Dragsvik 1918 - kauhujen leiri

pliop

Kesällä 1918 kymmenentuhatta punavankia eristettiin venäläisten entisiin kasarmeihin Tammisaaressa. Vankileirillä nälkään kuolleiden määrä on poikkeuksellisen suuri Suomen historiassa. O: Matts Dumell. Vidi-Press, 2010. (U)

Mielenkiintoinen dokumentti nyt katsottavissa Yle Areenassa , linkki tässä http://areena.yle.fi/1-668050

4

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgjdu

      Kannattaa katsoa tämä äärimmäisen mielenkiintoinen ja huolella tehty dokumentti, sillä se on hyvin oleellinen osa Raaseporin historiaa.


      Esimerkiksi "muutamassa kuukaudessa Tammisaaressa tuomittiin 6000 vankia. Tuomittujen määrä oli maan korkeimpia"
      Mm. dokumentissa haastateltu Lauri Metsämäki kertoo siinä näin :

      "Olen ollut täällä vuodesta 1958 lähtien, eikä vuoden 1918 tapahtumista ole juuri puhuttu.
      Useimmat tietävät, että Dragsvikissä oli vankileiri, mutta muuta ei sitten tiedetäkään.
      Jos kysyt ihmisiltä kadulla, mitä vanhassa yhteislyseossa tapahtui 1918, et saa vastausta."

      Henrik Cederlöf (fil.dr, Lokalhistoriker) puolestaan toteaa dokumentissa seuraavasti:
      "Isäni, joka kirjoitti Tammisaaren kaupungin historian 3. osan, ei omista riviäkään Dragsvikin vankileirille.
      Onhan se traumaattista . Tähän ongelmaan ei ylipäätään ole haluttu kajota."

    • T-Saari

      Suosittelen myös tätä dokumenttia.

      Itse uutena tammisaarelaisena olen tuosta leiristäkin kysellyt, ja kyllä mulle ainakin paikalliset siitä osaavat kertoa paljonkin. Voi olla, että tämä on sukupolvikysymys: nuoremmat ovat kiinnostuneita ja uskaltavat puhua vaikeammistakin asioista. Tai sitten mun kaveripiirini ei vaan ole sitä bättrefolkettia (vaikka useimmat ovatkin ruotsinkielisiä).

    • tutkimattateloitettu

      1918 Sisällissodan päätyttyä alettiin toukokuussa keskittää vangittuja punaisia pienemmistä leireistä muutamaan suurempaan leiriin joista Tammisaaren (Dragsvikin) kasarmialue oli yksi. Suunnitelman mukaan näin hoituisi sekä muonitus että vartiointi edullisemmin, ja koska voittajien tavoite oli kaikkien punaisten tuomitseminen se oli helpompaa ja nopeampaa kun vangit kerättiin suurempiin leireihin. Tammisaaren vankimäärä kasvoi toukokuun puolenvälin alle sadasta juhannukseen vajaaseen 8 700 vankiin. Minkäänlaista valmiutta näin suuren vankimäärän vastaanottamiseen kasarmialueesta erotetulle 200 x 500 m leirille ei ollut, enempää muonituksen kuin majoittumisenkaan suhteen. Heikoista olosuhteista johtuen vangit alkoivatkin pian menehtyä nälkään ja kulkutauteihin. Jo kesäkuussa leirillä menehtyi n 400 vankia. Kaikkein synkimmät luvut kirjattiin heinä- ja elokuussa, jolloin molempina kuukausina kuoli n 900 vankia. Vielä syyskuussa kirjattiin n 400 kuollutta. Leirillä kuoli yli 3 000 vankia, eli noin joka kolmas Tammisaareen tuotu vanki sai myös viimeisen lepopaikkansa kasarmialueen lähellä olevassa Suomen suurimmassa joukkohaudassa.

      Vankileirin tapahtumiin kiinnitettiin Suomessa huomiota vasta kun ulkomailta, lähinnä Ruotsista, alkoi kuulua kriittisiä äänenpainoja suuren kuolleisuuden vuoksi. Silloinkin asiaan reagoitiin vain arvostelun vuoksi.

      • ihmettelen

        Tuosta edellisestä kommentista lainattua:
        "Leirillä kuoli yli 3 000 vankia, eli noin joka kolmas Tammisaareen tuotu vanki sai myös viimeisen lepopaikkansa kasarmialueen lähellä olevassa Suomen suurimmassa joukkohaudassa."

        Onko se totta, että vankien joukossa oli runsaasti melkein lapsia ( 18-20vuotiaita) sekä vanhuksia eli hyvin iäkkäitä ihmisiä? Mikä heidän vangitsemisperusteensa mahtoi olla kun tuonne vietiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      78
      4709
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2043
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1742
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      174
      1353
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1221
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1076
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      973
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      946
    9. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      16
      927
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      273
      904
    Aihe