Tietää 100 varmaa yleislakkoa ennen syksyä ja koko suomi on kiinni ja pitkään.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015053119785024_uu.shtml
Taitaa hallitus erota, ennen kuin on edes päässyt vauhtiin.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015053119785024_uu.shtml
Taitaa hallitus erota, ennen kuin on edes päässyt vauhtiin.
Vastaukset 114
Vanhimmat
Miljonääri-sipilä näyttää pistävän maan jos ei kirjaimelliseen sisällissotaan niin ainakin verbaaliseen, ja työmarkkinoilla käytännölliseen. Hienoa on hokea ja pyydellä yhteiskuntavastuuta ja malttia rikkailta kun tuollaisia sikamaisia vaatimuksia ja uhkauksia latelee.
Suomi on kansalaisyhteiskunta eikä mikään yritys. Kurjinkin kansalainen on kansalaisena yhtä arvokas kuin kuka hyvänsä pösö ja toimitusjohtaja. Kansalaisuutta ei voi millään yt:llä poistaa eikä kansalaista voi tappaa nälkään ja kurjuuteen sen takia, ettei hän "jousta". Sanassa "Scheisse" on kolme ässää.
Ei kansalainen ole arvokas,vaan hänen tukensa.
Hiljaa ollaan oltu ja joustettu,viikatemies tulee
pikkuhiljaa huuhuu!!
Sisällissota on lähempänä kuin koskaan sitten vuoden 1918.
Se siitä elämästä eläkkeellä!!
Sehän on hienoa jos AY-pamput lakkaa johtamasta Suomea ja minunkin jäsenmaksuni menee sille puolueelle jolle haluan tai ei kenellekkään!
VASURIT VITTUUN AY-liikkeestä!
Mitkä vasurit? Taidat olla vähän tärähtänyt?
Lestadiolais uskovan oikeat pirunsarvet pukkaa näkyville.
Ihan järkyttävää kun hallitus käyttäytyy näin.
Noista hallituspuolueista ketään ei välitä meistä tavallisista suomalaisista.
Vasemisto välittää vain maahanmmuuttajista.
Ketä tässä jatkossa äänestää, että pahin paha pääsee valtaan?
Täydestä sydämestäni olen AY-puolella ja lakkoilen ilomielin tätä hallitusta vastaan.
En olisi uskonut eläväni aikaa, jolloin suomeen on tulossa yleislakko.
suomalaiset ei vaan ole tottuneet siihen että lestat alkaa hyppimään silmille!
Johtuisko siitä että Sipilä on tottunut siihen että voi rikkaana pompittaa lahkolaisiansa mutta suomalaiset duunarit ei nöyristele ylimielisten hihhuleiden edessä.
Tämä Sipilähän kunnolla näyttää uhkailevan.
Täällä lisää niitä http://www.adressit.com/joukkovoima_hallituspolitiikkaa_vastaan
Joukkovoima hallituspolitiikkaa vastaan!
Uuden hallituksen säästötavoitteet suuntautuvat täysin yhteiskunnan vähäosaisimpia vastaan. Uhataan lapsilisä- ja opintotukileikkauksella, sähköveron korotuksella, asuntovelkaisen korkovähennysoikeuden poistamisella, työttömyysturvan puolittamisella, pitkäaikaistyöttömien siirtämisellä kunnan vastuulle, pyhäkorvauksien poistamisella, jos me tavalliset kansalaiset emme hyväksy hallituksen politiikkaa. Lisäksi hallitus on suunnitellut Suomelle lisäsäästöjä ja yhteiskuntasopimusta. Yhteiskuntasopimuksen allekirjoittaminen tarkoittaa sitä, että työväestön palkkoja lasketaan ainakin 10 % ja palkankorotukset jäädytetään vuosiksi eteenpäin (eli, vaikka asiat korjaantuisivatkin nopeassa aikataulussa, palkat eivät tule vuosiin nousemaan)!!
Autoveron alennuksen kustantavat köyhät, kun samanaikaisesti nostetaan ajoneuvoveroa. Köyhällä ei kuitenkaan ole varaa uuteen autoon, kun joutuu jo vanhastakin maksamaan lisää.
Hallitus leikkaa jo alakanttiin laskettuja sosiaalietuisuuksia. Hallitus kiristää kiinteistöveroa ja kiinteistön lämmittämisen kustannuksia. Hallitus leikkaa monin tavoin koulutuksesta, perhepäivähoidosta, eläkeläisten asumistuesta jne., jne. Koko säästölista tuntuu loputtomalta.
Hallituspolitiikka suosii varakkaita, kun pääoma- ja osinkotukien veroja ei koroteta. Edelleen jatketaan lapsilisien maksua parempituloisille. Väärinkäytökset esim. rakennusalalla jatkuvat. Ovet ovat edelleen avoimina veroparatiiseihin.
Me tavalliset kansalaiset emme näe hallituksen suunnittelemia säästötoimenpiteitä järkevinä toimenpiteinä tämän hetkisessä taloudellisessa tilanteessa. Yhteiskunnan vähempiosaisten taloudellista tilannetta huonontamalla, huononnetaan koko yhteiskunnan tilaa. Se, mikä säästyy on jo suunniteltu jaettavaksi varakkaammille tulo- ja autoveron alennuksena. Suomen velat jäävät silti maksamatta ja tämä kehitys ei ole kenenkään kannalta järkevää.
Hupsista näin taitaa käydä sitä saa mitä tilaa... ja nyt tulee palaute tosi kovaa takaisin.
Olis varmaan pikkusen pitänyt miettiä.
yllättävintä tässä on se että nyt todella alkaa tapahtuun pelkän jahkailun sijaan?
En olisi uskonut että on tulossa suomessa yleislakko.
Runsas kuukausi sitten ajattelin, että sdp on historiaa ja persut ottavat heidän asemansa työväen-åuolueena, mutta käykin niin että sdp taitaa vahvistua hurjasti, kuten vasemoisto yleensä. Harmi vaan kun heidän maahanmuuttopolitiikkansa on niin huono.
Nyt Odottelen yleislakkoa/sisällisotaa, kun hallituksen johtaminen perustuu uhkailuun ja kansan ajamista itsemurhan partaalle kurjistumisohjelmallaan ja eläkeläisiä noyryyttämällä. Tämä eläkeläisiä ja sairata koskevat kohdat loukkaa eniten, he ovat meistä kaikista heikompia ja ovat kaikkensa antaneet tämän maan puolesta.
Elämä on kornia, ikinä ei tiedä mitä huominen tuo. Tätä tialnnetta en ikinä olisi olettanut näkeväni Suomessa.
Yksi hyvä puoli tässä on - kansa yhdistyy ja saa kanavan ...
Vaikka olisi olleet demarit jallituksessa tulos olisi sama.
YLEISLAKKO ON SATAVARMA SYKSYLLÄ.
Toivottavasti myös sisällissota.
Aika hauska tuo demarit "jallituksessa". Demareitten olo ei auttaisi nyt hallituksessa. Nyt Suomella on tosi kysymyksessä. Meillä on jaettu rahaa melko löysästi, joten nyt on pantava suu säkkiä myöten.
Suomi on saatava nousuun. Nyt alkaa todella tapahtua ja turha on jurista. Jos lakkoilemaan aletaan, niin Euroopan komissio pian alkaa sanelemaan meille madon luvut. Miten sitten suu pannaan, Eiköhän nyt katsella ja kuunnella, kuinka rattaat alkavat pyöriä. Kun hetken kestämme kapeampaa leipää, saadaan vienti vetämään ja meillä kaikilla on taas parempi olla. Työpaikkoja tulee lisää ja se tuo verotuloja.
Älkää nyt heti alussa alkako ryppyilemään. Eihän hallitus ilkeyttään tätä tee, olemme pakkoraossa.
Näyttää vaan siltä että Sipilä ja kumppanit yrittää pelastaa pelkästään valtion tulos sekoilullansa, näyttää siltä että Sipilä ei ymmärrä että on ajamassa satojatuhansia ihmisiä työttömäksi kun aikoo murskata duunareiden puolustajat.
Tämän jälkeen työantajat voivat irtisanoa ihmisiä ilman syytä, olla maksamatta palkat ja korvata ulkomaalaisella halpistyövoiman.
Ennenäkemätön suomen kansalaisten murskaaminen odotettavassa.
Ainut soppa mikä on kiikarissa niin on hirvisoppa syksyllä.
Luulekoo Sipilä että nämä asiat selvitellään, lestadiolaisten vanhojen jäsenten kesken ?
Ei näistä ei päätetä, kuten naisten ehkäisystä, tv:n katselusta, pesukoneiden sivuluukuista ja siitä ilmoitetaankon jonkun pedofiilin tekosista poliisille..
Ei ei juha, suomessa päättää myös työväestö.
Eduskuntahan on täynnä evankelisluterilaisia. Kyllä he osaavat hommansa hoitaa. Jutta Urpilainenkinon julkisesti tunnustanut uskonsa ja kantaa aina kaulallaan kultaista ristiä!
Hurskas uskovainen osaa raha-asiat hoidella, kuten juttakin teki.
Päivän paras! Meinasi sumpit kaatua näppikselle. Kiitos hyvistä nauruista.
Toivottavasti hallitus onnistuu kukistamaan syndikalisti-fasci ay-mafian. Demokratia voittaa!
Vai demokratia! Sanoisin kyllä että plutokratia.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Plutokratia
Eeeeeeek,iiiiiiiiik........
Uudet vaalit on paikallaan. Nykyiset hallituspuolueet puhuivat aivan muuta ennen vaaleja kuin mitä tekevät nyt. Suurin huijaus oli "veroja ei enää koroteta" ja nyt näyttää suuri työntekijöitten syyllistämis-kiristämis operaatio alkaneen.
Koko hallitussakki mäkeen ja uudet vaalit, PERKELE!
OIKEIN!!!!!!
Mistään demokratiasta ei voi edes puhua samana päivänäkään nykyisen hallituksen suhteen. Ennen vaaleja puhuttiin että "julkinen sektori on liian suuri" ja "veroja ei enää koroteta". No nyt sitten veroja korotellaan urakalla ja julkisen sektorin alasajosta ei enää sanaakaan.
Lestahöyry Sipilä ja strutsi Stubb soutavat nyt väärään suuntaan.
Maahanmuutto ja eu kritiikistään tunnettu PS hallituksessa ja maahanmuutto ei ole ainakaan vähenemässä. Eu tukipaketitkin taitaa mennä läpi että heilahtaa. SDP.n ääniä vienyt ps osoittautuikin työlaisen viholliseksi.
Yleislakko on vain punavihreiden arhislaisten märkä uni.
Ole hiljaa jos et mistään mitään ymmärrä.
Niin tämä on pääministeri Juha Sipilän idea tämä yhteiskuntasopimus palkkojen alennuksineen!
Perussuomalaiset eivät voi vaikuttaa pääministeri Sipilän vakaumukseen!
KesKUSTA, perussuomalaiset ja kokoomus ovat nyt näyttäneet mitä he kansasta ja kansan puolustajista (eläkeläiset) ajattelevat, ei kovinkaan ihmisarvoisesti.
Vasemisto ja vihreät haluavat järjettömällä maahanmuutolla pilata suomen, joten olisiko aiheellsita alkaa kannattaa Muutos2011 järjestöä ja toivoa ettei he tee samaa kuin Perussuomalaiset?
Itse äänestin persuja ja toiivoni heihin pistin, p..kaa sain käteeni.
Tässä on tämän Muutos 2011 -kannattajakorttikeräyshttp://www.muutos2011.fi/ , että saadaan heidät taas puoluereksiteriin.
Tai onko jollain muuta ideaa, että edes rippeet saadaan pidettyä ihmisarvoisesta ? tulevaisuudesta
En äänestäny persuja,meinasin äänestää,mut en sitte
äänestäny mittään,aivan sama.
Köyhää ei olla KOSKAAN arvostettu,joten älkää vaahdotko
ihmisarvoisuudesta,sitä ei ole köyhien kohdalla,piste.
Demarit ovat ryöstäneet AY:n avustuksella yhteiskuntaa jo vuosia ! Miksi itkeä jos joku yrittää välttää Kreikan kohtalon Suomessa ? Mitä tampiota oikein on " kotiryssiä " koko AY:jengi , toimii mafian tavoin
Kreikka kaatui siihen että rikkaat lopettivat verojenmaksun ja sama touhu menossa Suomessa.
Uusilla vaaleilla tulisi perus-suomalaisisista suurin hallituspuolue, toiseksi suurimmaksi kokoomus.
Minä olen sen verran vanha, että tiedän jo julkisen sektorin tarkoittavan näissä puheissa sosiaalitukia, terveydenhoitoa, koulutusta jne. Muutaman kerran yritin nuoremmille tätä suomentaa, mutta ei mennyt perille ei.
Tässä on 90luvun jälkeen tehty useita helpotuksia suuryrityksille, joiden kaikkien piti tuoda hyvinvointia ja työtä maahan. Kaikki menivät optioina, boonuksina ja toimareiden palkankorotuksina ahnein en kitusiin ja Veroparatiiseihin. Niin tulee käymään tämänkin asian kanssa.
Tässä rikollisessa kiristyksessä puututaan työehtosopimukseen, joka on työntekijä ja työnantajapuolen välinen asia. Nyt on ek törkeästi laittanut hallituksen omasta puolestaan asialle. Vieläpä uhkailupolitiikalla.
Saas nähdä mikä vaikutus tulee olemaan suunnitellulla ammatillisten järjestöjen yhdistymisellä.
Komppaan sinua nimim. vanha kuttu. Asiaa kirjoitat.
Kun olet kerran vanha niin kuin kerroit,silloin pitäis sinun muistaa kuinka montakertaa on esim SAK kiristänyt lakon uhalla etuja joihin todellisuudessa ei olis ollut varaa.
Esimerkki.
Sukulaismies toi ulkomailata vaimon.Hän sai vuoden kotouttaa vaimoaan 75% palkalla tekemättä päivääkään työtä työnantajalleen.Mutta työnantaja joutui maksamaan kokonaisen vuoden tyhjästä.
Miten maa voi pärjätä kilpailussa ulkomailla kun tuomosia tyhjänpäiväisiä velvotteita on ammattiyhdistys kiristänyt.
Vasemmisto oli hallituksessa kokonaisuudessaan.Miksi ette laittaneet maksutasetta kuntoon,ei tarvis nyt joka paikassa olla niin yliviisaana.
Älä nyt valehtele että muka ammattiyhdistys olisi ollut sukulaisesi vaimonhankinnan takuumiehenä. Mitä mömmöjä olet napsinut peräkammarissasi.
Ja höpö höpö, jos sukulaisesi oli vuorotteluvapaalla vuoden ei työnantaja hänelle mitään maksanut, vuorottelukorvauksen maksaa ammattiliitto.
Ei ammatti yhdistys vaan työnantaja oli takuumies.Jos et vielä tuota etuisuutta ole käyttänyt,mene kiireesti neuvottelemaan luottamusmiehen kanssa asiasta.Ja ei kun vaimon hakuun mahollisimman kaukaa.Ammattiyhdistys vaan on kiristänyt "(rikollisesti") tämänkin edun hyvänä aikana.Mutta se on voimassa nyt huononakin aikana.
75% palkasta,ei se muutu muuksi suuta soittamalla.
älä idiootti jaksa vouhottaa passsskaaa, alat kuulostaa sipilälle.
Olet impannut aivosi seulaksi.
No niin.Johan ne SAKn ja muiden liittojen isopalkkaiset herrat sen tietävät, että lakkoilemalla saadaan maan velkaantuminen kuriin.
Niidenkin pösöjen pitäis pikkuhiljaa ymmärtää, että nyt on jostakin luovuttava.
Suomi on selvitystilassa,eun herrat tulevat kohta tänne ihan niin kuin Kreikkaan neuvomaan mitenkä eletään. Hyvillä palkoilla olevat ihmiset, jotka on toistaiseksi säilyttäneet työpaikkansa eivät luopuis mistään.
Itse olen valmis luopumaan paljosta, jos se tehdään tasa-arvoisesti rikkaiden kanssa.
Sitä en hyväky lainkaan että otettaan eläkeläisiltä ja sairailta, mutta eliitiltä pyydetään. Suomi on jo sanut huomautuksen heikosta sosiaaliturvasta, seon meillä romanian tasolla ja yhä heikommaksi olleen sitä viemässä http://www.etvk.fi/suomi-saa-sapiskaa-sosiaaliturvan-tasostaan-euroopan-neuvostolta/
SAK ei tässä nyt uhkaile ja vie köyhältä vanhukselta ruokaa, lääkkeitä ja kotia.
Itse olen valmis luopumaan paljosta, jos se tehdään tasa-arvoisesti rikkaiden kanssa.
Sitä en hyväky lainkaan että otettaan eläkeläisiltä ja sairailta, mutta eliitiltä pyydetään. Suomi on jo sanut huomautuksen heikosta sosiaaliturvasta, se on meillä romanian tasolla ja yhä heikommaksi olleen sitä viemässä http://www.etvk.fi/suomi-saa-sapiskaa-sosiaaliturvan-tasostaan-euroopan-neuvostolta/
SAK ei tässä nyt uhkaile ja vie köyhältä vanhukselta ruokaa, lääkkeitä ja kotia.
Yritäpä nyt ymmärtää että rikkailta ei voi leikata koska ovat nettomaksajia eli eivät todellakaan siellä saamapuolella. Leikata voi vain niiltä jotka saavat vastikkeetonta rahnaa.
Rikkaat nauttivat aivan samoista eduista mitä liittyy esim. lastentuloon perheessä eli lapsilisät, äitiyshuolto, lastenneuvola, isyys ja äitiyslomanajan korvaus. Myös asuntoalainojen korkovähennys tulee varakkaillekin, kotitalousvähennys, vanhusten kotiapu jos vanhus asuu kotona jne. Yrittäjille yritystuet ja maanviljelijöille (varakkaillekin) kansalliset maataloustuet ja EU tuet vielä päälle.
Hyvä kommentti.
Sak kyllä uhkailee jopa yleislakolla.Ei huolta,SAKn isopalkkaiset herrat kyllä pärjäävät siinäkin vaiheessa.Meille tavallisille tallajille siinä kipeää käy.
Kiitos :)
Maatalous ei tarvitse mitään tukia, kun kuluttajat maksavat tuotantokustannuksia vastaavat hinnat tuotteista.
Maitolitra esim 5 euroa litra kaupassa.Silloin vois tuottaja saada euron litralta.
4 euroa menis kaupalle ja muille väliportaille.
Ja minä olen ikäni asunut kaupungissa.Ymmärrän silti maalaisiakin,ainakin yritän ymmärtää.
Mutta kun ne rikkaatkin maksavat niitä etuja yhteiseen kassaan.
Matalous pitää avata kilapilulle eli tuottajien välinen kilpailu pitää lopuutuotteen hinnat kurissa. Sitä paitsi tuottajat ovat rahastamassa osinkoja myös esim. Valiossa, Atriassa, Saarioisessa jne. eli rahaa tulee sitäkin kautta tuottajille eikä pelkästään omista tuotteista.
Siis korjattuna: Maatalous pitää avata kilpailulle. Sorry kirjoitusvirheet.
Sinä ja minä voisimme luopuakkin jostakin,koska olemme tavallisia ihmisiä.
Mutta ammattiliittojen herratpa siihen ei sitte suostukkaan.
Pelkona heillä on, että heitä pidettäisiin huonoina johtajina jos jostakin luovuttaisiin.Isolle isopalkkaiselle herralle on kauhistus "kasvojen menetys".
Mutta kun EUsta tulevat herrat Suomeen määräämään.Siihen loppuu SAKn ja muiden ammattiliittojen määräysvalta.Pitääkö seki vielä nähä.
Erona tietysti on se että rikkaat pystyisivät kustantamaan ko. Palvelut omasta pussistaan mikäli yhteiskunta ei niitä tuottaisi. Todennäköisesti tämä olisi rikkaille kannatavampaakin koska luonnollisesti verotkin olisi alemmat. Erikoista taas olisi jos nykymallissa näitä palveluja alettaisiin karsia 10-15% tulokärjeltä koska he käytännössä maksavat nyt nuo palvelut kaikille.
höpön höpön, hinta olisi alle 2 euroa litra, mikäli tuottaja saisi euron, mikä olisi kohtuullista, lidl pitäisi siitä huolen.
Olisi huomattavasti järkevämpää tukea kuluttajaa kuin tuottajaa, tai sitten tukea vain päätoimista tuottajaa, kuin nykyisellä systeemillä kaikenmaailman wahrooseja sadoin tuhansin euroin.
mitähän sinä höpötät? että 10-15 porukasta maksaisi koko about 80 miljardin potin? olet sekaisin. Keskiluokka ja sitä alaspäin käytännössä kustantaa lähes kaiken veroasteen ollessa noin 45%.
Pitääkö työpaikatkin avata kilpailulle ? Se on töissä joka halvimmalla tekee.
Kai sama laki pitää muitaki koskea kun maataloutta.
Kovatuloisin 8.5% käytännössä maksaa 68% valtion tuloveroista.
Sehän on jo voimassa koska kepu, kokoomus ja rkp roudaavat koko ajan lisää halpatyövoima ja pimeää työvoimaa Suomeen polkemaan palkkoja. Esim. siivous ja ravintola-ala jo pullollaan halpatyövoimaa.
Ei muuten maksa koska valtio kerää progressiivisella tuloverolla enää vain 6% verotuloistaan ja loppu tulee kaikilta tuloluokilta tasaveroina kuten arvonlisäverona.
JUURI NÄIN.
Kuluttajaa tuetaan koska maito on tuettuna halvempaa ostaa.
niiniin, mutta valtion tuloveroja kertyy vain 6 miljardia, kun yhteiskunta, valtio ja kunnat yhteensä keräävät veroja ja veroluonteisia maksuja yhteensä noin 80 miljardia. siis 68% 6 miljardista on 4,08 miljardia, mikä taas on vain 5% koko potista (80 miljardia), siis sen progressiivisen (valtion veron) osuus.
niinkö, ehkä ei sinulle avautunut mitä tarkoitin? Eikö nalle wahlroos pysty maitoaan ostamaan ellei hänelle makseta maataloustukia 300 000 vuodessa?
Repesin,Matalous Kilapiluille,älä enää ota,
täällä sekoo kohta kaikki.Tsa,taitas kannattaa.
Ei mulla muuta mut,historia toistaa itseään,
lukekaa historiaa,tiiätte enemmän,sano.
Älkää taas viisastelko, miksi yleislakkoa tule heti vaan syksyllä, taas pitää turhaan odottaa!!!!
Hallitus on vaatinut työmarkkinajärjestöjä sitoutumaan yhteiskuntasopimukseen 21. elokuuta mennessä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015053119785024_uu.shtml
IL paljastaa: Tällainen on hallituksen salainen uhkauslista - järeät aseet ay-liikettä vastaan
Nyt ei hyväksytä palkkojen alennuksia, niillä ei tätä maata nosteta!
Minua ihmetyttää tässä se että persut eivät ole protestoineet äänekkäästi mitään vastaan vaikka mainosti itsensä olevan köyhien puolella.
Tähän asti on persut vain nyökkäillyt ja peukuttanut kaikelle mitä SSSipilä ajaa takaa.
Oletko kuullut että kepu on eduskunnan suurin puolue jota hännystelee kokoomus? Kepu määrää talouspolitiikasta etunenässä.
Persukansanedustajilla onkin turvattu neljän vuoden työpaikka, eikä palkanalennuksestakaan liene ollut puhetta. Kenttäväessä ja muussa kannattajajoukossa saattaapi olla toisenkinlaista tunnelmaa.
Ja miksikähän kepu on suurin puolue,sille on olemassa syynsä.
Kepuun luotettiin ,siinä yksi syy.
Mutta kepu pettää AINA kuten taas kerranh tapahtuu miljonääri Sipilän johtaessa kepua.
Demari käy ylikierroksilla. Kaikenlaisia perättömiä juttuja levitellään. Sairasta, paranoidista. Koville näyttää ottavan oppositiotaival.
Demarit ei pärjää vaaleissa edes huonosti,mutta ulkoparlamenttaalista voimaa se on kärkkäänä käyttään eli tätä SAKta.Onkohan tuo nyt oikeaa demokratiaa ?
Demarit on olleet hallituksessa! Miksi ei laittaneet asioita kuntoon että nyt ei tarvitsis olla laittamassa kiviä rattaisiin.
Puuttuiko taito vai tahto ?
Kataisen hallituksessa kokoomus oli suurin puolue ja sitä nuolivat kd ja vihreät. Altavastaajana SDP ei saanut tarpeeksi painoarvoa varsinkin kun puoluetta johti melkein koko hallituskauden oikeistodemari Urpilainen joka on piilokokoomuslainen.
