Yksinapaista ajattelua uutisista. Eivät ymmärrä, että suomessa on surkea talous ja työtilanne.
Toivoo, että kehitysapu nostettaisiin "seuraavalle tasolle". Sekin kansa on jo suomeen nähden jättiläinen.
En pidä tuollaisista kansoista. On tullut selväksi, että afrikkalaisten ja lähi-idän sekä Intian ym:n kansojen ei pitäisi lisääntyä, vaan vähentyä.
Yäk tuota sivistymättömyyttä ja kehittymättömyyttä. Lisääntyvät ja kerjäävät ikuisesti.
Toivoo, että kehitysapu nostettaisiin "seuraavalle tasolle". Sekin kansa on jo suomeen nähden jättiläinen.
En pidä tuollaisista kansoista. On tullut selväksi, että afrikkalaisten ja lähi-idän sekä Intian ym:n kansojen ei pitäisi lisääntyä, vaan vähentyä.
Yäk tuota sivistymättömyyttä ja kehittymättömyyttä. Lisääntyvät ja kerjäävät ikuisesti.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No miksi ei toivoisi? Kehitysavusta se on Tansanian pressankin elämä kiinni. Lehtikulta alkaa rapistumaan ikkunanpielistä ja nyt on pakko saada jostain kehitysapua.
Joo, monessa maassa suurimpia kehitysavun hyötyjiä ovat isokenkäisimmät.
Hyi hei mikä ahne rohmu!
> Lähes kaikkien määrärahojen jäädyttäminen vuoden ajaksi, ei olisi niin katastrofaalista etteikö yhteiskunta selviäisi, mutta josta jäisi elvyttämiseen tosi paljon miljardeja. <
Suomalaiset lahjotti viime vuonna veronmaksajien rahaa 1,23 MILJARDIA muille maille vierahille kehitysapuna.
Jos kehitysapu lakkautettaisiin kokonaan siihen asti että Suomen talous olisi ylijäämäinen eikä alijäämäinen kuten nyt, MITÄÄN MUITA SÄÄSTÖJÄ EI TARVITSISI TEHDÄ!
Jos SSS-hallitus olis päättäny, edes väliaikaisesti, leikata koko kehitysavun pois, niin jo 4 vuodessa olis säästetty puolet siitä kymmenestä miljardista joka tarvii säästää.
2015 kehitysapu pois > SÄÄSTÖ 1.230.000.000 euroa
2016 kehitysapu pois > SÄÄSTÖ 1.230.000.000 euroa
2017 kehitysapu pois > SÄÄSTÖ 1.230.000.000 euroa
2018 kehitysapu pois > SÄÄSTÖ 1.230.000.000 euroa
Säästöt vain 4 vuodessa 4.920.000.000 eli 5 MILJARDIA.
Kehitysavun leikkauksista kertyisi jo 4 vuodessa 4.920.000.000 euroa eli 5 MILJARDIA.
Yksikään suomalainen ei kärsisi mitenkään eikä köyhät suomalaiset joutuisi luopumaan yhtään mistään.
Keinoja on jos on halua.
Kehitysavun lopettaminen, edes väliaikaisesti, EI haittaa SUOMALAISIA!
Kuka persaukinen joka on korviaan myöten veloissa, ottaa LISÄÄ VELKAA LAHJOTTAAKSEEN ne muille?
Vaikka joutuu MAKSAMAAN NE RAHAT KORKOJEN KERA TAKAISIN!
Suomen VELAT ovat nyt jo yli 97.146.480.000 euroa!
http://velkakello.fi/