Niin...se on!
Paitsi meillä täällä Etelä-Suomessa on eri tilanne. TV seisoo olkkarin nurkassa ja lapset kattelee paljon Canal Digital lasten ohjelmia (kymmeniä) ja saavat samalla "kielikylpyä" se on itseltä jäänyt saamatta....HRRRRRR! millaista se on ennen ollut!
Onnex tv kieltoa ei enää oo..
Paitsi meillä täällä Etelä-Suomessa on eri tilanne. TV seisoo olkkarin nurkassa ja lapset kattelee paljon Canal Digital lasten ohjelmia (kymmeniä) ja saavat samalla "kielikylpyä" se on itseltä jäänyt saamatta....HRRRRRR! millaista se on ennen ollut!
Onnex tv kieltoa ei enää oo..
Vastaukset 21
Vanhimmat
SRK:n johtokunnan jäsen opetusneuvos Aarno Haho totesi SRK:n tiedotustilaisuudessa Sotkamon suviseuroissa 2006, ettei TV-päätöstä ole syytä muuttaa. SRK:n pääsihteeri Aimo Hautamäki ei myöskään katso tarpeelliseksi muuttaa kantaa televisioon. Hänen mukaansa televisio edistää väkivaltaa ja vapaata seksiä, eikä siksi sovi perheeseen, jossa on paljon lapsia. Hautamäen mukaan tietokone hyväksytään, koska se, toisin kuin televisio, on niin monelle välttämätön työväline. SRK:n mukaan televisio passivoi, muokkaa tunne-elämää pinnalliseksi ja piittaamattomaksi sekä vääristää sukupuolisuuteen ja väkivaltaan liittyviä elämänalueita.
mollinen tämä Hautamäki.
###
Hautamäen mukaan tietokone hyväksytään,
###
Ehkä tuo on toimittavan virhe ja "tulkinta". Ei kait sen pitäisi olla kiinni Hautamäen hyväksymisestä tai hyväksymättä jättämisestä, mitä esineitä kodissa on tai on olematta.
Television dokumenttiohjelmat ovat tänä päivänä yhtä tärkeitä kuin ovat tietokoneetkin. Minulle ei selvinnyt eikä varmaan koskaan selviäkään miksi vanhoillislestadiolaisen oletetaan osaavan teknisesti kääntää radiokanavien säätönuppia tai digiviritintä mutta television kanavavalinta on sitten ihan mahdoton tehtävä.
Eli tosiasiasiassa on käynyt kuten on käynyt radiollekin, ilmaantuu kotiin koska nettiaikana se ei ole sen kauempana omalla tietokoneella kuin on nykyisillä tv vastaanottimilla. Molemmissa alkaa olla sama tekniikka ja lienee vain vähän ajan kysymys kun kotoinen smar tv on se toinen laite ja tabletti toinen laite kotona. Kannettava tietokonekin alkaa kodeista kadota, tabletti on nopeammin avattu ja käyttökunnossa.
Jos TV sallittaisiin siitä kerrottaisiin päivämiehessä esimerkiksi...
Kielto on voimassa....se on SYNTIÄ...
Kertokaa missä on sanottu että saa olla?
Huh hu mitä yli 70 vuotiaat papat päättää...
Jos sinä olisit päättämässä, niin jouduttaisiin lavealle tielle.
Naisjäsenet välittömästi pois SRK-lahkon valtak. johtokunnasta. Vanha käytäntö oli parempi!
E. P. (ei pillereille / ei pappi)
Näin sinut viime kesänä Suomen lähetysseuran kesäjuhlilla. Olet aika ekumeenikko lahkosi sisällä. Ja syytät muita laviasta tiestä.
Jos SRK johtokunnan 80-vuotiaat papat saa päättää, Suomessa kiellettäisiin muut puolueet kuin Kokoomus ja Keskusta. Ja E-ryhmän ruokakaupat kiellettäisiin samalla "Vasemmisto-vaaran" vuoksi.
On se kummaa, että meillä Oulussa TV ja sen ostaminen synti, mutta täällä Espoossa voimme muiden tavoin ostaa ja katsella televisiota. Olisi paikallaan vähän Siionissa tiukentaa linjaa!
Venäläisille ryhdistysläisille sallitaan korvikset, mut ei suomalaisille. Suomen vanhoillisilla rytminen keinahtelu musiikin soidessa on synti. Miten on asian laita Afrikan vanhoillisilla? Samako on kuri siellä? Koskien tanssia ja korvakoruja. SRK-tunnustuskirjan kirjoittajalla on haastava homma: pitää määritellä tietyistä synneistä, että ovat joillakin leveysasteilla syntiä ja joillakin eivät. Raamattu-argumentaatiota unohtamatta. Ja millä viisaudella Oulun korkeudella osataan "neuvoa" mitä puoluetta minkäkin Afrikan maan vanhoillisten pitäisi äänestää...
Tellevisio on maailmaa avartava kapine, kuuluisi varsinkin lapsiperheisiin, lapset myös tarvii tietoa ja näkemystä ympäröivästä
On internet-tv(Smart-tv). Sieltä näkee you tubesta mm. tallennettuja suviseuroja ja voi kuunnella Siionin lauluja. Netti on tullut televisioon.
https://www.youtube.com/results?search_query=suviseurat 2014
https://www.youtube.com/watch?v=nw3CzeqPM24
Netti taipuu moneen. Voi kuunnella lähetyksiä muidenkin hengellisten liikkeiden tilaisuuksista. Ja on olemassa muitakin laulukirjoja kuin Siionin laulut. Sitäpaitsi paljon samoja lauluja on myös Siionin virsissä ja Siionin kanteleessa. Ei kai sama laulu huonompi ole, jos se on printattu körtin tai evankelikaalin toimesta.
E. P. (ei Piri / ei pappi)
"Ihmeiden joukko"!
https://www.youtube.com/watch?v=nw3CzeqPM24
Käsiä ylös:
https://www.youtube.com/watch?v=jISnWR2o2wk
Katsokaa TV-ohjelmia netin kautta ettette joudu tulimereen.
E. P. (eläväinen pappi / vanhus)
vision kirpputorilta. Maksoin siitä 30 euroa. Se on aika isokokoinen ja raskas, varmaan jostakin 1990-luvulta. Musta. Koska kämppäni on pieni, se ei tahdo sopia tänne. Jumalan valtakunnassa ollaan siis tiedetty tilanne jo etukäteen: televesio ei SOVI uskovaiseen kotiin.
Harvoin katson tuota rumilusta, mutta sentään uutiset ja luonto-ohjelmat joskus. Johtuu siitä, että se on selkäni takana kun istuskelen ainoassa tuolissani, edessäni tietokone, jota - Luojan kiitos! - ei JUmalan valtakunnassa ole kielletty. Yöksi laitan TV2-kanavan päälle ja kuuntelen radion vanhoja puheojkelmia. Niitä tulee 1960-, 1970-, 1980-luvuilta, joskus tuoreempiakin. Sitten nukahdan ja näen unta noista vanhoista hyvistä ajoista.
Jos olis sallittu niin tv olis sallittu:)
Päivämies kyllä ilmoittaa mikä on sallittua...
Eihän televisio teknisenä laitteena ole se ongelma, vaan osa sen kautta lähetettävistä ohjelmista. Ei tässä nyt PM:ää tarvita.