Miten tunnistat sakkolihan

Pro-tukipiste ry:n toiminnanjohtaja Jaana Kauppinen pelkää, että seksin ostamisen rangaistavuus ajaa ihmiskaupan ja parituksen väärään suuntaan, uutisoi MTV.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015060219792023_uu.shtml
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pitäiköhän jokaisen kurssitetun EU hyväksytyn huoran pakaraan lyödä joku leima ja antaa tytölle joku sertifikaatti, jota esitellä.

Äänestä
  • Suomi tytöt saisi setifikaatit ja työluvat peruskoulun päättötodistuksen yhteydessä.

    Äänestä

  • Keltainen lätkä korvaan, kuten lehmillä?

    Äänestä

Ottamatta kantaa paritukseen rikoksena, outoa on sen yhteydessä vaadittu tuomitseminen ihmiskaupan tai parituksen uhriin sekaantumisesta vaikka seksin ostaja ei voisi mitenkään päätellä sen olemassaoloa.
Väkivallantekoihin syyllisille luetaan erilaiset ymmärtämättömyydet ja tarkoituksettomuudet tuomiota lieventäviksi seikoiksi.
Siis vaikka joku julma väkivallanteko johtaa vakaviin seurauksiin niin tuomio alenee kun katsotaan että tekijä ei voinut ymmärtää mitä siitä voi seurata.
Kun uhri kaatuu ja lyö päänsä lyönnin seurauksena ja kuolee tai vammautuu loppuiäksi voi tuomio tulla vain lyönnistä eli lievästä pahoinpitelystä tai aseellinen hyökkäys jää pahoinpitelyksi riippumatta miten uhrin käy.
Se että tuomio väkivaltatapauksissa irroitetaan rikollisen teon seurauksesta, kun taas seksin ostossa tekijä periaatteessa velvoitetaan itse selvittämään ennakolta teon mahdolliset taustat, poikkeaa omituisesti toisistaan.

Äänestä
  • No mutta kyllähän nytkin jo vaaditaan että jättiISOtissinen muija tiedetään pikkupikkulapsoseksi.

    Jos joku tapaa k-18 ravintolassa DDkupin muijan ja panee tätä, niin sitten yhtäkkiä selviääkin että tämä olikin päivää vaille 16-vuotias ja häkki heilahtaa.

    Silti väitetään että "kyllä olisi pitänyt tietää että kyseessä oli pikkulapsulapsukainen" vaikkei sitä mistään olisi voinut tietää.

    Ei edes papereiden pyytäminen auta koska sehän oli väärillä papereilla siellä ravintolassakin.

    Aina kaikki rikokset jotka koskevat seksiä, tuomitaan täysin mielivaltaisesti.

    Jos joku haluaa tuomita jokun, keinot siihen kyllä löydetään, koska kyseessä on moraalituomio eikä kyse ole oikeasta rikoksesta.

    Äänestä

Tunnistaminen on mahdotonta, minkä tulisi kertoa ajattelukykyiselle jotain siitä mikä on tuon ruusanpierujen ja gambianbändärien kyhäämän lain todellinen takamotiivi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maksullinen_nainen kirjoitti:

Pro-tukipiste ry:n toiminnanjohtaja Jaana Kauppinen pelkää, että seksin ostamisen rangaistavuus ajaa ihmiskaupan ja parituksen väärään suuntaan, uutisoi MTV.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015060219792023_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu