Nyt ruikutetaan tällä palstalla kun

asumistukia leikataan , katsokaa eläkepäiväna minkälaiset jonot ovat peliautomaattien luona ja kuinka paljon kuukaudessa menee eläkkeestä kaljaan ja tupakkaan .
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Demarien eläkeleikkaus jo vei jonot!

Äänestä

Aloittaja on aivan oikeassa. Eläkeläisillä riittää rahaa hedelmäpeleihin, lottoon, viinan ja tupakkaan. Niistä kun tinkii niin ei mitään hätää. Vanhusten juopottelu on saanut huolestuttavat mittasuhteet.

Äänestä
  • Työssä käyvä suomalainen juo itsensä työmarkkinoilta ulos.
    Suomessa ei alkoholismin, laiskuuden ja asenteen takia kannata enää suomalista työhön ottaa, vaan osa pitäisi pistää soraan Siperiaan.
    Osalle eläkeläisistä on pelaaminen ongelma, mutta isolle väestön osalle on ongelma alkoholismi ja olen työnatajana saanut sumaisen alkoholismin nähdä työelämässä. Jätkä tulee ryyppyputken jälkeen maanantaina töihin ja keskiviikkona ensimmäisen kerran pystyy jotain tekemään, mutta keskiviikkonahan alkoholistin on vedettävä perseet olla ja itä rataa.
    Pitäkää räkänokat eläkeläisitä turpanne kiinni, he on rakentaneet teidän hyvinvoinnin . Teistä ei nuoripolvi siihen ole, muistutatte elävästo sekundahinttejä.

    Äänestä

Voihan vittu sentään!! "Kaljaan ja tupakkaan".. Vieläkö ihan oikein joku jaksaa tuota kulunutta fraasia jankuttaa, näköjään.. Jokaisen sinunlaisesi idiootin pitäisi nähdä se, että harvemmalla eläkeläisellä siellä kaupan kassahihnalla on kaljaa tai tupakkaa. Ja mitä vittua se sinua liikuttaa, jos ne eläkeläiset kella rahaa on. ostaa kaljaa tai tupakkaa tai molempia?? Mikä sinulta on pois??? 99% eläkeläisistä on tavallisia eläkeläisiä, jonka tulot on 1000-1500 ekee/kk miinus verot. Tiedäthän, että eläkeläisen, työttömän tai äitiyslomalla olevan veroprosentti on korkeampi kuin työläisen? Et tainut tietää. Ennen kun omasta mielestäsi keksit oivan jutunjuuren, niin ota ensin faktoista selvää ja voit vaikka sitten taas kirjoitella, tosin jos viitsit vähän selata näitä juttuja, niin aiheesi on varmaan tästä asiasta 1345000 vuoden sisällä

Äänestä
  • Eiköhän tuo sinun prosenttisi ole hieman liioiteltu. Kyllä meillä on alle tonnin eläkeläisiä enemmän kuin 1 %

    Äänestä

  • Pelaaminen ,kaljottelu ,tupakointi vie monen eläkeläisen rahat tätä on edes turha lähteä puolustelemaan ,leipäjonossa ollaaan kun rahat menevät muualle kuin rúokaan ,.

    Äänestä

  • Eläkeläiset ovat olleet ahkeria pelaamaan aina bingohallit olivat aikoinaan täynnä eläkeläisiä Vasemmiston entinen Ministeri Merja Kyllönen oli bingoemäntänä häneltä passaa tiedustella tätäkin asiaa ,Ps sitä pääsee ministeriksi heppoisin perustein tässä maassa kuten Paavo Arhinmäki joka oli entinen puistotyöntekiä joka tänään taas nolasi itsensä joka vei kyöhältä asunnon hhheheh

    Äänestä

  • Nykyiset eläkeläiset ovat suurelta osin juoppoja. Päivät pitkät tissutellaan, siihen ne rahat menee. Alko pois niin ei olisi mitään hätää.

    Äänestä

  • Viina.vie.rahat kirjoitti:

    Nykyiset eläkeläiset ovat suurelta osin juoppoja. Päivät pitkät tissutellaan, siihen ne rahat menee. Alko pois niin ei olisi mitään hätää.

    Kiljuapa voi tehdä ihan siitä limpusta jonka on hakenut leipäjonosta. Eläkeläiset sen konstin vielä osaa, ei nämä uusavuttomat nuoret.

    Äänestä

Tiedän toimeentulo vaikeuksista säästöjensä käytettyä jo elämiseen esim vähän dementoinut 85v eläkeläinen jolla työeläke nettona on 1100e/kk.Oma krs asunto ja vanha talokin riesana,ei tupakoi,ei osta alkoholia,ei matkustellut moneen vuoteen. Lääkkeisiin,erik.lääkäriin menee rahaa ja ihan perusruokaa,ei tilaa lehtiä.Jaksaa vielä itse hoitaa asiansa paitsi siivota jotenkin mutta joutuu katkerana pyytämään oikeammin kiristämään kodinkone,silmälasit,vaate ostoihin rahaa heikompi kuntoiselta 65v lapseltaan jolla vähän isompi eläke. Ahneella 85v.Vanhuksellla heittää todellisuudentaju,on kateellinen valittaja ja ikävä hankala ihminen.

Äänestä

itse tehty viini on halvempaa ja terveellisempää kuin häppä hartseineen....

Äänestä
  • Viinit on hinttijen juomia ,jos et ole metalllimies hitsauta pannu jos et itse siihen pysty tulee halpaa ainetta halvalla ,mutta siinä on tietenkin haittansa viina tuhoaa terveiden ja sen korjaaaminen maksaa .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kelloeki kirjoitti:

asumistukia leikataan , katsokaa eläkepäiväna minkälaiset jonot ovat peliautomaattien luona ja kuinka paljon kuukaudessa menee eläkkeestä kaljaan ja tupakkaan .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu