katolista messua joensuuhun tänään vaikka ei ole katolinen?
Missä rakennuksessa se on joensuussa ja mitä pitäisi messun aikana muistaa?
Missä rakennuksessa se on joensuussa ja mitä pitäisi messun aikana muistaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Voi mennä. En tiedä missä on mutta soita Jyväskylän Pyhän Olavin seurakunnan kirkkoherralle ja kysy. Kerro messuun mennessä, että et ole katolilainen niin saat kaikki "mokat" anteeksi. Pukeudu niin kuin menisit ortodoksiseen liturgiaan.
Saako naisilla olla housut ja tarvitseeko olla huivia?
En ilkeäisi ketään puhutella kun olen ujo.
Saa olla housut ja ei tarvitse olla huivia.
Tietysti saa olla hame ja saa käyttää huivia. Konservatiivit tykää jos niin teet.
Ei tarvitse jännittää seremoniaa, eikä haittaa, jos et osaa polvistua tai tehdä ristinmerkkejä oikeassa kohtaa. Tavalliset, siistit vaatteet käyvät ihan hyvin. Mukaan vaan!
Oli mukava ja lämminhenkinen harras messu.Ei liikaa ihmisiä ja rauhallista ja minut otettiin ystävällisesti vastaan.
Vaikutti lyhyemmältä palvelukselta ajallisesti kuin ortodoksiset palvelukset.Ristinmerkkejä ei ollut juurikaan niitä on ortodoksisella puolella paljon enemmän.Jotkut tekstit olivat hyvinkin samanlaisia, palvelus tosin oli erilainen.eukaristia oli pitkälti samanlainen mutta tekstit siinä erilaiset.
Kiitos neuvoista menen varmasti käymään vielä uudelleenkin.
Itse selibaatissa elävänä tunnen enemmän yhteenkuuluvaisuutta katolisen opin kanssa kuin ortodoksisen jossa perhe-elämä on keskeistä ja jossa vierastetaan eronneita yms.Ortodoksisuus on enemmänkin ihmisten yhteisölliseen elämään ja perinteiseen tapakulttuuriin keskittynyttä kuin Jumala keskeistä.
Kiitos neuvoista.
No eikö orttodokseille riitä, että käy kirkossa, että ei siellä tarvitse olla koko liturgiaa?
Minusta kyllä katolisuuskin ole enemmän tapa kuin uskonto ainakin Etelä-Euroopassa.
Onko minulle vielä kahvikutsu voimassa?
kunhan laitat hameenpäällesi
ja huivin päähän
Näinkö miehet pukeutuu katolisessa kirkossa? Sitten en kyllä tule
JEESUS kulki aikuisena mieheä kaikki vuodet mekossa.
Miksei mekko Artolle kelpaa
kun Jeesuksellekin kelpasi?
---näkyy nuo luterilaisetkin Papit pitävän mekkoa päällään,
kasukan helemat vaan paukkuu
kun ne somasti pitkissä mekoissaan
alttarilla pyörähtelee
ehttoolista jakaen
Miehet ei kulje hame päällä
Miksi kukaan haluaa mennä Antikristuksen kirkkoon muotomenoja ja rituaaleja seuraamaan?
Tuskin se Room. katolinen kirkko on sen enempää antikristuksen kirkko kuin omasikaan, mikä se sitten lieneekään. Tuo nimitys antikristus on eräs niistä Raamatusta löydetyistä "lyömäaseista", joilla riitaantuneet kirkonmiehet ovat kautta aikain hutkineet toisiaan
Ei minulla ole mitään kirkkoa ja Antikristus tarkoittaa SIJAISKRISTUSTA.
Wikipedia
Antikristus (muinaiskreikaksi ἀντίχριστος, antíkhristos, "vastakristus" tai "sijaiskristus") on kristinuskon mukaan Saatanan lähettämä Kristuksen vastustaja, joka Kristuksen jälleentulemisen edellä on nostava taisteluun kaikki jumalanvastaiset voimat, mutta jonka Kristus on voittava.
Paavi on VICARIUS CHRISTI eli hän on siis ITSE tunnustautunut kristikunnan VIRALLISEKSI Antikristukseksi.
Ja enpä tiedä muita kirkonmiehiä, jotka käyttäisivät saatananpalvojien merkkiä päähineessään. Tämäkin sopii oivallisesti kristikunnan viralliselle antikristukselle.
Heksagrammi, nk. Solomonin Sinetti. Tätä virheellisesti Daavidin tähdeksi kutsuttua symbolia on käytetty iät ja ajat okkultismissa henkien manaamiseen. https://www.google.fi/search?q=obelisk&biw=1680&bih=939&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=rfxiVbnAMaWeygPr9ICgAQ&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=seal of solomon
Se löytyy Israelin lipusta, mutta myös Katolisesta kirkosta. Tässä Solomonin Sinetit Paavin käyttämässä KALAJUMALA Dagonin mitressä: https://www.google.fi/search?q=obelisk&biw=1680&bih=939&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=rfxiVbnAMaWeygPr9ICgAQ&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=pope mitre&imgrc=pFWMmnDQ8KKpvM:;ei18JAbs9kn3rM;http://server2.trutube.tv/files/photos/1378051289b4580b_l.jpg;http://trutube.tv/item/photos/92/M6WRH72GDWO3/Pope-Benedict-XVI-Ratzinger-Mitre-Hexagram;450;600
Voithan kääntyä katoliseksi ja ruveta kirjoittelemaan tällä palstalla.
Niin sinuthan tunnistetaan ja olisi varmaan mukava sinulle ruveta pohtimaan katolista toimintaa.