SD haluaa pitää Ruotsin ruotsalaisena ja Rkp haluaa pitää Suomen ruotsalaisalueen suomenruotsalaisena. SD haluaa vähemmän ulkomaalaisia Ruotsiin ja Rkp haluaa vähemmän suomenkielisiä Suomen ruotsalaisalueille. Näillä puolueilla on paljon yhtäläisyyttä jos ajatellaan tarkemmin?
SD:llä ja Rkp:llä paljon yhtäläisyyttä?
yhyyyyyyyyyyyy
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Youtubessa juttelin kerran yhden äärinationalistin kanssa, joka kannatti samaan aikaan RKP:tä ja Ruotsindemokraatteja. Hän vihasi Ps:ää yli kaiken. Kun ihmettelin tätä "logiikkaa" ajatellen RKP:n maahanmuuttopolitiikkaa, vastaus oli:
"Ruotsindemokraatit haluavat maahanmuuttopolitiikan suunnilleen Suomen maahanmuuton tasolle ja RKP taas on se puolue, joka on saanut Suomen maahanmuuttopolitiikan sille tasolle, jolla se nyt on." Eikä RKP kuulemma aja Ruotsin kaltaista maahanmuutopolitiikkaa tämän lyhytnäköisen fasistin mukaan.
Kaiken kaikkiaan SD on suunnilleen demokraattiaa ajava puolue, RKP täysin päinvastastainen fasistipuolue. Siis kuin YÖ JA PÄIVÄ.
En tiedä mitään kaksinaismoralistisempaa kuin RKP:nen. Närpiöläiset eivät voi mitenkään hyväksyä "kaksikielisyyttä, kun suomenkielisiä on siellä 6 %. Samaan aikaan he vaativat, että suomalaisten olisi hyväksyttävä koko maan "kaksikielisyys", kun ruotsinkielisiä on n. 4 % Suomessa.
Puolueilla on se yhteistä, että molemmat haluavat maansa olevan mahdollisimman ruotsalainen. Eli molemmat ovat ruotsalaisnationalisteja, joihin kunnon suomalaisen ei pidä liittyä.