http://yle.fi/uutiset/perussuomalaisten_kannatus_suurinta_korkean_tyottomyyden_alueilla/6361563
Ja nyt persujen hallitukseen menon jälkee työttömät yhtenä kovimmista leikkaus- ja kyykytyskohteista. Voiko enää pahemmin ampua itseään jalkaan?
Ja nyt persujen hallitukseen menon jälkee työttömät yhtenä kovimmista leikkaus- ja kyykytyskohteista. Voiko enää pahemmin ampua itseään jalkaan?
Vastaukset 24
Vanhimmat
monta vuotta vanha uutinen ja tekijä YLE yllätys.
Mutta ei asia ole miksikään muuttunut. Eikä tarvitse olla mikään fakiiri ymmärtääkseen ketkä persuja äänesti.
Ja ovat työttömiä jatkossakin. Sen Sipilä ja Soini hoitavat. Tulonsiirtoja varakkaille ja vapautus yhteiskunnallisista velvollisuukksista (alv-muutokset).
juu
Sitä saa mitä tilaa...tyhmiä on helppo kusettaa. Oli niin trendikästä olla persu....
luuseria vituttaa...........hyvä hyvä hyvä, persu, persu, persu, persu, persu, persu, persu......................vihervasurin päiväuni, oi kun oltaisiin hallituksessa niin kyllä me................ homojen asiat pantaisiin kuntoon, oikein panemalla ja punkkua juoden.
gyjgf
Työttömillä on nyt edes hiukan toivoa, toisin kuin aikaisemmin.
Ja millähän lailla sitä toivoa on enemmän pienenevillä korvauksilla. Täydellinen kusetus.
Sillä tavalla että viherpunafasistit ei ole sössimässä.
Korvaukset pienenevät juuri mokutuksen vuoksi. Mitä enemmän elätettäviä tulijoita, sitä vähemmän jaettavaa, sitä pienemmät korvaukset.
Olen työtön ja äänestin persuja ja olen tyytyväinen valintaani! Kyllä ne viimeksi nähtiin ne "työväen" ja köyhistä välittävien puolueet. Eipä paljon oltu huolissaan muista kuin pakolaisista ja homojen naimaoikeuksista että näin...
niin suomessa on ollut 90 luvun jälkeen puolen miljoonan työttömyys hyvänäkään aikana työttömyyttä ei siivottu pois.
Ei kai ole ihme, että eniten keharimamuista kärsivillä alueilla maahanmuuttopolitiikkakriittisen kannatus on suurinta.
Vilkaiskaas joskus Ahvenanmaan politiikkaa. Siellä on kuin Ruotsin hulluus potenssiin kolme. Eipä taida kuitenkaan olla montaa neemua otettu Ahvenanmaalle (enkä nyt suorastaan vaadi heitä ottamaan, mutta...). Kannattavat Suomen neemutusta kukkahattufilosofisista syistä, tietäen, että heille ei oteta kuin korkeintaan kourallinen toteemieläimiksi. Sitä kourallista pystyy myös pienellä alueella valvomaan helposti, jokaista liikettä, mikäli raiskaukset yms. alkavat.
Ahvenanmaalla joutuu myös mitä ilmeisemmin heti ulos piireistä, mikäli mainitsee mitään maahanmuuttokielteisyyteen viittaavaa. Kuten Ruotsissakin. Eli nekin, joilla on järki päässään, osallistuvat tähän samaan itsepetosleikkiin. Ilmeisesti vielä silloinkin, kun neemujen määrä ja rikostilastot ovat sellaisia, että joka ainoa haluaisi lähettää neemut kotiinsa, tämän joutuu jättämään vain omiin ajatuksiinsa, ja muiden seurassa esittää toisille ihan samoin jo siinä vaiheessa ajatteleville neemuttajaa.
Mikäs maa ja yhteiskuntajärjestelmä tuleekaan tästä mieleen? Entä futorologikirjailija?
