Me voitamme viellä'

ikämie

Yksiö voi olla väärässä PUOLUE ei milloinkaa ...eläköön NKP huraa,huraa,huraa.

21

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oli se vaan väärässä NKP:kin kun luhistui eikä edes hanttiin pistänyt paljoakaan. Kommunismin aika on ohi, sen me kaikki tiedämme. Sitä yritettiin kuin käärmettä pyssyyn vaan ei mennyt oikein kohdalleen kun paratiisikin muuttui helvetiksi. Ei mikään ihme jos kansa kaikkoaa.

      • lähre

        Oikeistopersun aloitus. Oikeistopersu vastaa itselleen. Turhaa höpinää.


      • lähre kirjoitti:

        Oikeistopersun aloitus. Oikeistopersu vastaa itselleen. Turhaa höpinää.

        Ei kannata liikaa luottaa näköjään noihin omiin analyyseihinne, päin mäntyä näyttävät menevän.

        Kaikkihan tiedämme NKP:n saavutukset, konkurssiinhan sekin komuyritys meni kuten muutkin, yhtään todellista menestystä ei komumaailmasta nouse. Kiinakin joka nyt porskuttaa ei tee sitä komukeinoin vaan suurkapitalistien avulla myydessään niille orjatyövoimaa lähes ilmaiseksi, oikein komuparatiisin irvikuva.

        Ei kannata kansaa alkaa nimittelemään miksikään persuiksi jos ei tiedä keitä he oikeasti ovat. Minä esim en ole aloittaja enkä persu oikealta saatikka vasemmalta.

        Alkaa komuloistenkin pokka pettää kun ei enää pystytä omia ajatuksia kirjoittamaan vaan tyydytään nimittelyn ja juorujen tasolle. Se näyttää teidän tienne ja se johtaa samaan tunkioon minne NKP on haudattu.

        Et sitten pystynyt edes asiaa kommentoimaan, taisi sattua nilkkaan ja suu/näppis halvaantui.


      • timoomit

      • kaksikymmentäviisi
        Työeläkeläinen kirjoitti:

        Ei kannata liikaa luottaa näköjään noihin omiin analyyseihinne, päin mäntyä näyttävät menevän.

        Kaikkihan tiedämme NKP:n saavutukset, konkurssiinhan sekin komuyritys meni kuten muutkin, yhtään todellista menestystä ei komumaailmasta nouse. Kiinakin joka nyt porskuttaa ei tee sitä komukeinoin vaan suurkapitalistien avulla myydessään niille orjatyövoimaa lähes ilmaiseksi, oikein komuparatiisin irvikuva.

        Ei kannata kansaa alkaa nimittelemään miksikään persuiksi jos ei tiedä keitä he oikeasti ovat. Minä esim en ole aloittaja enkä persu oikealta saatikka vasemmalta.

        Alkaa komuloistenkin pokka pettää kun ei enää pystytä omia ajatuksia kirjoittamaan vaan tyydytään nimittelyn ja juorujen tasolle. Se näyttää teidän tienne ja se johtaa samaan tunkioon minne NKP on haudattu.

        Et sitten pystynyt edes asiaa kommentoimaan, taisi sattua nilkkaan ja suu/näppis halvaantui.

        joo kyllä persut tunnetaan ne ovat pikkuhitlereitä , vääränimi puolueelle ovta kassan pettureita . ek


    • demaribemari
      • Seurannut

        Löytyykö mistään enemmän kateutta, keinottelua, korruptiota ja kostonhalua, kuin kommareissa?


    • näin

      Naapurimaassa nimi vain vaihtui. Ihmiset ovat entisellään. Vuotuisessa Fsb:n kokouksessa toveri Putin puhutteli puhutteli entisiä kgb-kollegojaan tovereiksi, kuten hän tekee edelleen vakavissa ja arvokkaisssa tilanteissa.

    • ttkkl

      Raamatun Ilmestykirjan 17.luvun selityksiä

      Ilmestyskirjan 17.luvun peto on kommunismi. Seitsemän päätä oli seitsemän kommunistivaltiota Keski-Euroopassa ja itse peto oli kahdeksas ja lähtöisin nuiden seitsemän alueelta ja oli Neuvostoliitto.
      "Karitsa oli voittava heidät" ja tuo oli muutos v. 1990 kristinuskon hyväksyvään hallitusmuotoon.
      Raamattu:"Autuas, joka uskoo Jumalaan, joka jumalattomankin vanhurskaaksi tekee!"
      Ilmestyskirjan 17.luvun selityksiä
      Ilmestyskirjan 17.luvun peto on kommunismi. Portto ratsastaa seitsenpäisellä pedolla. Seitsemän leijonapäätä oli seitsemän kommunistivaltiota Keski-Euroopassa, joilla leijonavaakuna, ja itse peto oli kahdeksas ja lähtöisin nuiden seitsemän alueelta ja oli Neuvostoliitto. Kymmenen sarvea tarkoitti, että nuissa seitsemässä valtiossa oli liittovaltioita, joista nuo kolme lisäsarvea. Ja yksi ei ollut tullut, oli Jugoslavia, joka kulki omia teitään, mutta oli kommunistiblokin jäsen." Pedon jat karhun jalkojen muotoiset." Ilmestyskirjan 17. luku. Pedon jalat Intia ja Sri Lanka kynnet ja taka jalat Taka Intia, Burma, jne.
      "Karitsa oli voittava heidät" ja tuo oli muutos v. 1990 kristinuskon hyväksyvään hallitusmuotoon.
      Portto ratsastaa pedolla. Babylonia, jota kuvaavat portolla on pedon selän kohdalla.
      Ilmestyskirjan 17.luku Raamatussa
      "1 Ja tuli yksi niistä seitsemästä enkelistä, joilla oli ne seitsemän maljaa, ja puhui minulle sanoen: "Tule, minä näytän sinulle sen suuren porton tuomion, joka istuu paljojen vetten päällä,
      2 hänen, jonka kanssa maan kuninkaat ovat haureutta harjoittaneet ja jonka haureuden viinistä maan asukkaat ovat juopuneet."
      3 Ja hän vei minut hengessä erämaahan. Siellä minä näin naisen istuvan helakanpunaisen pedon selässä; peto oli täynnä pilkkaavia nimiä, ja sillä oli seitsemän päätä ja kymmenen sarvea.
      4 Ja nainen oli puettu purppuraan ja helakanpunaan ja koristettu kullalla ja jalokivillä ja helmillä ja piti kädessään kultaista maljaa, joka oli täynnä kauhistuksia ja hänen haureutensa riettauksia.
      5 Ja hänen otsaansa oli kirjoitettu nimi, salaisuus: "Suuri Babylon, maan porttojen ja kauhistuksien äiti."
      6 Ja minä näin sen naisen olevan juovuksissa pyhien verestä ja Jeesuksen todistajain verestä; ja nähdessäni hänet minä suuresti ihmettelin.
      7 Ja enkeli sanoi minulle: "Miksi ihmettelet? Minä sanon sinulle tuon naisen salaisuuden ja tuon pedon salaisuuden, joka häntä kantaa ja jolla on seitsemän päätä ja kymmenen sarvea.
      8 Peto, jonka sinä näit, on ollut, eikä sitä enää ole, mutta se on nouseva syvyydestä ja menevä kadotukseen; ja ne maan päällä asuvaiset, joiden nimet eivät ole kirjoitetut elämän kirjaan, hamasta maailman perustamisesta, ihmettelevät, kun he näkevät pedon, että se on ollut eikä sitä enää ole, mutta se on tuleva.
      9 Tässä on ymmärrys, jossa viisaus on: Ne seitsemän päätä ovat seitsemän vuorta, joiden päällä nainen istuu; ne ovat myös seitsemän kuningasta;
      10 heistä on viisi kaatunut, yksi on, viimeinen ei ole vielä tullut, ja kun hän tulee, pitää hänen vähän aikaa pysymän.
      11 Ja peto, joka on ollut ja jota ei enää ole, on itse kahdeksas, ja on yksi noista seitsemästä, ja menee kadotukseen.
      12 Ja ne kymmenen sarvea, jotka sinä näit, ovat kymmenen kuningasta, jotka eivät vielä ole saaneet kuninkuutta, mutta saavat vallan niinkuin kuninkaat yhdeksi hetkeksi pedon kanssa.
      13 Näillä on yksi ja sama mieli, ja he antavat voimansa ja valtansa pedolle.
      14 He sotivat Karitsaa vastaan, mutta Karitsa on voittava heidät, sillä hän on herrain Herra ja kuningasten Kuningas; ja kutsutut ja valitut ja uskolliset voittavat hänen kanssansa."
      15 Ja hän sanoi minulle: "Vedet, jotka sinä näit, tuolla, missä portto istuu, ovat kansoja ja väkijoukkoja ja kansanheimoja ja kieliä.
      16 Ja ne kymmenen sarvea, jotka sinä näit, ja peto, ne vihaavat porttoa ja riisuvat hänet paljaaksi ja alastomaksi ja syövät hänen lihansa ja polttavat hänet tulessa.
      17 Sillä Jumala on pannut heidän sydämeensä, että he täyttävät hänen aivoituksensa, yksimielisesti, ja antavat kuninkuutensa pedolle, kunnes Jumalan sanat täyttyvät.
      18 Ja nainen, jonka sinä näit, on se suuri kaupunki, jolla on maan kuninkaitten kuninkuus."
      Tuo puolue ei voi olla väärässä,johtaa toteamukseen,että natsit olisivat oikeassaolijoita, mutt aImestyskirjan 13. luku kuvaa heitä, eli ovat väärässä hekin!

    • kakkoskomu

      Helluntailaisuuteen hurahtanut persu arvioi maailmantilannetta orajomistusyhteiskunnan aikana syntyneen kristinuskon aikalaisarvion toiveesta Rooman valtakunnan tuhosta. Sen jälkeen maailmaan astuisi kuolleen Jeesuksen johtama uskonnollinen teokratia. Rooman orjanomistukseen perustuva talouspoliittinen järjestelmä kukistuikin taloudellisten ristiriitojen vuoksi. Siinä ei auttanut keisarien hyväksymä globaalinen kiristinuskokaan. Rooma kuvitteli golabaalin uskonnon pelastavan orjanomistajat. Jeesus pysyi haudassaan mutta kristinusko kaikkine kataluuksineen valtasi jalansijaa. Murhat, joukkomurhat, petokset, feodaalinen läänityslaitos, siirtomaaorjuus seurasivat uutena valtajärjestelmänä ja jossa kristinuskon tehtävä oli alistaa rahvas henkisesti.
      Suosittelen tutustumaan historialliseen materialismiin. Eräs sen perusteos on Friedrich Engelsin kirja "Perheen, yksityisomistuksen ja valtion alkuperä". Kun teoksen lukee pari kuukautta myöhemmin uudestaan, persukristillisyys karisee silmistä ja tieto valtaa pääkopan.
      Perussuomalaisuuden vararikko on käynnissä. Pitäytyminen rikkkaiden rikastuttamiseen talouden kehityksen moottorina, muunsi persut kertaheitolla siihen mitä se alunperinkin oli - oikeistoporvarillinen ja työväenvastainen puolue ja joka pitää raamattua talousopin peruskirjana. Ristiriita on kammottava. Uskonnot kuolevat vauhdilla ihmisten mielistä. Kristinusko on teoreettisesti että käytännöllisesti mennyttä kalua.

    • läm-äri

      Persujeesus kuvittelee olevansa maailmanvaltias saadessaan muutaman ministerinsalkun. Tulisi ennemmin tutkia, millaista jälkeä hallitusohjelma lupaa rahvaan eduille. Työttömyyskorvaukset ja sosiaalituet alas, palkat ja eläkkeet alas, vapautuneiden varojen siirto ennestään rikkaille - se nykyisen persujeesuksen ohjelma.

    • duraki_

      Voi aloittaja parka. Et osaa edes kirjoittaa. Uraa, uraa, uraa.

      • JTrifonov

        Päätään puistellen saa katsoa moraalisten arvojen rappiota naapurimaassa. Parhaat ihmiset pakotetaan lähtemään maasta, laitetaan vankilaan tai murhataan. Kansallinen ylimielisyyden kupla pullistelee ja naapurimaille vihoitelleen ja heilutaan aseiden kansaa. Käsittämätöntä.


      • edres
        JTrifonov kirjoitti:

        Päätään puistellen saa katsoa moraalisten arvojen rappiota naapurimaassa. Parhaat ihmiset pakotetaan lähtemään maasta, laitetaan vankilaan tai murhataan. Kansallinen ylimielisyyden kupla pullistelee ja naapurimaille vihoitelleen ja heilutaan aseiden kansaa. Käsittämätöntä.

        Trifonov kertoo perussuomalaisten politiikasta. Mikäli Venäjällä meno on tuollaista, siellä on vallassa perussuomalaisten sisarpuolue. He tietenkin pitävät venäläisiä "pyhänä kansana".


    • 666n

      Kommunistinen puolue on sitä kun kaksi tai useampi väärässä olevaa liittyvät yhteen ja väittävät olevansa puolue ja siksi oikeassa.

      • adrs

        Kuvaus sopii perussuomalaisiin ja varsinkin sen suojissa toimiviin väkivaltaisiin uusnatseihin.


    • Seurannut

      Kateus, keinottelu, korruptio ja kosto ovat puolueen perusominaisuudet.

      • oikeeksitodettua

        Aivan tyypillinen preussuomalaisen puolueen piirre.


    • väistämättömästi

      Niin Neuvostoliiton, kuin Kiinan kommunismin tuhoutuminen kertovat aatteen ikuisuudesta. Aate oli yksi ihmiskunnan kehitysvaihe, jossa idealismi jäi kannattajien ja johdon jalkoihin.

      • immosräyhä

        Fasismi Suomessa ei tule voittamaan. Perussuomalaiset on tuhoon tuomittu puolue. Edes ökyrikkaitten tuki äärioikeistolle ei auta. Pöhelöitä koko sakki. Ainoa mitä he osaavat, on leikkiä keskenään toistensa töhrimistä paskalla ja videoida leikkinsä.


    • pännä

      Persut näyttivät kyntensä suojelemalla ja levittämällä työväenliikkeen vastaista propagandaansa. Tie johti isisläisen kaltaiseen tolkuttomaan väkivaltaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      85
      3582
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2363
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      140
      2016
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      851
    5. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      770
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      43
      765
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      59
      698
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      3
      696
    9. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      666
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      662
    Aihe