Häiritsevät piirteet uskonnoissa

tahtomattaan

Mitä häiritseviä asioita uskonnot tuovat teille esille.

15

70

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fkrkek

      Eläinuhrit tulee mieleen ekana.

    • dkekdk

      Kidutusvälineet ja helvettiopit.

    • kiristystä

      Jatkuvasti periksiantamattomat uhkailut.

    • kkjhggjj

      Jatkuva organisoitu pedofilia ja rahankeruu.

    • Epätosien väitteiden esittäminen tosina.

    • Pahin on väkivalta ulkopuolisia ja jopa uskonveljiä kohtaan.

      Myös muiden pakottaminen noudattamaan oman uskon sääntöjä on häiritsevää. Esim. puututaan ei-uskovien parinvalintaan, sukupuolikäyttäytymiseen, nautintoaineiden tai ruoka-aineiden käyttöön.

      • RakkauttaSeOn

        " Esim. puututaan ei-uskovien parinvalintaan, sukupuolikäyttäytymiseen, nautintoaineiden tai ruoka-aineiden käyttöön. "

        - täytyyhän sokeille näyttää oikeaa tietä. Se on rakkautta. :)


      • RakkauttaSeOn kirjoitti:

        " Esim. puututaan ei-uskovien parinvalintaan, sukupuolikäyttäytymiseen, nautintoaineiden tai ruoka-aineiden käyttöön. "

        - täytyyhän sokeille näyttää oikeaa tietä. Se on rakkautta. :)

        Se vaan käypi ärsyttämään sekulaarissa maassa uskisten sellainen tiennäyttö, että syyttelevät sekulaareja ihmisiä perversioista, vaikka heidän omissa järjestöissään systemaattisesti salaillaan ja painetaan villasella toinen toistaan karmivampia seksuaalirikoksia ja muuta epäeettistä ihmisten dominointia. Ja samalla siis kehdataan puuttua muiden täysi-ikäisten ja täysivaltaisten ihmisten ihmissuhde- ja perherakenteisiin.


      • RakkauttaSeOn kirjoitti:

        " Esim. puututaan ei-uskovien parinvalintaan, sukupuolikäyttäytymiseen, nautintoaineiden tai ruoka-aineiden käyttöön. "

        - täytyyhän sokeille näyttää oikeaa tietä. Se on rakkautta. :)

        Höpö höpö.

        Menkää te vaan itse sitä oikeaa tietänne.

        Jokaisella aikuisella ihmisellä on oikeus tehdä omat valintansa. Jonkun toisen pakottaminen toimimaan omien mieltymystensä mukaisesti on alistamista.

        Se on väärin.


    • ååp_på

      Jos kysyt asiaa tässä keskustelupalstakontekstissa, niin häiritsevintä on sivistymättömyyteen yhdistynyt ylimielisyys. On melko silmiinpistävää hyvin monella tänne avautuvalla uskovalla. Ei toki kaikilla, mutta enemmistöllä.

      • >Jos kysyt asiaa tässä keskustelupalstakontekstissa, niin häiritsevintä on sivistymättömyyteen yhdistynyt ylimielisyys.
        Osuvasti muotoiltu. Tässä ympäristössä tuo on kovin yleistä.


    • Syyllistäminen, vallankäyttö.

    • Epäjumalienkieltäjä

      Dogmaattinen ajattelu. Se on (lähes) kaiken pahan alku ja juuri.

    • Kun tätä ei ole vielä sanottu, niin kielen väärinkäyttö määrittelemällä tuttuja käsitteitä uudelleen tilanteen apologeettisten vaatimusten mukaan. Tästä syystä monien lahkouskovaisten kanssa keskustelu on jo lähtökohtaisesti mahdotonta, koska vastapuolen käyttämien sanojen merkityksistä ei voi olla varma. Äärimmäisenä esimerkkinä "ateisti" voi tarkoittaa lähes kaikkia oman lahkon ulkopuolisia – tällainen tapaus hillui palstoilla häiriköimässä pitkälle kevääseen.
      Kiintoisaa on myös suhtautuminen uskonnonvapauteen: Nyt kun kiihkouskovat pvat itse marginaalissa he huutavat uskonnonvapautta kaikkialla, mutta kun uskonnonvapauslaki aikanaan tuli voimaan, heidän silloin paljon lukuisammat aatteelliset edeltäjänsä vastustivat sitä raivokkaasti.
      Julkisuuden henkilöistä tulee mieleen uusi kristillisten kansanedustaja Sari Tanus, jonka perin omituisten juttujen perään joku taannoin kyseli Aamulehden mielipidepalstalla. Vastausta ei kaiketi koskaan tullut. Vaalit taisivat olla väärällä suunnalla eli juuri takanapäin, joten Tanus koetti hoitaa asian vaikenemalla ja sillä erää hoitikin.

    • MissäTodellisuudenTaju

      Avioliittolaki asiassa näyttää siltä etteivät jotkut vain yksinkertaisesti ymmärrä mikä tilanne lain suhteen tällä hetkellä on. Onko vieraannuttu siitä mikä on todellisuus?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      18
      4811
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      127
      1555
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      101
      1440
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      69
      1363
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      326
      1299
    6. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      48
      1276
    7. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      72
      1190
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      1011
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      86
      925
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      49
      904
    Aihe