Paljonko kansantalous nytkähtää eteenpäin lakkoilemalla. Kuulun siihen ikäpolveen joka on kyllä aikoinaan lakkoillut. Ainoat voittajat on olleet lakkoillessa ay johtajat. He kyllä lietsovat lakkoja. Kannattaa muistaa että joka lakkopäivä on rahallinen menetys juuri työläiselle.
On tosin jotain hyvääkin saatu aikaan. Nyt vaan tuntuu olevan ongelmien ydin siinä että Suomi syytää rahaa EU touhujen pyörittämiseen ja kansa kärsii.
Nekin rahat jotka kierrätetään Eu n kautta muka Suomeen on vain rippeitä siitä mitä sinne maksetaan. Jos jotain vastaan lakkoillaan niin lakkoillaan sitten EU eroamiseen.
Ayliikkeen ajamat palkka ym. parannukset työehtoihisi ovat kyllä sullekin kelvanneet. Työnantajat näet eivät harrasta hyväntekeväisyyttä vaan hyväksikäyttävät jos joku ei laita rajoja touhulle.
Jossakin vaiheessa minä ymmärsin sen,että se työnantaja ei taidakkaan olla minun suurin vihollinen.Jotenkin se oli helpotus huomata kommunistisessä Kemissä siihen aikaan.Se teki tyhjänpäiväisen uhoamisen tarpeettomaksi.
Kuka tässä vihollisesta on puhunut, riittää kun työnantaja maksaa säällisen palkan.
miten nämä sopivat yhteen?
sopiminen ja pakottaminen?
Älkää nyt pelihousujanne repikö, ei tässä mitään vielä ole tehty.
Olisi vain hyvä jos AY-pamput menettäisivät valtavat etunsa mitä saavat työläisten selkärangasta kerätyillä rahoilla! AY-pampun lähin ystävä on oma MAHA!
Vihervasurit vain täällä agitoi kun niin vituttaa vaalitulos!
Älkää menkö vasurien agitaatioon kuin pässit teuraaksi, AY-pamput pelkää oman suojatyöpaikkansa puolesta.
Naulan kantaan. Komppaan.
Samaa ihmettelen.
Ihmettelen myös miksi ei mm.lapsilisiin laitetu tuolorajaa, mutta eläkeläieltä heikennettiin asumistuki.
Tässä vähn muuta ja pari pientä otetta linkin takaa.
Salainen uhkauslista: "Selkeästi operaatio ammattijärjestöjä vastaan"
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015053119785204_uu.shtml
Helanderin mielestä kova ilmapiiri ja suoranaiset uhkavaatimukset murentavat sopimusilmapiiriä, mikä aiheuttaa paljon rauhattomuutta työmarkkinoille.
- Konsensuksen hakeminen on ollut järkevä ja realistinen tapa tehdä politiikkaa Suomessa. Kompromissilla on saatu aikaan paljon hyvää. Nyt tämä yhden uuden suuren puolueen tulo muuttaa asetelmaa, Helander sanoo viitaten perussuomalaisiin.
Hänen mielestään konsensus olisi yhä realistinen tapa lähestyä yhteiskuntasopimusta.
- Mutta onko nyt taitoa ja näkemystä toteuttaa sitä? Perussuomalaisten poliittinen ponnistuslauta on erilainen. Heillä ei ole samanlaista kontaktia järjestöihin. Sikäli tämä on ymmärrettävää.
Helander ei usko, että ainakaan vielä syksyllä nähdään suurta lakkoaaltoa. Mutta jos neuvotteluiden ilmapiiri kiristyy entisestään, ammattiyhdistyksille looginen vastakeino on työtaistelu.
- Vuosien varrella on esiintynyt pyrkimyksiä yhteiskuntasopimukseen. Nyt kaikilla osapuolilla on tarvittavaa kriisitietoisuutta. Mutta jos ehdotetaan vain palkanalennusohjelmaa ja ostovoiman karsimista, se tulee varmasti kohtaamaan vastustusta, eikä mene läpi, Helander sanoo.
oletpas lapsellinen, tottakai jokaisella on tärkeintä oma maha ja varsinkin oikeistolla 100%sti, sitä paitsi jokainen hoitaa vain työtään kuten sak:n kuin ek:n pamput ja saavat siitä hyvän korvauksen.
Jokaisella on OMA maha, etkö tiennyt?
Kokkaretrolli jauhaa samaa mantraa 24/7.
Täyttä huuhaata enkä komppaa.
Vituttaahan niitä.
Olivat hallituksessa koko vasemmisto.Mitä ne sai aikaan?
Omiakin ajamiaan asioita vastaan äänestivät .Voiiii mahoton.
Ja nyt sitte ollaan taas niin kovaa.Oikein yleislakolla uhotaan.
AY pomoilla kaksinkertainen palkkat jopa ministereihin verrattuna.
Niillä pomoilla oma maha on keskinkertaista arvokkaampi.
Tuomoset herrat sitte esittävä jotaki proletaaria.Suurta teatteria se on.
ai jaa, no muistaakseni häkämies loikkasi hallituksesta eK:hon, palkka nousi yli kymppitonnilla. Patakos siellä kattilaa soimaa?
Käytännössä EK sanelee. Keskusta vikisee. Ei kuulu millään lailla hallitukselle, eikä synnytä säästöjä. Ainoastaan rikkaiden taskuun menee taas palkanalennukset osinkoina. Taas on kokoomus trollit joukolla liikenteessä. Paljonko saatte palkkaa trollaamiseen.
Yleislakko..joukolla barrikaadeille! ...JUST JOO ! sen kun suomessa josku näkis! hahha
noh, käytännössä tulee yleislakko mikäli AKT aloittaa ja on pari viikkoa lakossa, katsos kun koko Suomi pysähtyy joka tapauksessa.
Jep,Stuppendaali kuin sähköiskun saanu,tai kun p...at
ölis housuissa.
Kehtaavat vielä hikimu..t naureskella,kun ihmiset on ahdingossa.
Huomenna leviää maailmalle uuden hallituksemme toimet heikentää jo hädässä olevien Suomalaisten asemaa. Suuret kitokset tästä MV-lehdelle :).
https://www.facebook.com/mitavittualehti?fref=nf
http://mvlehti.net/2015/05/31/suomen-tilanne-maailmankartalle/
Aika on koittanut lakkokeväälle.
No niin Suomeen on nyt tullut EK-hallitus. Duunarit kyykkyyn ja kunnolla on linja, rahat pienen piirin taskuun.
Suurin vika taloudessa on toimimaton euro, joka on nykyään uskonto jota ei saa kritisoida.
Jospa hallitus kutsuukin kaikki " kertausharjoituksiin " ja määrää porukan valtion osoittamiin töihin ? Että silleen.
Jos tulee yleislakko,hallitustan voi patistaa kaikki työttömät töihin tai uhata työttömyyskorvauksen menetyksellä,jos menee tarpeeksi kireälle.Mites lakkolaiset suu sitten pannaan?Lakkoilijat saa olla lakossaan vaikka maailman tappiin asti.500 000 työtöntä on paljon porukkaa,he pystyisivät helposti tekemään tarvittavat työt,mitä yhteikunnassa tarvitaan.Ja lakkoavustukset ei kanna vakityöntekijöitä ikuisuuden.
Ihan vain tiedoksi, että Suomen hallitus harkitsi vuonna - 56 yleislakon aikaan tuota vaihtoehtoa julistaa liikekannallepanon ja kutsua kaikki reservit palvelukseen ja osoitta heille työpaikat. Yhtenäinen hallitus voi senkin tehdä Suomen lain puitteissa. Että siinä kovin vaihtoehto lakkomaakareille. Että silleen.
Ja veripaltun syöntikilpailut.
Oikein. AY-liike on jäänne Suomen "kultavuosilta" joten sen valtaa tulee rajoittaa välittömästi kilpailukyvyn parantamisen mahdollistamiseksi ja Suomen palauttamiseksi 2000-luvun globaaleja vaatimuksia vastaavaksi. Välttämättömiä työmarkkinaparannuksia on vaikka kuinka paljon: arkipyhät pois, kesä- ja talvilomat minimiin, sairaspalkat, pekkaset ja muut tekemättömän työn etuudet pois, lakko-oikeus pois, ansiosidonnaiset minimiin, palkkoja laskettava vähintään 15%, työaikaa nostettava puoli tuntia, jne.
Työtä hallituksella siis riittää. Mikäli kansa alkaa kitisemään ymmärtämättä, että joustaa on pakko, niin ei muuta kuin poliisit ja armeija kadulle näyttämään, missä kaappi seisoo.