Miten vaikuttaa aurauksen lisäys?

443322

Miten vaikuttaa ajoon jos etupyörissä aurausta on hitusen liikaa?

7

2009

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiemurtelua

      Mulle sanottiin kerran nelipyöräsuuntauksessa, että sitten kun se alkaa tuntua Toyotalta niin on aurauskulmat pielessä.

    • hmoilanenn

      Renkaat kuluu pilalle ja kääntyvyys saattaa huonontua,.

      • Ulkoreunat alkaa kulua enemmän kuin keski ja sisäpuoli


    • slfjdksljks

      Suuntavakavuus huononee, renkaat kuluu ennenaikojaan pilalle, rasittaa muutenkin pyöräntuentaa, vetoniveliä ja laakereita, iskareita, jne.
      Kaarrekäytös saattaa muuttua äkkinäisemmäksi, ulkokaarteen puoleinen rengas jolle paino kaarteessa siirtyy, on tavallaan aurauksella jo valmiiksi hieman kääntyneenä mutkan suuntaan ja kääntyminen voi olla yllättävänkin nopeaa.
      Kannattaa mieluummin pitää ne ohjauskulmat ohjearvoissa mitä autonvalmistaja on suositellut, vain siten auto käyttäytyy niin kuin valmistaja on tarkoittanut.

      • 443322

        Mihinkähän se kaarrekäytöksen muuttuminen perustuu ja tarkoitetaanko nyt oikeasti mutkan ajamista vai ohjauksen aivan keskialueen kohtaa ja se ympäristöä?


      • lsjfksdljgdl

        kyllä se varmasti vaikuttaa sekä keskialueelle, auto ei kulje suoraan vaan voi kammeta esim. vastaantulijan kaistalle päin koska tiet yleensä ojaan päin kallellaan eli paino siirtyy oikeanpuoleisille renkaille. Painon siirtymisen vuoksi maantiellä ajokäytös mutkassa muuttuu myös äkkinäisemmäksi.
        Jossain pysäköintitilanteessa tuskin huomaa eroa, tosin jos aurausta on aivan hirveästi niin rengas voi ottaa pyöräkoteloon kiinni ääriasentoon kääntäessä.


      • apusimpukka

        Tämä lsjf jne on aivan oikeassa. Autosta tulee helposti yliohjautuva jos on aurausta, sillä vähänkin rattia käännettäessä toinen pyörä on suoraan ja toinen lanaa kuin aura. Kannattaa siis pitää näpit irti suuntauksista.
        Nimittäin renkaat kuluvat ulkoreunoista piloille jopa hyvin lyhyellä matkalla, kokemusta on !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe