Kommari Tuomiojan ulkopoliittiset virheet tulevat Soinin korjattaviksi.
ensin Ylen Palestiina paskapuheet on saatava korjatuksi ja kaikki Islamistitoimittajat ulos mahdollisimman nopeasti.
Sitten vierailut Israeliin ja suhteiden normalisointi ainoaan demokraattiseen valtioon alueella.
Tuomioja pilasi Suomensuhteet mm.Usaan ym. desanttiperheen kakara tunsi vetoa Putinlandiaa kohtaan liikaa.
ensin Ylen Palestiina paskapuheet on saatava korjatuksi ja kaikki Islamistitoimittajat ulos mahdollisimman nopeasti.
Sitten vierailut Israeliin ja suhteiden normalisointi ainoaan demokraattiseen valtioon alueella.
Tuomioja pilasi Suomensuhteet mm.Usaan ym. desanttiperheen kakara tunsi vetoa Putinlandiaa kohtaan liikaa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Soini hoitaa homman !
Mukava tuo persu kun tuolla tavalla kuluttaa aikaa itsensä kanssa juttelemalla. Ja kuten tavallista, taas hän kirjoittaa täyttä soopaa.
Se mitä Erkki Tuomioja ulkoasianministerinä on puhunut ja tehnyt, siitä on sovittu hallituksen ja tasavallan presidentin kanssa.
Hallitus ja tasavallan presidentti eivät ole koskaan moittineet ulkoministeri Tuomiojan lausuntoja Suomen linjan vastaisiksi, joten tuollainen kirjoitus kielii kirjoittajansa vähäisistä älynlahjoista.
Tuomioja on älykkö ja Soini on mölykkö...
Erkiltä on päässyt kyllä aika möläytyksiä varsinkin Israelista keskusteltaessa joita en oikein usko minkään muun tahon kanssa sopineen. Wuolijoen jälkeläinen kun elää vielä neuvosto-aikaa päässään mitä lähi-itään tulee.
onko "toimittajatar" se sama Lasolin pilaama ihmisraukka, joka käyttää useita nimimerkkejä, kuten Helinä-keiju3?
Punikki koki kohtalonsa ja valta on vaihtunut!
Aloittaja onpa sinulla otsaa arvostella ulkoministerinä pitkään toiminutta Tuomiojaa.
Hän on älykäs ja tehtävänsä hyvin hoitanut mies. Hänellä ei ole ollut myöskään tarvetta tuoda itseään esille kaikissa mahdollisissa käänteissä.
On aivan käsittämätöntä, että väität Soinin joutuvan korjaamaan Tuomiojan virheitä!
Luulenpa,että Timolla on yllinkyllin työtä tehtävänään,kun yrittää pitää aisoissa itsensä, älyniekka ministerinsä- ja rivikansanedustajat!
Pahin pelkoni on, että Perussuomalaiset ministerit ja kansanedustajat tuhoavat kaiken hyvän, mitä vuosikymmenien kuluessa on saatu aikaan,ilman heitä!
Avaa silmäsi ja tutki poliittista historiaamme aivan neutraalisti, jos sinulla kykyä siihen on?!
En voi olla mainitsematta, että Suomen asioita on hoidettu vuosikymmeniä ilman ainuttakaan perussuomalaista ja hengissä ollaan yhä.
Ulkopolitiikkaa ovat hoitaneet mallikkaasti ministerit, jotka eivät ole olleet perussuomalaisia.
Soinilla on suuri työ oppia, miten ulkopolitiikkaa ministeritasolla hoidetaan!
Onnea hänelle toivon vaativassa tehtävässään!
Se olisi Suomen etu!
Painu helvettiin, hintti.
Tyypillinen persulaushdus yläpuolella...muuta eivät sitten osaakkaan kun huudella sivistymättömästi. Hyvä kirjoitus "kylmätotuus".......
Israel on valtio mikä kaappaa hitaasti mutta varmasti naapurimaiden maita itsellensä ja uhkailee kaikkia arvostelijoitansa.
Kun Israel pommitti sen YK rauhanturvaaja rakennuksen maan tasalle ja tappoi sen suomalaisen rauhanturvaajan niin Israelin vastaus suomelle oli "haistakaa vittu" kun suomi kyseli miksi niin pääsi käymään.
Soini ei taida tehdä yhtään mitään ulkoministerinä, Soini on tunnettu siitä että puhuu paljon mutta ei saa mitään aikaiseksi.
Brysselin keikka todisti asian kauan sitten.