Suomi ei ole skandinaviaa

http://www.sssscomic.com/comic.php?page=195

Jag <3 svenska, mitt modersmål!

För tänk hur isolerad man skulle vara som finskspråkig...

http://www.sssscomic.com/comic.php?page=196
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Normi roska avaus persuryssältä. Suominen on läntinen niin kulttuuriltaan kuin tavoittaa. Länsimaiseen eurooppalaiseen kulttuuriin kuuluu vähemmistöjen oikeuksien turvaaminen, avauksen tehneen ryssä Koroljevin kotimaassa niitä tapetaan parhaillaan Ukrainassa asti.

Äänestä
  • Svekohörhö päästi aivopierunsa taas, kun ei pysty mitenkään puolustamaan skandien ilmiselvää suomalaisuuden halveksuntaa! ;-)

    Äänestä

Tuo ensimmäisen linkin esitys kuvaa hyvin, kuinka suomen kieltä ELI suomalaisuutta vähätellään ja halveksitaan skandimaissa!

Ja svekopäättäjien mielestä on muka suurikin kunnia ja etu kuulua mokomaan joukkoon!!?? Todella alentuva ja raukkamainen asenne.

Me suomalaiset emme todellakaan tarvitse enää skandimaiden alentuvaisuutta. Suomi on tasaveroinen EU:n ja kohta NATO:n jäsen. Haetaan sieltä todellisia ystäviä!

Äänestä

Stefan Wallin laajentaa kunnon rkp-narsistina omakuvansa myös koskemaan koko kansaa:

"Olemme Pohjoismaiden naapurivaltio. Huomattava osa kaupasta kulkee Ruotsin kautta. Meillä myös paljon ystävyys- ja sukulaisuussuhteita. Ruotsin kieli on osa Suomen omaakuvaa ja siksi on hyvä pitää siitä kiinni, sanoo Wallin." (YLE 2.8.2010)

http://yle.fi/alueet/etela-karjala/2010/08/wallin_venaja_ei_saa_syrjayttaa_ruotsia_peruskoulussa_1873248.html

Lue lisää "yhteispohjoismaisesta" toiminnasta. Lue erityisesti kommenttiosuudet:

Miten Ruotsi Talvisodan voitti I

11. maaliskuuta 2012

http://kemppinen.blogspot.com/2012/03/miten-ruotsi-talvisodan-voitti-i.html

Miten Ruotsi voitti Talvisodan II

12. maaliskuuta 2012

http://kemppinen.blogspot.com/2012/03/miten-ruotsi-voitti-talvisodan-ii.html

14. syyskuuta 2011

Pakoon Ruotsiin

http://kemppinen.blogspot.com/2011/09/pakoon-ruotsiin.html

16. syyskuuta 2011

Ruotsin puolueettomuus

http://kemppinen.blogspot.com/2011/09/ruotsin-puolueettomuus.html

Äänestä

Ja minä rakastan maailman armainta äidinkieltäni.

SUOMI YKSIKIELISEKSI.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Norden kirjoitti:

http://www.sssscomic.com/comic.php?page=195

Jag <3 svenska, mitt modersmål!

För tänk hur isolerad man skulle vara som finskspråkig...

http://www.sssscomic.com/comic.php?page=196

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu