Dragsvik 1918 - kauhujen leiri

pliop

Kesällä 1918 kymmenentuhatta punavankia eristettiin venäläisten entisiin kasarmeihin Tammisaaressa. Vankileirillä nälkään kuolleiden määrä on poikkeuksellisen suuri Suomen historiassa. O: Matts Dumell. Vidi-Press, 2010. (U)

Mielenkiintoinen dokumentti nyt katsottavissa Yle Areenassa , linkki tässä http://areena.yle.fi/1-668050

4

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgjdu

      Kannattaa katsoa tämä äärimmäisen mielenkiintoinen ja huolella tehty dokumentti, sillä se on hyvin oleellinen osa Raaseporin historiaa.


      Esimerkiksi "muutamassa kuukaudessa Tammisaaressa tuomittiin 6000 vankia. Tuomittujen määrä oli maan korkeimpia"
      Mm. dokumentissa haastateltu Lauri Metsämäki kertoo siinä näin :

      "Olen ollut täällä vuodesta 1958 lähtien, eikä vuoden 1918 tapahtumista ole juuri puhuttu.
      Useimmat tietävät, että Dragsvikissä oli vankileiri, mutta muuta ei sitten tiedetäkään.
      Jos kysyt ihmisiltä kadulla, mitä vanhassa yhteislyseossa tapahtui 1918, et saa vastausta."

      Henrik Cederlöf (fil.dr, Lokalhistoriker) puolestaan toteaa dokumentissa seuraavasti:
      "Isäni, joka kirjoitti Tammisaaren kaupungin historian 3. osan, ei omista riviäkään Dragsvikin vankileirille.
      Onhan se traumaattista . Tähän ongelmaan ei ylipäätään ole haluttu kajota."

    • T-Saari

      Suosittelen myös tätä dokumenttia.

      Itse uutena tammisaarelaisena olen tuosta leiristäkin kysellyt, ja kyllä mulle ainakin paikalliset siitä osaavat kertoa paljonkin. Voi olla, että tämä on sukupolvikysymys: nuoremmat ovat kiinnostuneita ja uskaltavat puhua vaikeammistakin asioista. Tai sitten mun kaveripiirini ei vaan ole sitä bättrefolkettia (vaikka useimmat ovatkin ruotsinkielisiä).

    • tutkimattateloitettu

      1918 Sisällissodan päätyttyä alettiin toukokuussa keskittää vangittuja punaisia pienemmistä leireistä muutamaan suurempaan leiriin joista Tammisaaren (Dragsvikin) kasarmialue oli yksi. Suunnitelman mukaan näin hoituisi sekä muonitus että vartiointi edullisemmin, ja koska voittajien tavoite oli kaikkien punaisten tuomitseminen se oli helpompaa ja nopeampaa kun vangit kerättiin suurempiin leireihin. Tammisaaren vankimäärä kasvoi toukokuun puolenvälin alle sadasta juhannukseen vajaaseen 8 700 vankiin. Minkäänlaista valmiutta näin suuren vankimäärän vastaanottamiseen kasarmialueesta erotetulle 200 x 500 m leirille ei ollut, enempää muonituksen kuin majoittumisenkaan suhteen. Heikoista olosuhteista johtuen vangit alkoivatkin pian menehtyä nälkään ja kulkutauteihin. Jo kesäkuussa leirillä menehtyi n 400 vankia. Kaikkein synkimmät luvut kirjattiin heinä- ja elokuussa, jolloin molempina kuukausina kuoli n 900 vankia. Vielä syyskuussa kirjattiin n 400 kuollutta. Leirillä kuoli yli 3 000 vankia, eli noin joka kolmas Tammisaareen tuotu vanki sai myös viimeisen lepopaikkansa kasarmialueen lähellä olevassa Suomen suurimmassa joukkohaudassa.

      Vankileirin tapahtumiin kiinnitettiin Suomessa huomiota vasta kun ulkomailta, lähinnä Ruotsista, alkoi kuulua kriittisiä äänenpainoja suuren kuolleisuuden vuoksi. Silloinkin asiaan reagoitiin vain arvostelun vuoksi.

      • ihmettelen

        Tuosta edellisestä kommentista lainattua:
        "Leirillä kuoli yli 3 000 vankia, eli noin joka kolmas Tammisaareen tuotu vanki sai myös viimeisen lepopaikkansa kasarmialueen lähellä olevassa Suomen suurimmassa joukkohaudassa."

        Onko se totta, että vankien joukossa oli runsaasti melkein lapsia ( 18-20vuotiaita) sekä vanhuksia eli hyvin iäkkäitä ihmisiä? Mikä heidän vangitsemisperusteensa mahtoi olla kun tuonne vietiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      455
      3395
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      114
      2597
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      84
      2142
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      162
      1940
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      8
      1857
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      147
      1776
    7. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      93
      1580
    8. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      40
      1477
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      351
      1311
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      33
      1285
    Aihe