PARKKISAKOT TUPLAANTUVAT

soinizosialismus

Voikkaan työväenmies ja tulossa oleva kommunistinen sakotusjärjestelmä

Köyhät kyykkyyn hurjien liikennesakkojen avulla..Tätäkö on persupolitiikka ?????

HS:N mukaan Suomen hallitus haluaa autoveron kevennyksellä (JA KÄYTTÖMAKSUN NOSTOLLA) helpottaa uusien autojen ostoa, mutta ylinopeutta uusilla autoilla ei parane ajella. Hallitus haluaa nimittäin kaksinkertaistaa päivä- ja rikesakot.

Hallitusohjelman mukaan alimman päiväsakon summa nousisi 6 eurosta 12 euroon. Lisäksi hallitus haluaa nostaa rikesakon ylärajan 115 eurosta 230 euroon.

Pian nimitettävä työ- ja oikeusministeri, perussuomalaisten Jari Lindström kommentoi sakkoasiaa torstaiaamuna MTV:n Huomenta Suomessa.

"Tämähän on sellainen vapaavalintainen juttu. Jos ihmiset haluavat tukea valtiota, niin ei muuta kuin ylinopeutta ajamaan. Jos ei halua, niin ajaa normaalisti, eikä tule mitään ongelmia", vitsaili Lindström MTV:n mukaan.

Hallitusohjelman liitteessä kuitenkin kirjoitetaan, että kaksinkertaistamisvaatimusta voidaan lieventää, jos sakoista saatava rahamäärä saadaan kameravalvontaa lisäämällä.

Rikesakkojen euromäärät on viimeksi tarkistettu yli 15 vuotta sitten. Hallituksen mukaan rikesakkojen kaksinkertaistaminen jättäisi rikesakot kuitenkin yleiseurooppalaisesti alhaiselle tasolle. (3000 € SAKKO ALHAINEN ?)

Rikesakkoja annetaan vuosittain noin 300 000 kappaletta, lähinnä liikennerikkomuksista.

15

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • radiostars

      NYT SAKOT

      Ylinopeus 30–50 km/h

      567 €

      412–824 €

      yli 60 km/h alueella

      Yleensä 22 päiväsakkoa, liukuma: 16–32

      Punaisia päin ajaminen

      386 €

      206–773 €

      Ylinopeus 21–29 km/h

      309 €

      258–464 €

      yli 60 km/h alueella

      Alamittaisen kalan pyydystäminen

      206 €

      103–309 €

      Yleensä 8 päiväsakkoa, liukuma: 4–12

    • rikkeetön

      "Rikesakkojen euromäärät on viimeksi tarkistettu yli 15 vuotta sitten. Hallituksen mukaan rikesakkojen kaksinkertaistaminen jättäisi rikesakot kuitenkin yleiseurooppalaisesti alhaiselle tasolle. (3000 € SAKKO ALHAINEN ?)"

      Kerrohan nyt, mistä saa 3000 euron rikesakon?

      • Jos se saa niitä yli kymmenen päivässä?

        Oli miten oli, tuosta ei oikein nyt selvinnyt, kaksinkertaistuuko päiväsakkokin. Joo, minimi tuplaantuu, mutta entäpä normaalit 15-20 päiväsakon rangaistukset?


      • JFIE

        Pitää kyllä olla aikamoiset vuosi tulot jos 3000euron rikesakon saa.


    • Delfin31

      Ihan hyvä,että sanktiot kovenevat.. Vähenee se aivottomien kaahailu ja hölmöily liikenteen seassa. Omakohtainen mielipide on, että sanktiot ovat edelleen liian alhaiset varsinkin niille, jotka toistavat alituiseen näitä rikkeitä.

      • vajakit.lataamoon

        Näin on. Jos vajakit eivät osaa sääntöjen mukaan ajaa, niin turha se on sakoista itkeä. Ja jos äly ei riitä, niin vähä-älyiset voivat hypätä bussin kyytiin.


      • Ongelma vain on siinä, että se ongelmallisin ryhmä ei tästä pahemmin kärsi. Joo, sakot tuplaantuvat, mutta kun 2 * 0 = 0...


    • Mikä_vaikeaa

      En ymmärrä ongelmaa. Sakot ovat mitä niistä on päätetty. Jos ei halua sakkoja, ajelee sääntöjen mukaan.

      Pakkohan tuo on myöntää, olen itsekin saanut yhdet ylinopeussakot (-84). Sen jälkeen olenkin sitten ajellut rauhallisemmin. Auto, luonto ja kukkaro kiittävät. ;-)

      Nämä ovat kuluja, joita yleensä sanotaan demokratian hinnaksi...

    • 330d-ja-hajis

      Aivan typerää ! Perseestä !

      • kuinkas

        Juu aivan idioottimaista kitistä, jos on päättänyt ajaa enemmän kuin on yleisten turvallisuusnäkökohtien mukaan säädetty!
        Sakotus on menetelmä saada vahingontekijät vastuuseen ja paremman kurin alle!


    • Sairastahommaa

      Soinin isomaha silmät kiiluen korottamassa sakkoja. Vasureilta tämän olisi ymmärtänyt mutta että Persutkin sortuu tälläiseen.

    • Kepukommunismi

      Kommunismia pahimmillaan!

    • Vaippaikö

      Vinkki jolla säästät huimasti rahaa ja ehkä ajokorttisi.

      - Aja liikenne sääntöjen mukaan.
      -Älä parkkeeja minne sattuu ja parkkeeja järjellä.

      • Vaippaikö

        Tietenkään sille ei voi mitään jos ei päässä järkeä ole tarpeeksi mutta siitä rankaistaan kolarissa/ulosajossa kuolemalla, sakoilla ja ajokortin lähtemisellä.
        ikävähän puolihan siinä on että välillä viottamat joutuu myös siitä kärsimään niin suosittelen luovuttamaan ajokortin poliisilaitoksella jos älykkyys ei riitä autolla liikenteessä ajamiseen.


    • miljuunakilometriäalla

      Niin, helppoa, kuin heinänteko. En äänestänyt pressuja, heitä äänestivät ne jotka sotkivat jopa autoveron ajoneuvoveron kanssa.
      Noh, kuka tästä kärsii. Ei kukaan enään kymmenen vuoden päästä, kun asenteet on hiilattu alaspäin. Yksi sakko on vielä tosi pieni juttu ihmiselämäsä, verrattuna kolariin. Jonka seurauksia maksaa lopun elämänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1474
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      55
      1407
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1114
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1071
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      746
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      691
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      120
      607
    8. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      558
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe