Sekaisin meneminen

Miksihän tekee aina iltaisin mieli sekoittaa päätä jollain substanssilla? Onkohan se jotenkin ihmisluonnossa, ettei normaalia olotilaa siedä kovin pitkään, vai mikähän siinä on?

12

243

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 435tg

      Eläimetkin tekee sitä, joten päihteiden ottaminen on täysin luonnollista siinä missä homoilukin. Joskus aikoinaan päihteistä on voinut olla hyötyä ihmisen evoluutiossa. Ne yksilöt jotka ovat keksineet syödä huumaavia aineita, jotka ovat saaneet heidät jaksamaan paremmin, tai tehneet heistä rohkeampia ovat menestyneet ja päässeet lisääntymään. Myös esim. psykedeelisten sienien syöminen on saattanut laajentaa yksilöiden tajuntaa ja saaneet heidät esim. kehittämään parempaa kommonikointia ja näin on syntynyt paremmin toimivia yhteisöjä. Shamaanit ovat sitten myöhemmin olleet näiden yhteisöjen keskeisiä hahmoja ja lääkäreitä. Huumeiden kautta kiinnostus on myös levinnyt muuhun lääketieteeseen ja ollaan ruvettu parantamaan tauteja.

      • Ja onhan alkoholissa myös paljon energiaa...


    • ertrtert

      Olet riipuvainen. Se sen tekee.

      • En normaalisti mitään käytä.


      • rtyjeey

        Alkoholistikin on aina alkoholisti, joi tai oli juomatta.


      • rtyjeey kirjoitti:

        Alkoholistikin on aina alkoholisti, joi tai oli juomatta.

        Ei tuo mitään fyysistä riippuvuutta voi ainakaan olla. Ehkä enemmän psyykkistä sitten. Mutta en tosiaan koskaan ole mitään muita substansseja käyttänyt, kun pilveä ja alkoholia, joten en mielestäni voi mitenkään olla muista aineista riippuvainen - paitsi ehkä Opamoxeista, mutta niihin minulla on resepti.


    • tanssikaamme

      Substanssi on yksi metafysiikan peruskäsitteistä. Se tarkoittaa todellisuuden perimmäistä ainesta tai ilmiön perimmäistä yksikköä

    • sertfgh

      Ihminen tottuu ottamaan jotain päihdettä aavistuksen iltaisin jos siihen opettelee. Se tuntuu mukavalta helpotukselta siihen illan rauhoittumiseen ja nukkumaan menemiseen. Siitä katoaa kyllä se hyöty äkkiä ja jos sitä kaikesta huolimatta jatkaa niin siitä voi tulla ongelma. Riippuvuus kuuluu ihmisluontoon. Kaippa se juontaa juurensa siitä että olemme tuntevia yksilöitä.

      • Tai sit siitä, että elämä on perseestä.


    • hyrre

      Ei riippuvuus kuulu ihmisenä olemiseen mitenkään. Suuri osa ihmisistä elää elämäänsä ilman mitään kaipuuta aineisiin.
      Eri asia taas ovat ne jotka eivät kestä psyykkistä kipua, ahdistusta. Alkoholi tai bentsot tuovat siihen helpotusta. Ja kun niitä on aikansa käyttänyt, on jo syntynyt riippuvuus.
      Aloittaja ehkä tarkoittaa kuitenkin sitä tunnetta kun haluaa päästä ''toiseen olotilaan''. Luulen että kyseessä pitkästyminen. Jotkut meistä ei siedä ikävystymistä ja arkista olotilaa vaan haluaa siirtyä toiselle levellille. Haluaa heittäytyä, tuntea jotain muuta, siihen liittyy jotain lievää jännittävyyttä. Nousuhumala antaa tällaisen tunteen.

      • Tuon pitkästymisen tunnen ainakin itsessäni selvästi, varsinkin iltaisin, kun en jaksaisi katsoa TV:stäkään mitään paskasarjoja.


      • w4rfw

        "Nousuhumala antaa tällaisen tunteen."

        Tai napostelu, tai pleikkarin pelaaminen tai shoppailu, tai huumeet tai seksi. Kaikki vetää jotain tai toisiaan. Jotkut ottaa kemikaaleja kun sitä se hyvä mieli pohjimmiltaan on; kemiallista..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1348
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      728
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      49
      640
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      80
      626
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      50
      573
    9. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      192
      553
    Aihe