SDP:n hölmöläiset haluaa korottaa veroja

Ettekö tajua, että ne osaajat ja hyvätuloiset, jotka kokevat veronkorotuksenne liialliseksi eivät sitten vaan jää tänne. Nyt jo Suomesta liukenee joukoittain kynnelle kykeneviä teidän takia. Mökötyksen olette vaihtaneet räksytykseen. Hauskaa ja hupaisaa katsottavaa, ei linjaa ei strategiaa vasemmistolla.
250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tampereella, jossa demarit muuten ovat vahvasti edustettuna, heidän vaikutuksensa näkyy tuntuvana.

Tammerkosken rannassa on vanha Finlaysonin tehdasalue. Taannoin siellä oli menestyvä, työllistävä tehdas. Nyt tehdas on lakkautettu ja sen tiloihin on laadittu erilaisia palvelualan yrityksille soveltuvia tiloja. Osa tiloista on ammattikorkeakoulun käytössä.

Lielahdessa on Serlacchiuksen tehtaan toiminnasta iso osa lopetettu. Kartonkia kai vielä toistaiseksi tehdään, mutta muuten tämä ennen monia ihmisiä työllistänyt tehdaskompleksi seisoo joutilaana ja osalla sen maista on jo Gigantti.

Surullisia esimerkkejä, miten työllistävä teollisuus on paennut demareita Suomesta.

Äänestä

Suomen valtion raharyöstö, siis verotus, on jo vuosikaudet ollut paljon yli sen tason, jonka C.N. Parkinson määritteli kestämättömäksi.

Joka tapauksessa olet oikeassa siinä, että verotuloilla on taipumus romahtaa kun veron määrää nostetaan. Vanhoissa yhteiskunnissakin levottomilla alueilla asuvat oppivat pian kätkemään omaisuuttaan ryöstäjien ulottumattomiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helinä-keiju3 kirjoitti:

Ettekö tajua, että ne osaajat ja hyvätuloiset, jotka kokevat veronkorotuksenne liialliseksi eivät sitten vaan jää tänne. Nyt jo Suomesta liukenee joukoittain kynnelle kykeneviä teidän takia. Mökötyksen olette vaihtaneet räksytykseen. Hauskaa ja hupaisaa katsottavaa, ei linjaa ei strategiaa vasemmistolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu