Kun ahdistus kroonistuu, ei sen puhkeaminen tarvitse sen kummempaa kuin että jos herää aamulla ja on vapaapäivä, niin mieleen tulee että ahdistunko tänään ja siitä seuraa, että varmasti ahdistun.
Kierre on päällä, ahdistus ruokkii itse itseään. Toisinpäin tuo ei toimi eli en saa itseäni psyykkaamaan itseäni niin, että tänään en varmasti ahdistu.
Kroonistunut ahdistus ruokkii itse itseään
8
64
Vastaukset
- Eniten_ahdistaa_kaikki
Tuo on niin totta. Sitä alkaa ahdistua jo ahdistuksen pelosta. Ja siitä pelosta että jos ahdistus iskee, vapaapäivä on pilalla ja "nukkumaan pääsyyn" on pitkä aika.
Lisäksi kuvioon saattaa tulla sekoamisen pelko, kun ahdistuksen oireet on niin monenkirjavat. Eli peruspelkojen päälle vielä sekin paniikki, että todellisuudentaju menee kokonaan. Sitä on lopulta aika messevässä kierteessä josta ei niin vaan noustakaan. Aloittaja on oikeassa. Ajatusenergia, joka on sähkökemiaa, voi kääntyä itseä tuhoavaksi voimaksi. Kierteestä voi olla vaikeaa päästä irti omin voimin.
Mielestäni tilanteesta irtipääsemisessä voisi auttaa alueen terveyshoitaja, jolle on varattava aika. Vastaanotosta ei peritä maksua.
Terveyshoitaja voi paremmin kartoittaa ahdistuneen ihmisen tilannetta, millaisia jatkotoimenpiteitä pitäisi laatia.
Jos jatkossa pelkästään vain lääkehoitoa tarjotaan, olisi etsittävä tilalle aktivoivia menetelmiä. Passiivinen psykoterapiakaan ei aina kuulemma auta.
Mielestäni erikoislääkärin antama hypnoterapia olisi radikaali ja varmasti lääkkeetön vaihtoehto ahdistuskierteen katkaisemiseksi.
Erikoislääkäreiden kuluista Kela korvaa osan.- a.h.d.i
Minulla on takanani erittäin pitkä hoitohistoria. Oireet eivät ole poistuneet hoidoista ja lääkityksestä huolimatta.
Tein aloituksen siitä syystä, että täällä toistuvasti syyllistetään, että henkilö ei ole riittävästi pohtinut ahdistuksen syitä. Mitään syitä ei välttämättä enää ole, vaan kun ahdistus on kroonistunut vuosikymmenten varrella, niin se ruokkii itse itseään ja kehää on vaikeaa sada poikki.
- artsi791
Aloittaa päivän hengitysharjoituksilla ja joogalla. Suunnittelee päivän niin, et on sopivasti toimintaa. Nämä helpottavat. Koettaa löytää tasapainoa eri asioiden välille. Liika jouten olo ei ole hyväksi ahdistuksessa.
Hengitystekniikalla, joka tulee mukaan kehittyneemmässä meditaatioharrastuksessa saadaan merkittävää helpotusta myös perusahdistukseen.
Se on usein tiedostumattaman piilotajunnan alueelta lähtenyttä.
Fyysisesti ja henkisesti reikimeditaation aikana pulssi ja aivokäyrätaso alenee lepotasoon. Kuitenkin tajunta toimii selkeästi.
Siinä tilassa voi antaa itselleen elämänmyönteisiä suggestioita, jotka päivätajunnan aikana eivät voisi onnistua.
Sanon tapahtumaa leikillisesti aivojen "dialyysihoidoksi". Harrastukseen jää koukkuun, mutta tämä koukku on sekä itselle, että kapealle lähiyhteisölleni eduksi. Näin uskon.- Artsi55
Pitää varmasti paikkansa. Lisäisin vielä et ahdistusta kannattaa hoitaa monelta eri suunnalta, niin saa hoitoon tehoa.
- nooooohhhiii
Omasta mielestäni tuollaiseen paras apu on hyväksyä tilanne.
Hyväksymis ja omistautumisterapian neuvoin...
Kun heräät aamulla, yritä tuntea se ahdistus, ole valmis täysin tuntemaan se. Sitten elät ahdistuneena.
Kirja nimeltään: Vapaudu mielesi vallasta ja ala elää, , esim siellä asia on selitetty tarkemmin mitä tarkoitan.
Jos pelkäät että tuleeko tänään ahdistus niin varmasti ahdistut....- a.h.d.i
Olen mielestäni hyväksynyt sen, siis pyrkinyt juuri tuohon, mitä tarkoitit, sillä mitä ei voi muuttaa, sen kanssa on vain elettävä.
Mitään kirjoja asiasta en lue, dekkarit toimii paljon paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?893784- 252136
- 2002062
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell871594PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3491508Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale901181Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo151149- 931120
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.32995Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72926