Mitäs jos

Okei ydin onnettomuus on tapahtunut suunnilleen jokaisessa ydinvaltiossa. Välttääksemme paniikia onnettomuuden sattuessa täällä tehkäämme seuraavasti: Aiheuttakaamme tahallinen onnettomuus Olkiluodossa/Loviisassa ja seuraavana päivänä olemme jo tottuneet ajatukseen joten voimme olla rauhassa.
Mites olis:D
4276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tahallinenhan oli myös Tserojotain onnettomuus.

Äänestä
  • Ei nyt ihan tahallinenkaan... Mutta ei kovin kaukana siitä...

    Tsernobylin onnettomuuteen johtaneet seikat alkoivat jo suunnittelu pöydällä... Nimittäin kun suojarakennuksesta ei suunniteltu semmoista että se olisi kestänyt reaktorin rikkoutumisen, sen vuoksi suojarakennukseen tuli reikä, ja siitä säteileviä aineita pääsi laitoksen ulkopuolelle.

    Toisaalta, jos laitoksen suunnittelijat olisivat huomioineet edes sen mahdollisuuden, että reaktori saattaa hajota niin että sen sisälle pääsee ilmaa, niin sen sisällä ei varmaan olisi ollut niitä palavia aineita, eikä olisi syttynyt sitä tulipaloa reaktorin sisällä, mikä nostatti radioaktiivista pölyä melko tehokkaasti.

    Ja muutenkin, jos reaktori olisi suunniteltu länsimaisia vaatimuksia vastaaviksi sen reaktiot eivät olisi saaneet kiihtyä itsekseen.

    Mutta kaikista puutteistaan huolimatta Tsernobylin voimalaa olisi voitu käyttää normaalisti ihan hyvin ilman mitään ongelmia, mutta ilmeisesti koetta suorittaneet eivät ymmärtäneet tuon reaktorin toimintaa kovinkaan hyvin, ja lopputuloksena oli tehonnousu, mikä ikään kuin syötti itseään, eikä sitä enää saatu hallintaan...

    Ja lopuksi, huolimatta siitä, että laitos oli huonosti suunniteltu, eikä sen käyttäjiä voi kehua, niin suomalaisten säteilyannos ei noussut kuin yhdellä vaivaisella prosentilla... Mikäli niin haluttaisiin, niin ainakin Suomessa Tsernobylin vaikutukset olisi helppo kompensoida olemattomiin, sillä radon-kaasu vastaa yli 50 % suomalaisten säteilyaltistuksesta, vähentämällä altistusta radonille voitaisiin säteilyaltistusta pienentää niin paljon, että säteily altistuksemme putoaisi pienemmäksi kuin ennen tuota onnettomuutta.

    Äänestä

Olet hirveä terroristi kun uhkaat räjäyttää Olkiluodon. Kuulut vankilaan.

Äänestä

Niissähän simuloidaan kaikki mahdollinen reaktorionnettomuuksista tulipaloihin.

Henkilökunta on ainakin harjaantunut erilaisten häiriöiden ja onnettomuuksien suhteen. Liekö tarpeen huolestuttaa ulkopuolisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


variola kirjoitti:

Okei ydin onnettomuus on tapahtunut suunnilleen jokaisessa ydinvaltiossa. Välttääksemme paniikia onnettomuuden sattuessa täällä tehkäämme seuraavasti: Aiheuttakaamme tahallinen onnettomuus Olkiluodossa/Loviisassa ja seuraavana päivänä olemme jo tottuneet ajatukseen joten voimme olla rauhassa.
Mites olis:D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu