Ketkä uskovat kristinuskon keskeiseen opinkappaleeseen, jonka mukaan ”kaikki ihmiset herätetään kuolleita ja toisille seuraa iankaikkinen elämä ja toisille kadotus”?
Kuolleista herättäminen
MiteO
762
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mikä on, kun tähän kristinuskon perusopinkappaleeseen ei uskota?!
Lupaillaan vaan, että taivaaseen se vainaja meni...
Kaikki aikanaan. Malttia. Tuonpuoleissa selviää jotain jos selviää. Ja itse kullekin eri tavoin. Mikä tässä on vaikeaa ymmärtää ??
No kun papitkin väittävät vaikka , että pappa on jo taivaassa... Niinkuin se Teemu Laajasokin lehdessä... vaikka haudassa se pappa on, sitä tuomiotaan venaamassa... Paitsi ttä se on kuollut..
mutta sitten ehkä buddha-pappa oli oikeessa ?? sielunvaellus eläköön
Kuolemaa ei ole keho vain heittää lusikan nurkkaan.
Tuntuu kyllä epäjohdonmukaiselta 'kuolleista herättäminen'?
Kysymys, mitä sillä oikeasti tarkoitetaan....asian voi tulkita monilla tavoilla.
Koska en voinut uskoa kristinuskon uskontunnuksen tähän osaan, erosin kirkosta lähes 50v sitten.
Edelleen olen samaa mieltä, että väite väärä, koska
- ihminen on henki-sielu-keho/mieli -kokonaisuus tällä olemisen tasolla jonka niin moni uskoo olevan ainoa "elämänsä"
- kuolemassa henki-sielu-olemus (=tietoisuus) irtoaa ruumiista ja jatkaa välittömästi toiselle, värähtelyltään korkeammalle olemisen tasoille, joka sekin on vain "ajallinen" välietappi henkisen evoluution jatkumossa. (ei siis vielä sinne oletettuun "taivaaseen", josta ei enää tarvitse "syntyä" ja jonne vain suhteellisen harva tästä ihmiskunnasta on ansioituneesti päässyt )
- keho/mieli on ainoa joka "kuolee" eli se palaa maan energioihin eli se on tuo kristinuskon hokeman "maasta sinä olet tullut ja maaksi sinun on palattava".
- olemme kaikki osana iankaikkista elämää, sitä ei siis saada vasta kuoltuamme täältä
- koska uskon Jumalan olevan Kaikki Mitä On ja enemmän ja lisäksi Jumla on Ehdotonta Rakkautta joka sallii meille/itselleen olla ja kokea kaikkea, mitä tahansa. Niinpä en mitenkään voi uskoa ikuiseen rangaistukseen. Sehän olisi samaa kuin Hän tuomitsisi itsensä siitä, että "loi" vajaatietoisen ihmisen.
- Kadotus ei ole rangaistus, vaan se mielentila tai paremmin "meistä tuntuu siltä" . Voimme olla sitä etenkin jo täällä, koska vielä suurin osa maapallon asukkaista elää ns. tietoisuuden keskiaikaa kaikesta saatavilla olevasta tiedosta huolimatta ja ovat siten helposti eri mielenhallintaohjelmien (etenkin uskontojen ja politiikan, rahatalouden) hallittavissa.