Olen kuukausia yrittänyt etsiä Keravan keskustan tuntumasta asuntoa (40-55m2, max. 750€/kk) ja nyt olisi pikkuhiljaa pakko löytyä.
Minulla ei ole oikeutta asua nykyisessä opiskelija-asunnossa (en ole itse opiskellut pitkään aikaan), opiskeleva ex-avomieheni muutti pois jo monta kuukautta sitten. Puolen vuoden irtisanomisaikani loppuu pian. Ensimmäinen lapseni syntyy elokuun alussa, joten heinäkuussa täytyisi muuttaa senkin takia. Nuorena yksinhuoltajana minulle on hyvin tärkeää saada asunto Keravalta, jossa minulla on hyvä tukiverkosto. Kuinka painavat syyt muuttoon pitää olla, että voi asunnon saada?
Olen käynyt useissa asuntonäytöissä, jättänyt hakemuksia, soitellut ja kysellyt. Päivittäin etsin netistä uusia mahdollisia asuntoja. Minulla on luottotiedot kunnossa, ei lemmikkejä, ei tupakointia. Olen tehnyt myös selväksi, että takuuvuokran maksu onnistuu vaikka samantien. Viimeisimmässä näytössä oli kaksi ihmistä minun lisäkseni ja silti ei ole mitään vastauksia kuulunut. Äitiyslomani on jo alkanut. Varmasti mahdollisia vuokranantajia on kauhistuttanut miten maksan vuokran yksinhuoltajan tuloilla.. Vaikea todistaa kun ei saa mahdollisuutta.
Ei luulisi näin vaikeaa olevan. Mieleeni alkaa hiipiä pieni pelko, että mitä jos en saa asuntoa. Mitä teen väärin?
Lähinnä tämä oli nyt tällaista tilitystä, huono fiilis kun taisi taas mennä asunto jollekkin muulle, toivottavasti hän tarvitsee sitä vähintään yhtä paljon kuin minä...
Tuleva asunnoton yksinhuoltaja?
3
237
Vastaukset
- kktp
Soita ja kysy Newsec Asset Management Oy:n Asuntopalvelusta
Keravan Jaakkolasta Lintulammenkadun vapaita asuntoja.
p. 0103896000 tai 0207420400, [email protected]
Onnea! - Augustmam
Mielenkiintoista huomata kuinka asunto laitetaan uudelleen esittelyyn. Viimeisessä näytössä oli minun lisäkseni yksi raskaana oleva ja yksi ilmeisesti sinkkunainen. Ei pitkään pitäisi joutua onko asunnolle kenelläkään oikeasti tarvetta. Niin siinä sitten ilmeisesti kävi ettei kukaan kelvannut alle 700€ asuntoon vuokralaiseksi, kun uudelleen laitettiin esittelyyn.
Itselläni kävi onneksi nyt kuitenkin niin hyvä tuuri, että otin yhteyttä erääseen yksityiseen henkilöön, joka tarjosi asuntoa vuokralle. Keskustelin hänen kanssaan suoraan sähköpostitse ilman välittäjiä. Hieman epäili vuokranmaksukykyäni, mutta kerroin että minulla on takaaja sekä jo pelkkä äitiyspäiväraha/vanhempainraha kattaa helposti kuukausittaiset asumiskulut. Näiden päälle kuukausittain vielä asumistuki ja lapsesta maksettavat rahat. Asunto ei ole vielä sataprosenttisen varma, mutta vaikuttaa hyvin lupaavalta ja suunnitellaan sopivaa näyttöaikaa.
Toivottavasti tämä tuleva yksinhuoltajamamma saa asunnon! :) - Noin_ne_miehet
ovat sikoja. Laittavat tytön paksuksi ja sitten muuttavat pois.
Minäkin ottaisin tuollaisen yksinhuoltajatytön luokseni. Ei maksaisi asuminen mitään. Hoitaisin vauvaakin, jotta tyttö voisi opiskella tai mennä työtön. Olisipahan elämässä taas sisältöä, kun omat lapset on jo hoidettu aikuisiksi ja maailmalle. Semmoisia haaveita vain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837