Rasismikortilla ja Bilderberg-Yle:n kovalla markkinoinnilla, äärioikeistopuolueet saivat huijattua köyhiltä äänet, veropakolaiseliitin etujenajamiseen ja vieraille valloille etujenajamiseen. Suomen hallituksen käyttämistä, Jenkkien hyökkäysliiton ja veropakolaiseliitin asebisneksien edistämiseen - ovat kansan- ja maanpettureita, rikkovat Suomen perustuslakia, sen kaikilta kohdilta. Hallitus ei ole lainvoimainen, se on rikollinen ja kuuluu Valtakunnanoikeuteen tuomittavaksi isoista talousrikoksista ja humanitäärisistä rikoksista kansaamme vastaan.
http://www.kansanuutiset.fi/mielipiteet/paakirjoitus/3380669/julmaa-kyytia-sipilan-hallitukselta
Vetoamme ihmisoikeusjuristeihin, menkää kansalaisten joukkoon ja nouskaa puolustamaan omaa kansaamme. Nostakaa syytteet Valtakunnanoikeuteen, rikoksien kriteerit täyttyvät. Siitä ei enää kenelläkään ole epäselvyyttä. Veropakolaiseliitti ei kuulu hallitukseen, vaan Valtakunnanoikeuteen syytettyjen penkille.
täällä joko tollo postaa kansan uutisten linkkiä, älä hei viitti, Kansan uutiset menee Konkurssiin samoin Satakunnan Työ se on Kansan Tahto,, hahhahhahahahhahaaaaaaahaaaahahah kommarit hirteen huhahei...
Joo mä nauran kans....tokihan Arhis-poppoo poistaisi työttömyyden Suomesta - kaikkiin kadunkulmiin huitomaan sateenkaarilippua jne..
Kansalaispalkka ja sitten tekemään vaihtoehtotaidetta ja vapaaehtoistöitä. Se on vasemmiston haave. Montako satasta luulette sen perustulon/kansalaispalkan olevan?
Eikös niiden vasuripuolueiden pitänyt olla köyhien ja työttömien asialla? Ainakin perinteisesti. Miksi he siis joutuvat hakemaan turvaa persuista? Onko vasuripuolueilla mennyt beduiinit ja homot suomalaisten köyhien edelle?
Aloittajallakin jotenkin halveksiva asenne vähempiosaisia kohtaan. Taidat olla samppanjasosialisti?
Jossain aiemmassa Suomen Kuvalehden haastattelussa taas yleisin tyyppi persujen äänestäjissä oli 50-70K ansaitseva mies.
Eipä sillä väliä, Perussuomalaiset ovat suomalaisten asialla, oli sitten työtön tai varakas. Perussuomalaiset eivät aloittajan tapaan halveksi vähäosaisia.
Hah hah - loppuu aivan upeasti tuo sinun kirjoitus! "Perussuomalaiset eivät aloittajan tapaan halveksi vähäosaisia." Persut ovat maailman vähempiosaisten kimpussa koko ajan ja onhan nuo hallituksen alkutaipaleet osoittaneet, että persuilla ei ilmekään värähdä kun leikataan eläkeläisiltä asumistukea.
No siltä se on jo jonkin aikaa vaikuttanut, että YLEllä on jotain työttömiä vastaan. Vievät varoja mamutuksesta ja vielä äänestävät persuja. Mamut olisi niin paljon ahkerampia ja parempia kuin halveksittavat työttömät. Mamutkin tulsivat vaan tänne tekemään töitä toisin kuin laiskat työttömät. YLEn mukaan, ahkerat marjanpoimijatkin tienaavat niin paljon, ettei sitä usko kukaan.
Onko Perussuomalaisilla työvoimapoliittisia tavoitteita? Hyvin ovat pitäneet piilossa, jos on. Entä mikä on agenda eli marssijärjestys asiassa? Puolueen EU-, maahanmuutto- ja rotupolitiikka eivät työllistä.
Eikö tätä persuongelmaa voisi ratkaista kuten ennen vanhaan. Ostetaan vaikka Kreikalta saari ja sijoitetaan persut sinne. Heillä olisi siellä ihanaa. Soini diktaattorina ja hallituksessa olisi vain persuja. Mediassa olisi vain persu-uutisia ja kukaan ei arvostelisi suurta johtajaa tai muita viisaita persupäättäjiä. Aamulla tulisi persusanomat. Ihanuutta! Työttömyys olisi lähes 100 %, mutta ei hätää Putkonen tekisi uutta rahaa omalla pienellä persupainokoneella.
Jälki on sitten juuri sen mukaista, kun äänestämiseen ei ole mitään minimi vaatimusta asioiden ymmärtämisestä, kuten ei ehdokkaaksi ryhtymisellekään.