Itä-keskuksessa maalataan parkkiruudut isommiksi, jotta nykyauto sopii paremmin ja ovesta mahtuu ulos tulla ilman ettei kolhi naapuri autoa. Huononnusta on se kun parkkiruudut vähenee.
Nyt pitäisi muutakin päivittää nykyautoille sopimiksi on nopeusrajoitukset niitä pitäisi nostaa ainakin 30%
Parannusta ja huononnusta on tulossa pysäköintiiin
10
51
Vastaukset
- eliittixx
Suurin osa ei kykene hallitsemaan ajamista kovin hyvin edes näilläkään nopeusrajoituksilla!
Meidän vähemmistön 10% eli me ajotaitoiset ja keskimäärin fiksummat kansalaiset pitää vaan sietää tätä kun minkäs teet. Kuten nallekin sanoi niin suurin osa kansaa on tyhmiä :) Jotta heimoimmatkin pärjää vilkun vilautuksineen liikenteessä niin ehdot ja rajoitukset pitää asettaa heidän tason mukaisiksi.- Just_joo
Fysiikan lakeja ei ole muutettu. Mitä suuremmalla nopeudella auto lentää tieltä, sitä pahemmin kyydissä olijoille aina käy. Mikään ajonvakautus ei pidä autoa tiellä, jos sitä ajetaan alun perin tolkuttomasti.
Taitava kuski voi selvitä tilanteesta, johon varovainen ja järkevä ei koskaan joudu.
- MoreControl
"Huononnusta on se kun parkkiruudut vähenee."
Miten se voi olla huononnus mikäli nykyisiin ruutuihin ajaminen menee ilman avustimia melkein mahdottomaksi? Ja vaikka saisi toosansa ruutuun niin ulos autosta ei enää meinaa mahtua. Keskimääräisen henkilöauton mitat alkavat olla melkoisen tapissa. Suurimmat mahtuvat juuri ja juuri kaistalle enää. Ihmeellinen on trendi ei voi muuta todeta. Ja pahinta kaikessa on se että massa nousee myös, ja se ei todellakaan ole mikään hyvä asia. Autotehtaat joutuvat painimaan tämän tosiasian kanssa enemmän ja enemmän.- opettele.ajamaan
Itse ostin 18 vuotiaana (80-luvulla) amerikkalaisen auton, jonka leveys oli 197 cm ja pituus 535 cm. Sillä mahduin oikein hyvin ajamaan ja lähes joka paikkaan parkkiinkin.
On merkillistä, ellei niillä selvästi pienemmillä tojotoilla mahdu liilkumaan
- Tilaaon
Itiksessä riittää parkkitiloja aina lukuunottamatta joulun alusviikkoja.
- Siirry_julkisiin_vaikka
Höpö höpö. Silloinkin paikkoja on vielä ainakin kattoparkissa ihan runsaasti vapaana. Sinne on varmaan niin paljon vaikeampi ajaa, etteivät nämä pysäköintitaidottomat pääse perille. ;-)
Sitä paitsi Itikseen pääsee metrolla, miksi sinne pitää välttämättä tunkea autolla? Varsinkin jos ei osaa niin paljoa ajaa, että saisi koslansa parkattua merkattuun ruutuun... - muutamia.löytyy
Se on tämä palstapelle "autoilija" arto joka ei osaa pysäköidä eikä ajaa voimassa olevilla nopeuksilla.
Nimim. eliittixx myös ilmoittautuu autoilijan kanssa samaan idiootti porukkaan. - Askolan-pojat
Siirry_julkisiin_vaikka kirjoitti:
Höpö höpö. Silloinkin paikkoja on vielä ainakin kattoparkissa ihan runsaasti vapaana. Sinne on varmaan niin paljon vaikeampi ajaa, etteivät nämä pysäköintitaidottomat pääse perille. ;-)
Sitä paitsi Itikseen pääsee metrolla, miksi sinne pitää välttämättä tunkea autolla? Varsinkin jos ei osaa niin paljoa ajaa, että saisi koslansa parkattua merkattuun ruutuun...Sitä paitsi Itikseen pääsee metrolla, miksi sinne pitää välttämättä tunkea autolla?
Askolaan ei vielä ole metro-yhteyttä. - ei_itikselle
Askolan-pojat kirjoitti:
Sitä paitsi Itikseen pääsee metrolla, miksi sinne pitää välttämättä tunkea autolla?
Askolaan ei vielä ole metro-yhteyttä.Mitä ihmettä sinne itikseen pitää mennä, kun tuolla Mikkolassa on Prisma ja Citymarket ja monta muuta kauppaa.
- entinen_asiakas
Ovat ileisesti jo huomanneet, että yksityinen pysäköinninvalvonta vähentää pysäköintiä. Nyt on jo varaa suurentaa ruutuja, kun asiakasvirta pienenee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945399Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3211264Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110902Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369721Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858538Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03220Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302259- 391727
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540