EK-eliitti ajaa kansaa pakkotyöhön

Sana "KANSA" alkaa olla mukna jo lähes kaikissa ek-eliitin lausunnoissa, joissa Kansan harteille ollaan laittamassa kaikki syyt ja seuraukset eliitin omista saamattomuuksista.
.
Pakkotyö..., työajanlisäys, palkkojen alentaminen ovat eräitä "kansalle" syötettyjä "taloustutkimuksen" -psykologisia menetelmiä, jossa muutamalta valitulta kysymällä saadaan haluttu vastaus ja joka esitetään "tutkimuslaitosten" tuloksena Kansan haluamana tapana toimia.
.
Näin psykologisella keinolla saadaan muutoksen tarve ja sen päätös siirrettyä ja ulkoistettua jollekin muulle kuin ek-eliitin syyksi ja vastuulle.
"Kansa" tehdään kaiken muutoksen vaatiaksi ja ek-eliittille jää vain "Kansan määräämän" tehtävän toteuttaminen.
.
Todellisuus onkuitenkin toinen, sillä 2-3 edellistä velkahallitusta ei tehnyt mitään talouden korjaamiseksi.
Siitä syystä ek-eliitti ja edellisiin hallituksiin osallistuneet peilailevat ja manipuloivat syyllisyyttä helpoimpaan mahdolliseen puolustuskyvyttömään osaan, eli "KANSAAN".
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Velkaeliitti tekee näin itsestään syyttömän.

Äänestä
  • Paras juosta turvaan Kansankirkkoon lukemaan Kansanuutisia!

    Äänestä

  • Olemme vielä kaukana -40 ja -50 - luvun hätäaputöistä. Ne pitäisi olla käytössä nytkin. Meillä olisi esim. metsän puhdistusta ja monia muita hommia, joita vaikka pakolaiset ja joutilaat maahantunkeutujat voisivat avustuksiaan vastaan tehdä. Se olisi sitä oikeaa sopeuttamista. Tämä nykyinen hulvaton vastiikkeeton avustustoiminta rappeuttaa sen viimeisenkin työntekomoraalin niin koti- kuin ulkomaalaisilta. Nykyinen hallitus on vähän näyttänyt oikeaa suuntaa, mutta vielä puuttuu rohkeutta todella merkittäviin muutoksiin.

    Äänestä

  • hav.2 kirjoitti:

    Olemme vielä kaukana -40 ja -50 - luvun hätäaputöistä. Ne pitäisi olla käytössä nytkin. Meillä olisi esim. metsän puhdistusta ja monia muita hommia, joita vaikka pakolaiset ja joutilaat maahantunkeutujat voisivat avustuksiaan vastaan tehdä. Se olisi sitä oikeaa sopeuttamista. Tämä nykyinen hulvaton vastiikkeeton avustustoiminta rappeuttaa sen viimeisenkin työntekomoraalin niin koti- kuin ulkomaalaisilta. Nykyinen hallitus on vähän näyttänyt oikeaa suuntaa, mutta vielä puuttuu rohkeutta todella merkittäviin muutoksiin.

    Siis mitä h#####ttiä,kuka täällä haluaa ihmiset joksikin orjiksi takaisin menneiden vuosikymmenten tapaan? Kaikki tämä velkaantuminenhan on rikkaiden syytä,valtiontaloudesta ei koskaan ole edes tarkoitusta tehdä vahvaa,niin kuin on esim. Norjassa.Kuka ihme sinäkin kuvittelet olevasi,että katsot oikeudeksesi alkaa alistamaan ihmisiä työnteolla ja olemaan dikattattori.Suurin osa työn teettämisestähän on turhaa,jos hengissä pitävä työ vain jaettaisiin kaikkien kesken ,ns.pakkotyönmääräolisi yhtä ihmistä kohti todella pieni,mutta ei,rikkaat pakottaa muut tekemään vain enemmän ja enemmän voittoa heille,joten tupa kiinni,olit kuka hyvänsä.

    Äänestä

Kokoomuksen hallitsema taloustutkimus(kuten monet muutkin instanssit maassa esim yle taitaa olla kok johtoinen) ajaa vain ja ainoastaan eliitin propagandaa. Orjatyöt pitäisi siis sallia kun kaikki talouspolitiikassa on mennyt pieleen näiden mestareitten ohjauksessa.

Äänestä

Rakas SAK

Olette varmaan huomanneet että Suomessa on suuri joukko työntekijöitä tekemässä työtä palkatta, ilman työsopimusta saatikka oikeutta liittyä ammattiliittoon.

Teidän avauksenne aiheesta ovat olleet hyvinkin myönteisiä tällaiselle kehitykselle olette jopa nostaneet nuorisotakuun erääksi suurimmista saavutuksistanne historianne aikana joka käytännössä on vain laajentanut tätä yllämainittua käytäntöä.

Ymmärrän sen koska teidän eduskuntapuolueenne on olleet aijemmin hallituksessa ja erilaisen poliittisenpelin kautta olette päätyneet tällaiselle täysin käsittämättämättömälle linjalle työntekijää vastaan.

Nyt kuitenkin ajat ovat muuttuneet ja puolueenne on joutunut oppositioon ja uudet ajat ovat esillä ja nyt on aika sille ammattiliitto toiminnalle eduskuntatoiminnan sijaan ajaa asiaanne.

Ilmeisesti jos pelaatte korttejanne kuten arvelen teidän pelaavan niin se tulee tarkoittamaan erilaisia työtaistelutoimia joilla pyritte parantamaan jäsennistönne etuja.

Tämä on täysin suotavaa, kuitenkin työntekijänä jolla ei ole oikeutta teidän järjestöönne liittyä sanon suoraan että mikäli ette suostu seuraaviin linjauksiin tulen rikkomaan lakkojanne ja astumaan rikkurien remmiin koska tätä kautta voin saada palkkaa ja jopa sen jäsennyyden järjestöstänne joka on varsin makabeeria mutta toivon teidän ymmärtävän kantani.

Eli työharjoittelijana/pitkäaikaistyöttömänä vaadin seuraavia toimia teiltä jotta työtaistelunne voisi edes jollakin tasolla onnistua, muistuttaisin että kaltaisiani on 280.000 -> 500.000 riippuen kuka laskee ja mihin tarkoitukseen.

Onko teillä todella varaa siihen että me alamme toimiin oman etumme puolesta teitä vastaan vai tahdotteko meidät myös parlamentaarin ulkopuoliseen rintamaan? Valinta on todellakin teidän.

Eli vaatimukseni ovat seuraavat:

1) Poistatte ehdot joilla estetään työharjoittelijoilta, työkokeilijoilta, kuntouttavassa työtoiminnassa sekä muussa palkattomassa työssä tai työssä jossa palkkio saadaan perusturvan muodossa olevilta ihmisiltä jäsennyys ammattiliitoissanne. Tätä ei laki estä ainoastaan teidän omat sääntönne. Käytän näistä myöhemmin nimitystä työkokeilija.

2) Alatte toimiin jolla TES – alkaa koskea myös yllämainittuja työntekijöitä

3) Alatte toimiin jossa tarkastellaan tapauskohtaisesti -90 luvun puolesta välistä lähtien käytettyä työvoimaa ja sitä onko siellä syyllistytty rikkomuksiin jotka on määritelty ILO-perussopumuksessa pakkotyöstä, jonka myös Suomi on ratifioinut.

Annatte ilmaisen oikeuavun jokaiselle joka tahtoo ajaa asiaansa oikeudessa.

4) Alatte toimiin jossa takautuvasti työkokeiluihin osallistuneille ihmisille maksetaan se puuttuva osa palkasta, joka määritellään TES:ssä -90 luvun puolivälistä lähtien.

Mikäli työ on suoritettu yrityksessä joka on konkurssissa puutuva osa palkasta tulisi maksaa valtion toimesta muussa tapauksessa puuttuvan osan maksaa työnantaja.

5) Alatte toimiin jossa työkokeilijat voivat kertoa aijempien työnantajien tekimiä rikkomuksia teille ennen jäsenyyttään sekä tarjoitte ilmaista oikeudellista apua mikäli jäsen tahtoo ajaa oikeuksiaan oikeudessa olivat ne sitten rikosseuraamuksellisia tai taloudellista korvausta aijempaa työnantajaansa vastaan.

6) Alatte yleisiin toimiin ja tarkastatte onko Suomen lait ristiriidassa ILO:n sopimuksesta pakkotyön suhteen ja onko Suomessa rikottu lakia palkattoman työn sekä työntekijöiden kohtelun suhteen.

Alatte oikeustoimiin mikäli huomaatte että näin on tapahtunut lainsäätäjiä kohtaan, jotka ovat vastuussa kyseisistä laieista.

Mikäli Suomen laki tätä ei hyväksy asia tulisi selvittää kansainvälisissä tuomioistuimissa mitkä käsittelevät erilaisia ihmisoikeusrikkomuksia jonne viette asian.

Mikään näistä vaatimuksesta ei ole mahdoton ja noudattaa jokaisen ihmisen oikeustajua.

Lisäksi jokainen näistä vaatimuksesta on sellainen jonka takana voi kuka tahansa seisoa ja se on jokaisen velvollisuus huolehtia siitä että nämä oikeudet tulee huomioiduksi niin itsensä ja muiden osalta.

Uskoisin että jäsenistönne on samaa mieltä kanssani tästä aiheesta.

Terv. pitkäaikaistyötön (sit.)

Äänestä

Nyt on jo pilvin pimein näitä 9€ päivä pakkotöissä olijoita ja vittu maa ei vaan nouse ! Kaikkien pitäisi ilmeisesti alkaa tekemään töitä 9 € päivä ja ilman lomia tai vapaapäiviä, vai mitä ?. Herrat on tyrineet maan asiat täysin ja aina kansan pitäisi turvata eliitin edut vaikka maalla menee päin persettä. MAKSAKOON HERRAT ITSE TYRIMISENSÄ JA TINKIKÖÖN OMISTAAN !

Äänestä
  • Palkkatyössä olevat poraa että joutuvat tekemään 40 tuntia viikossa.

    http://www.iltalehti.fi/tyoelama/2015060519810715_tb.shtml

    Työttömät joutuvat olemaan 8 tuntia päivässä, 40 tuntia viikossa, 172 tuntia kuukaudessa, 1840 tuntia vuodessa, vuosia ILMAISEKSI ORJAtyöpalvelussa!

    Tätä 1840 tunnin PALKATONTA vuosityöpalvelua ketjutetaan lopun elämää, kunnes kuolet tai muka löytäisit jostain oikean palkallisen työn.

    Miten muka PALKKAA saavalta se olisi liikaa vaadittu kun työttömät jotka ovat olleet 6kk / 12kk työttömänä joutuvat pakolliseen "kutouttavaan" orjatyöpalveluun josta EI saa palkkaa mutta silti joutuu painaan pitkää päivää!?

    Äänestä

  • > Jos työtön suostuu näihin 9 euroa päivässä huuhaa touhuihin, niin hän ei tule koskaan pääsemään oikeisiin töihin, sillä nämä 9 euroa päivä tapaukset profiloituvat armotta siihen kastiin jolle ei kukaan laita mitään arvoa - ei edes henkilö itse! <

    Nimenomaan. Kuka hullu laittaa CVseen että on ollut sossun asiakkaana?

    > Itseään vähääkään arvostava ei suostu ilmaistyöläiseksi. Elämää ei rakenneta millään työmarkkinatuki 9 euroa touhuilla, vaan työllä josta saa oikean palkan. Tyhjän saa pyytämättäkin ja CV:ssä työttömyyskin on parempi kun joku työkokeilu tai muu ilmaistoiminta. <

    "Kuntouttavassa" orjatyopalvelussa oleva ON POISSA TYÖMARKKINOILTA (kuten vaikkapa vanki tai vastentahtoisesti pakkohoitoon määrätty hullu).

    Miten muka se että olet väkisin SOSSUN ASIAKKAANA pakollisessa orjatyöpalvelussa auttaisi pääsemään oikeisiin palkkatöihin?

    Kuka työnantaja muka ottaisi jonkun sossutapauksen töihin?

    Miten CVssä selität että "olen ollut 15 vuotta SOSSUN ASIAKKAANA kuntouttavassa työpalvelussa, enkä työmarkkinoilla lainkaan töissä"?!

    Äänestä

  • Mitä häpeämistä työttömyydessä ja sossun asiakkuudessa on? Kirjoitan kuten asiani ovat, muut murehtikoot palkatako eli ei. Saman sanoin työkkärissä, kun yksi tärkeilijä kyseli muka huolestuneena, miltä ceevessä näyttää.

    Äänestä

  • Mitä pakkotyötä täällä ruikutetaan? Ei ole pakko mennä töihin. Senkun vaan kieltäydytte työnteosta. Jos ei rahaa tarvitse, niin turha uikuttaa.

    Äänestä

mikäli bilettäjärahaa eli kansalaispalkkaa odottelevat ns. opiskelijat ja työtävierouksavat eivät pian ota ohjia käteensä ja

1. mene töihin mihin vain millä ehdoilla vain

2. aja ulos mamuja syömästä suomalaista sosiaaliturvaa

niin bilettäjät löytävät itsensä pätkätöistä Pietarin bordelleista ja strippibaareista
ja
niissä todella pätkä mitataan venäläiseen malliiin

Enempää ei voida tarjota

Sosdemhommat eivät enää vetele

Äänestä
  • Siis mitä h:ta sinäkin puhut?Millä h:n oikeudella sinä kuvittelet tai yleensä kukaan kuvittelee alistavansa ketään enempään kuin pakollisiin töihin mitä jokainen elääkseen tarvitsee.Tämä nykyinen systeemihän on vain kapitalismi orjuutusta,köyhemmät halutaan raatamaan töitä melkein palkatta kuolemaansa asti,ja joku toinen korjaa hyödyt suurien voittojen muodossa.
    Mutta luulenpa ,että muutosta tulee pian,kunhan nuoremmat sukupolvet tajuavat huijauksen,joihin vanhemmat sukupolvet on saatu kerta toisensa jälkeen alistumaan mukisematta omaan kohtaloonsa.Tuo jos mikä on suurta hulluutta ja aivopesua.

    Äänestä

Herraväki ei taatusti osallistu mihinkään talkoisiin, talkoot ovat köyhiä varten.

Äänestä

Meno on kuin Natsi-Saksassa. Toivottavasti kokoomushomot tapetaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kansan-Psykologi kirjoitti:

Sana "KANSA" alkaa olla mukna jo lähes kaikissa ek-eliitin lausunnoissa, joissa Kansan harteille ollaan laittamassa kaikki syyt ja seuraukset eliitin omista saamattomuuksista.
.
Pakkotyö..., työajanlisäys, palkkojen alentaminen ovat eräitä "kansalle" syötettyjä "taloustutkimuksen" -psykologisia menetelmiä, jossa muutamalta valitulta kysymällä saadaan haluttu vastaus ja joka esitetään "tutkimuslaitosten" tuloksena Kansan haluamana tapana toimia.
.
Näin psykologisella keinolla saadaan muutoksen tarve ja sen päätös siirrettyä ja ulkoistettua jollekin muulle kuin ek-eliitin syyksi ja vastuulle.
"Kansa" tehdään kaiken muutoksen vaatiaksi ja ek-eliittille jää vain "Kansan määräämän" tehtävän toteuttaminen.
.
Todellisuus onkuitenkin toinen, sillä 2-3 edellistä velkahallitusta ei tehnyt mitään talouden korjaamiseksi.
Siitä syystä ek-eliitti ja edellisiin hallituksiin osallistuneet peilailevat ja manipuloivat syyllisyyttä helpoimpaan mahdolliseen puolustuskyvyttömään osaan, eli "KANSAAN".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu