Lapset mukaan kokouksiin

Meidän seurakunnassamme järjestettiin viime sunnuntaina Kiitosjuhlan nimellä tilaisuus, jossa myös lapset olivat mukana. Päättyneellä "kaudella" pyhäkoulussa olleille jaettiin kunniakirjat, ja kokouksen musiikista vastasi varkkikuoro. Kolehti kerättiin lastenhuoneen remonttiin (tuotti varsin kivasti). Pastori ja vanhimmiston puheenjohtaja puhuivat hyvin lyhyesti, vain muutaman minuutin. Aikuisten mennessä kahville lapsille pystytettiin pomppulinna kirkkosalin puolelle, lisäksi oli ongenvetoa. Varsin onnistunut lämminhenkinen tilaisuus, ja kaikin puolin kiva, että lapset olivat kerrankin mukana kokouksessa, eivätkä aina omassa pyhäkoulussaan lastenhuoneen puolella. Pienimmätkin malttoivat olla suht rauhallisesti koko kokouksen (jopa ne tietyt yybervillit :DD), kun se oli sen verran lyhyt. Suosittelen lämpimästi jotain vastaavaa joka seurakunnalle!

Ja nyt on hyvin ansaittu kesäloma pyhäkoulu- ja varkkityöstä! :)

1

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulostaapa kivalta, että lapsia on huomioitu! Lasten parissa tehtävä hengellinen työ on tosi tärkeää, koska lapset on tosi tärkeitä. Hubahope on kanssa minusta hyvä työmuoto, sellaista hauskaa tekemistä, josta jää kiva mieli. Kid's Actionista ajatus lainattu. Välittäminen ja turvallinen yhteisö on mielestäni tärkeämpää, kuin pitkät puheet, joita lapset ei jaksa kuunnella. Lapsiin kannattaa kyllä satsata.

      Sitä olen miettinyt miten vanhempien ja seurakunnan välistä yhteistyötä lasten hengellisessä kasvatuksessa voisi lisätä. Joskus STO:lla oli hieman siitä juttua, vaikken erikoistunutkaan lapsi/nuorisotyöhön. Lasten kristillistä kasvatusta ei voi oikein ulkoistaa työntekijälle, mutta parhaillaan koti ja srk tukevat yhdessä lasten tervettä kasvua. Lapsille pitää antaa tilaa olla lapsia.

      Nautihan kesästä! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2029
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      324
      1230
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1048
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      908
    5. 107
      898
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      844
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      21
      775
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      739
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe