Tietääkö joku millä oikeudella Vatikaanissa paavi aikoinaan julisti Marian ikuiseksi neitseeksi ja taivaaseen nousseeksi kuningattareksi.
Paavihan tämän aikoinaan teki ja piti itseään siihen oikeutettuna.
Paavihan tämän aikoinaan teki ja piti itseään siihen oikeutettuna.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Millä oikeudella? Paavin oikeudella tietysti. Pyhän Pietarin seuraajan oikeudella.
...etteivät nämä kolme täysin erillistä asiaa (taivaan kuningatar, taivaaseen ruumiiseen ja sieluineen otettu, ikuinen neitsyt) olleet paavien keksintöjä, ja paavien dogmatisoimiakin vain yksi eli viimeksi mainittu. Keskimmäinen on Konstantinopolin II kirkolliskokouksen dogmatisoima, ensimmäinen ei liene dogmi.
...että keskimmäinen oli paavin ja viimeinen kirkolliskokouksen dogmatisoima.
Varsinaisesti Jumala on Totuus eikä Jumalaa tunne täysin kukaan.
Kirkkokin vain etsii totuutta, tavoittelee sitä, pyrkii ilmaisemaan siitä jotain ihmiskielellä, soveltaa ja tulkitsee sitä. Kirkko on sillä tavalla erehtymätön, ettemme usko Pyhän Hengen sallivan sitä, että koko kirkko joutuu eksyksiin ja eroon Totuudesta.
Paavi ei julista omia dogmeja. Paavi ilmaisee vain sen, mitä uskovien yhteisö jo valmiiksi uskoo.
Kuten rousku kirjoitti, Maria-dogmit ovat vanhaa perua: Marian ikuinen neitsyys mainittiin jo Konstantinopolin II kirkolliskokouksessa 500-luvulla, Marian taivaaseenottaminen tuotiin esiin jo Khalkedonissa 400-luvulla.
naurettavaa saivartelua! Ei noita kukaan aikuinen ihminen vakavasti ota!
mikä todistaakin Vatikaanissa majaansa pitävät murhamiehet ja rosvot täysiksi runkkareiksi.
"Hei, poltetaan Jerusalem!"
"Hei, murhataan 20000 ihmistä Languedocissa!"
"Mitä jos poltettaisiin joku roviolla?"
Herra armahda!