VENÄLÄISET OSTAMASSA SUUR-SAIMAATA

uur-Saimaan sydämessä oleva Taipalsaaren Sarviniemen alue on menossa todennäköisesti venäläisomistukseen.

Kiinteistövälitysyhtiö käy kauppaa kahden mahdollisen ostajan kanssa – molemmat ovat venäläisiä.

Toinen, Virossa asuva ostajaehdokas olisi valmis ostamaan alueesta vain puolet. Toinen ehdokas on välittäjän mukaan taho, jolla on iso firma taustalla ja joka haluaa ostaa koko alueen.

– Vaikuttaa taholta, jonka kanssa ehdoista päästään sopimukseen, sanoo alueen välityksestä vastaavan Huoneistomarkkinointi Oy:n Kristian Korimo.

Haluttu, heitelty helmi

Sarviniemen alue on keskellä Saimaata, suurimpien selkien äärellä. Rantaan pääsee helposti isommillakin veneillä. Oikeuksia vesialueisiin olisi 16 000 hehtaaria ja kalastuslupia yli 1000 kappaletta.

Yli 80 hehtaarin luonnonkauniilla loma-alueella on ollut useita omistajia, muun muassa metsäyhtiö Stora Enso. Nyt maa-alueet kuuluvat kahdelle eri yksityistaholle, joiden suunnitelmat alueen kehittämisestä kaatuivat muun muassa kaavasotkuihin.

Viimeisimpänä alueen olisi halunnut ostaa puolustusvoimat, jolla on ampumarata-alue lähistöllä muutenkin. Puolustusvoimat pyysi metsähallitusta tekemään tarjouksen alueesta.

– Se oli naurettava, aivan absurdi tarjous. Se oli 3,3, miljoonaa euroa, mikä on alle maiden hankintahinnan, sanoo Korimo.

Hintaa taivutellaan

Alueen välittäjän Kristian Korimon mukaan alueen hintaa on jouduttu tarkastamaan jopa neljänneksen alaspäin.

Venäläinen maakaasu- ja öljykonserni Gazprom oli ollut kiinnostunut ostamaan alueen 10,5 miljoonan euron hintaan, mutta omistaja ei halunnut silloin myydä.

Valtiolle alue olisi taasen voitu myydä neljänneksen halvemmalla, koska valtio olisi pystynyt ostamaan sen verottomana.

Nyt kauppaa venäläistahon kanssa käydään samaan, noin 7,5 miljoonan euron hintaan, jota valtiolle tarjottiin.

– Siihen se hinta tulee asettumaan, sanoo Korimo.

Venäläisostajaehdokas on Korimon mukaan hyvin hidas toimissaan ja selvittelee rauhassa rahan saamista useammalta taholta. Tarkoitus on kuitenkin, että uusi omistaja olisi Sarviniemessä 1. lokakuuta mennessä.

Aidat alueen ympärille?

Vuoteen 2008 loma-alueena toimineella Sarviniemen alueella liikkuu edelleen paljon retkeilijöitä. Alueella on saanut liikkua vapaasti.

Välittäjä ei tiedä, mitkä mahdollisen venäläisomistajan aikeet alueen suhteen ovat, mutta alue todennäköisesti ainakin aidataan kaupan jälkeen.

– Eivät ainakaan mitään virkistysaluetta suunnittele. Uskon, että sinne pistetään aita ympärille ja sinne ei varmasti kukaan kävele sen jälkeen, sanoo Korimo.

*

15

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siis vedätystä ????

    • RahaJokaHaiseePaskalle

      Pahempaa maanpetturuutta ei Suomessa ole kuin maan myyminen paskaryssille, piste.

      • Luopiot

        Tyhjentävästi sanottu, tähän ei ole lisättävää.

        Olisi hyvä jos olisi jokin lista yrityksistä ja yksityishenkilöistä jotka näille ryssille maatamme ja kiinteistöjä myyvät.


    • SeAvarakatseinen

      Voitaasiinko tarkentaa onko kysymys venäläisistä, tai orjakansojen edustajista vai venäläisiä ja em. orjakansoja johtavista R Y S S I S T Ä?

      Tuskin muilla kuitenkaan kuin nomenklatuuraan kuuluvilla R Y S S I L L Ä on euroja ja edes oikeus ostaa maa-alueilta ulkomailta. (pakopaikakseen?)

      Seuravassa NL/VENÄJÄ -vallankumouksessa on Vl.Putinin toimien/hallinon jälkeen odotettavissa "merkittävää tappamista".

      Ruhtinaiden (malli 1917) sijaan saamme maahamme oligarkkeja suojeltavaksi?

    • omalla_maallaparas

      Suomalaiset ei saa ostaa heiltä maata tuumaakaan, ja en ostaisikaan vaikka olisi ekuja,

      • 1plus1on2

        Putler on kehoittanut "kansalaisiaan" ostamaan maata Natsi-Venäjän naapurimaista, miksiköhän?


      • cgggg

        Jos "Putleri" rakentaa saareen gulagin.


    • häpeäpaaIuun

      Maansa myyjien nimet pitäisi julkaista, jotta tulevaisuudessa voidaan tehdä tarvittavat toimenpiteet.

    • Painostusta.peliin.nyt

      Valtion pitäisi ostaa tuo, koska siinä ei menetä mitään. Tontin arvo pysyy suunnilleen ennallaan, ehkä jopa nousee, jolloin siitä voidaan myydä osa tarvittaessa jne.

      Hulluutta olisi antaa mennä venäläisille, kun tosiaan valtio ei menetä yhtään mitään.

      Tähän päälle käyttöarvo esim. ampumaratana (ja miljoona sinne tai tänne, mikä tämän hetken markkina-arvo sitten onkaan, sinänsä ei suurta merkitystä. Jos tässä pihistellään, niin väärässä asiassa - neemujen otossa sitten ne pihistykset), sijoituspotentiaalikin, strategiset puolet jne.

    • CCCPryssiä

      KGB Putin teki VENÄLÄISISTÄ ja VENÄLÄISYYDESTÄ taas R Y S S I Ä !!!!! HUOM RYYYSSSSIÄ !!!! IIIISOJA RRRYYYYSSSIÄ !!!!!

    • liisa3

      Mikä ryssän kätyri tämä Kristian Korimo on ??? Häpeä, jos osaat !!!

    • ihhmemies

      Onko tää Korimo joku "valemyyjä", kun eihän häntä löydy huoneistomarkkinoinnin sivuilta, vaikka väittää olevansa osakas? Mahtaako olla edes LKV-tutkintoa?

      • Realisti-Forssel

        Haluavat myydä Suomen, että talous saataisiin nousuun.


      • 2436436

        Tuumaakaan ei anneta.


      • 3465757
        2436436 kirjoitti:

        Tuumaakaan ei anneta.

        Elleivät suomalaiset saa ostaa maitaan ryöstetystä Karjalasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      301
      2376
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      1770
    3. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      61
      1438
    4. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      219
      1396
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      90
      1342
    6. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1175
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1003
    8. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      20
      990
    9. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      983
    10. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      167
      938
    Aihe