Merkittävä päivä Keskustalle

sillä tästä päivästä alkaa keskustan kannatuksen alamäki.

Sipilä olisi pystynyt sen estämään laatimalla suurituloisillekin maksulappuja Suomi nousuun -talkoisiin. Mutta ei, hän alistui kokoomuksen vaatimuksiin, ehken myös omista intresseistäänkin lähtien. Niinpä rikkaat todellakin saavat rikastua rauhassa.

Toivottavasti rikkaiden lapsille perustetaan uusi maksuluokka kunnalliseen päiväkotiin, ettei sielläkin maksateta näitä maksuja köyhien perheiden lisämaksuilla.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Keskustaan pettyneitä on varmasti paljonkin, mutta kannatuksen lasku edellyttää, että oppositiosta löytyy puolue, joka vetoaa sitä äänestäneitä. Vihreät, SDP, RKP ja vasemmistoliitto eivät ole perinteisesti sellaisia puolueita. Kristilliset voisi vedota, mutta ainoastaan vaihtamalla puheenjohtajaa. Päivi Räsänenhän melkein kehui hallitusohjelmaa.

SDP:n Antti Rinne puolestaan katosi julkisuudesta heti hallitusneuvottelujen alettua ja oli eilenkin vaisu kuin nukkuneen rukous. Jos hän piristyy, demarit rokottanevat perussuomalaisia. Mitään täydellistä kannattajien palautusta on kuitenkin turha heti toivoa, sillä perussuomalaisten kannattajiksi siirtyneiden entisten demareiden ajattelutavassa on ollut alunperinkin jotain erilaista kuin SDP:n ytimessä.

Äänestä
  • On myös niin, että hallituksen on pakko onnistua päätavoitteissaan. Jos ei onnistu on vaikea kuvitella mitä tilalle. . Ei ainakaan velkaelvytys vasemmistoa. AY jyrä Rinne ei pystynyt sopimaan kokoomuksen kanssa käytännössä mistään. Uskon kolmen ässän tietävän ettei nyt ole mahdollista riidellä pikkuasioista

    Vasemmiston aate on vaan vanhentunut, tappiota on tullut joka vaaleissa. Ei siitä näillä näkyvillä ole haastajaksi. Jutta yritti viedä demareita keskustaan saadakseen naisten ääniä. Se ei sopinut perusdemareille. Joten se siitä.

    Äänestä

Keskustahan ollut siinä 25 % paikkeilla.
Nythän vielä miinusta. n 4%.
Mutta asiat muuttuneet "sitten viime tapaamisen".
Kun perussuomlaiset alkaneet kasvaa, mutta pääosin SDP kustanuksella.
Vasemmistopuoleet lähinnä SDP, taitaapi alkaa kutistumaan, vaali, vaalilta.
90-luvulla taisi olla vielä yli 30 % (en tarkistanut).
Sisällisodan aloittaja 1918, SDP saakin tippua.
Ihme venkuloita koko SAK / Ay porukka, joka nyt SDP puolueena.
Tänäänkin piti lapsellisuuttaan näyttää, äänestämällä tyhjää Eduskunnan puhemies vaalissa.
Kuin haluaisivat irtaantua Suomi Oy:stä.
Ettei velvoitteita lainkaan, vaan etuja vain.
Presidentti kolmikko ei halua edes veroa maksaa pr eläkkeetään, se on väärin muita kohtaan.

Äänestä
  • Varmaan Niinistö sitten aikanaan luopuu eläkkeestään. Älä unta näe.

    Äänestä

  • kjjcgyukjgh kirjoitti:

    Varmaan Niinistö sitten aikanaan luopuu eläkkeestään. Älä unta näe.

    Niinistö on valmis heti laittamaan palkkionsa verolle.
    Demari presidentit ei.

    Hävettävää köyhille kun moljoonääri demari presidentit ei halua veroa maksaa lainkaan pr eläkkeistään.

    HÄVETKÄÄ demut, jos osaatte.

    Äänestä

  • Sinulla on ilmiömäisen ääliömäinen taito liittää sisällisota ja / tai Halosen verot lähes jokaiseen keskusteluun. Et taida kulkea ihan täysillä valoilla?

    Äänestä

Viimeistään nyt on kaikille selvinnyt se tosiasia, että keskustan Suomi kuntoon-mainos tarkoittaakin suomalaiset kumoon. Valehtelemalla eduskuntaan ja hallitukseen päässeiden ketkujen järjestämät verot sekä leikkaukset tulevat ruoskimaan muun muassa pienipalkkaisia, vähävaraisia, eläkeläisiä ja työttömiä niin pahasti, että on todellinen ihme jos kuolleisuus ei lisäänny. Näissä vaaleissa ihmisiä kusetettiin ennätyksellisen rankasti.

Äänestä
  • Mitä valetta siinä on kun kerrotaan jo ennen vaaleja,että leikkauksia tulee vaalien jälkeen kaikille Suomalaisille muuten ei Suomea kuntoon saada edellisen hallituksen
    emämunausten jälkeen.

    Äänestä

  • näinonmarjat kirjoitti:

    Mitä valetta siinä on kun kerrotaan jo ennen vaaleja,että leikkauksia tulee vaalien jälkeen kaikille Suomalaisille muuten ei Suomea kuntoon saada edellisen hallituksen
    emämunausten jälkeen.

    Ei mitään valetta, kun katsoo kepulasien läpi ja kuuntelee kahdella korvalla korkeintaan faxin laulantaa tyyliin Jäätteenmäki. Ja myöhemmin kysyttäessä ei tiedä, ei muista, ei osaa hahmottaa, kieltää puhumasta asiasta, puhuu itse niin totta kuin kepulainen osaa ja lopulta kiistää puhuneensa mistään mitään ja vaasikin oli rikki jo silloin, kun sen lahjoitti joku tyyppi, jota vaasin saaja ei ollut koskaan tavannutkaan etc...etc...

    Äänestä

Jos Perussuomalaiset hajautuu nyt kun Soini vastoin pitkäaikaisia vaalilupauksia alkoi hyväksymään tukipakettipolitiikan suomalaisten veronmaksajien kustannuksella eli jos tukipakettivastainen ja oikeasti maahanmuutto kriittinen puolue nousee pinnalle, se puolue nousee nopeasti isoksi. Kaikki nykyiset puolueet menettävät kannatusta , puolueiden lupauksiin ei voi enää luottaa ja äänestysinto vähenee siis nykyiset puolueet. Tarvimme uuden isänmaallisen puolueen

Äänestä
  • .

    KEPU! joutui myöntymään ruotsalaisen pääoman painostuksen edessä

    .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rikkaat_lyövät_köyhiä kirjoitti:

sillä tästä päivästä alkaa keskustan kannatuksen alamäki.

Sipilä olisi pystynyt sen estämään laatimalla suurituloisillekin maksulappuja Suomi nousuun -talkoisiin. Mutta ei, hän alistui kokoomuksen vaatimuksiin, ehken myös omista intresseistäänkin lähtien. Niinpä rikkaat todellakin saavat rikastua rauhassa.

Toivottavasti rikkaiden lapsille perustetaan uusi maksuluokka kunnalliseen päiväkotiin, ettei sielläkin maksateta näitä maksuja köyhien perheiden lisämaksuilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu