuodessa. Mittausten mukaan 86% venäläisistä kannattaa Putinia. Nuo sataa prosenttia lähentelevät kannatusluvu ovat on/off -tyyppisiä. Hetki vain kahva on 0-asennossa. Muistakaamme Nicolae Ceausescu.
operaatiot Ukrainassa. Juuri valmistellaan suurhyökkäystä. Se on kuitenkin niin salainen, että edes tiltuille ei ole kerrottu.
Nyt saa tappaa venäläisiä sotilaita sankojenjoukojen. Ei o enää huolia , niitä on jo ei ole olemassakaan. Salassapitonvelvollisuksen rikkominen rangaistava 20 v vankila.
Oliko lähde Reuters, voidaanko Putinin määräystä vahvistaa 'puolueettomasti'?
Jos määräys on virallinen, pitää se näkyä Venäjän lehdistössä....nimittäin jos sellaista määräystä ylipäätään on?
Oletko ERommel varma, että olet itse olemassa.
Kyllä on varmaa, mutta Reuters:in uutisoinnin sisältö ei ole sitä.
Ellei virallista informaatiota ole näytettäväksi, on siinä taas tyypillinen uutisankka ja tai hyvin todennäköisesti Putin on puhunut jostain aivan muusta asiasta.
Katsos vain hyvin typerät uskovat heti kaiken, melkein kaikki asiat pitää varmentaa.
Luuletko tosissasi sitä uutisankaksi? Etkö osaa itse varmentaa asiaa?
http://rt.com/politics/262785-russia-secret-military-casualties/
Siinähän se, asia kerrotaan virallisella venäläisellä uutissivustolla ja vielä englanniksi, jotta maailmallakin tajuttaisiin. Joko riittää?