ISIS-fundisten keskiaikainen meininki vähentänyt irakilaisten, erityisesti kurdien arvostusta väkivallalla tuodulle uskonnolle. On se hauskaa olla taas oikeassa.
http://www.thedailybeast.com/articles/2015/05/31/fed-up-with-islam-and-sectarianism-some-iraqis-embrace-zoroastrianism.html
http://www.thedailybeast.com/articles/2015/05/31/fed-up-with-islam-and-sectarianism-some-iraqis-embrace-zoroastrianism.html
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tiesitkö muuten että kurdi on ihmisryhmä jossa uskonto vaihtelee. Sieltä löytyy muslimeja, kristittyjä ja jopa ateisteja. Sinällään kurdit ovat hyvin mielenkiintoinen kansa, heillä on jopa naisjohtajia.
Hyvin vaihtelevaa on kielenkin suhteen. Kurdeissa on myös perinteisesti ollut jasideja, nestorilaiskristittyjä, juutalaisia ja monia muita. Naisjohtajia heillä on juuri sen takia että Persiassa/Medeassa oli keksitty ihmisoikeudet ja pistetty zarathustran "hyvän sanoman"(huom. se mistä evankeliumi sana lainattu) nimeen. Kristinusko ja islam olivat molemmat aikamoista takapakkia heille.