Tuomiojan aikana optiojärjestelyt herroille

Tuomiojan ollessa Lipposen kakkoshallituksen kauppa ja teollisuusministerinä, otettiin valtionyhtiössä käyttöön johtajien surullisen kuuluisat optiojärjestelyt. Herrat rosvosivat laillisesti kansallisvarallisuutta optiojärjestelyillä "sitouttamisen" nimissä ja Tuomioja siunasi järjestelyt.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sosialisoinnin sijaan Demarit alkoivat harjoittaa markkinataloutta.

Äänestä

Kuinka iso osakesalkku Erkillä itsellään on?

Äänestä

On vihdoin aika huomata tekojen ja puheiden rirtiriita. Tuomiojan on ns. eliittidemari, lontoolaisen homokoulun kasvatti, puhuu kuin kommari, mutta tekojen tasolla riistää ja huijaa työläiset ja rikastuttaa rikkaat. Tuomioja on suuri valehtelija, samanlainen sateenkaariaatteilla pelleilevä paskaläjä kuin hapannaamojen ja vetelysten voittamaton kungingas jöörn donner.

Äänestä

Demarinauta Sinikka Mönkäre oli innokas optioiden kannattaja ja jakaja, demarit junailivat hänet palkintovirkaan RAY:n johtoon kun tämä saatanan nauta oli järjestänyt demarien ystävälle Mikael Liliukselle miljoonien optiot. Luuletteko vitun demariolmit että tämä olisi unohtunut, se ei unohdu koskaan, saattaa jopa olla alkusysäys jatkuvasti laskevaan kannatukseenne.

Äänestä

Itseäni ei haittaa yhtään, jos tavallinen yrittäjä tienaa omaisuutensa. Sitä en hyväksy, että valtiohallinnon alaiset yritysjohtajat saavat huimia optioita. Kuitenkin Ammattiliittojen johtajat rutisevat kaikkia johtajia kohtaan. Miten on ammattiliittojohtajien omat palkat, onko niihin kukaan puuttunut? Nekin maksetaan kaikkien veronmasajien lompakoista. Ei pelkästään ammattiliittojen jäsen maksuista. Olisko aika alkaa sieltäkin leikata palkkoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muistelija_ kirjoitti:

Tuomiojan ollessa Lipposen kakkoshallituksen kauppa ja teollisuusministerinä, otettiin valtionyhtiössä käyttöön johtajien surullisen kuuluisat optiojärjestelyt. Herrat rosvosivat laillisesti kansallisvarallisuutta optiojärjestelyillä "sitouttamisen" nimissä ja Tuomioja siunasi järjestelyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu