Eikö tuulivoima ollutkaan halpaa?

HyvinErikoista

Vielä vähän aikaa sitten tuulivoimateollisuus ja vireät puoluekihot esittelivät tutkimuksia, joiden mukaan tuulivoima laskee sähkön hintaa.

Nyt kun sitä tuulivoimaa pitäisi alkaa tuottamaan omilla rahoillaan, niin ei se kuulemma olekaan kannattavaa ja uusia tukiaisia vaaditaan.

Minusta tämä on hyvin ristiriitaista. Joku tässä yhtälössä ei täsmää. Valehdellaanko meille, vai mistä on kysymys?

4

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Feikkitutkimus

      Tuo oli Energiakolmion "tutkimus", kyseisellä firmalla on läheiset kytkennät tuulivoimantuottajiin. Siinä oli seurattu parin viikon ajalta viime tammikuussa sähkön markkinahintaa Suomessa ja tuulivoiman tuotantoa Suomessa. Oli saatu sellainen korrelaatio että kun Suomessa on enemmän tuulivoimaa, sähkön markkinahinta on alempi. Siinä oli vain jätetty huomiotta että silloin kun Suomessa tuulee enemmän, tuulee enemmän myös Ruotsissa ja Tanskassa, ja näiden maiden tuulivoimakapasiteetti on parikymmentäkertainen Suomen kapasiteettiin verrattuna. Eli sähkön markkinahinnan alenema johtui Ruotsin ja Tanskan tuulivoimasta, ei Suomen vähäisestä tuulivoimasta. Opetus on että meidän on syytä kannattaa tuulivoiman lisärakentamista mutta vain naapurimaissamme, sillä tavoin saamme ajoittain halpaa sähköä maksamatta itse tukea sille.

      • Suhmurointia

        Onko Energiakolmio siis sellainen firma, että siltä saa tilattua rahalla tilaajaa miellyttävän tutkimustuloksen?


    • Niin ydinsähkö maksaa 25snt/kWh
      Tuulisähkö 5snt/kWh
      Liuskekaasusähkö 2snt/kWh

      MIKÄ johtaa siihen, että raakasähköstä Tuottaja saa vain 3,5snt/kWh. Vaikka kuluttaja maksaakin nyt 18snt/kWh!

      Kysymys kuuluukin aivan selkeästi, m i k s e i tuottaja saa tuosta vaikka edes puolia? Miksi rosvoajat, linjasiirtomonopolit ja valtion verot vie katteet? Vaikka eivät teekään asiassa mitään työtä!

      • ”ydinsähkö maksaa 25snt/kWh”? Maksaa kenelle?

        Suomen tuulivoimaloissa tuotettu sähköhän maksaa suomalaisille veronmaksajille noin 7,5 snt/kWh sähkön kotitalouskuluttajalle vielä lisäksi 5,75 snt/kWh sähkön siirtomaksun 9,19 snt/kWh. Noissa luvuissa veronmaksajien kustantama hinta on voimalan omistajalle annettu takuuhinnan ja pörssihinnan erotus viime aikoina ja kuluttajahinnat ovat Vaasan Sähkön tuoreesta hinnastosta. Kokonaishinnaksi tuulisähkölle tulee noin 22,5 snt/kWh.

        Vaasan Sähkö myy tuulisähköä 0,5 snt/kWh kalliimmalla hinnalla kuin muilla tavoin tuotettua. Sitä voidaan vain ihmetellä, koska tuulisähkön tuotanto on niin rajusti tuettua, että tuulivoimala voi vaikka antaa sähkönsä verkkoon ilmaiseksi, koska saa silti tukena 75 euroa/MWh.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      27
      5434
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3603
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3512
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3397
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      2996
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2727
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      21
      2409
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      120
      2380
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2205
    10. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      41
      2142
    Aihe