Teleoperaattorit

Huijataanko

Kuinka on mahdollista että saan Elisalta peräti kahdesta laajakaistayhteydesta laskun joihin toiseen ei ole koskaan ollut edes SIM-korttia. Toiseen oli kome päivää jonka palautin. Kysymyksessä puhelinmyynti.
Toista en ole näytkään.
Miten toimitaan?

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huolellinen-kaikessa

      Tyhmyydestä sakotetaan ja Elisa osaa sen.
      Se vaan tässä erikoista, että puhelinmyynti on ollut kiellettyä jo 3 vuoden ajan. Että joku nyt valehtelee ja koska Elisa ei ole paikalla, niin valheen pesää ei tarvitse arvailla.
      Tuotteilla on 14 päivän peruutusoikeus ja tässä tapauksessa olet toiminut täysin huolimattomasti. Kumma, että et ole vaivautunut peräämään toista SIM korttia heti alkuvaiheessa vaan heräät vasta kun saat laskuja.

      • Hiujataanko

        En ole voinut olla huolomaton, koska en ole tiennyt ko. liittymän olemassaolosta yhtään mitään. Vasta kun laskuja alkoi tulla...
        Ihme juttu.
        Ei ole kuin pari päivää siitä kun puhelinmyyjä tyrkytti jälleen Elisan liittymää...
        Joten kuinka puhelimyynti voi olla kiellettyä?


      • Huijataanko

        Tämä liittymä joka peruutin maksoi 19,90,-,laskutetaan edelleen.
        Haamuliittymän hinta 9,90,-, laskutetaan edellen.
        Soitan asiakspalveluun...


    • Max.Kuppaus

      Itse sain aikoinaan tuplalaskuja Elisalta laajakaistayhteydestä. Lisäksi oli vuosia veloitettu kotidomainista, joka ei ollut edes voimassa.

    • hulluja-ovat

      "In Finland we have this thing called..." jne. Elisa maksaa hirveät mainosrahat amerikkalaisille tv-mainoksista. Jonkunhan nekin on maksettava! Ei naurata suomalaisten tankeroenglanti jos niin luulevat.

    • ÄläMaksaLiikaa

      Keväällä havahduimme, kun Elisan liittymissä oli veloituksia liittymistä, joista emme edes tienneet. Elisa oli päivittänyt vanhojen kuukausimaksuttomien Saunalahden liittymien hintoja. Emme käyttäneet niitä, mutta emme olleet irtisanoneet niitä. Saunalahden liittymämyyjä oli vakuuttanut, että niistä ei tule kuluja. Kun Elisa tosiasiallisesti lopetti Saunalahden itsenäisen liiketoiminnan, uinuvista liittymistä alettiin periä kuukausimaksua.

      Olemme vaihtaneet kaikki liittymät Tele Finlandiin. Pärjään hyvin paketti 100:lla: 2 megan netti, 100 tekstiviestiä, 100 minuuttia puhetta ja hinta vaivaiset 10,00 euroa. Ei määräaikaistarjous. Vaimolla paketti 300 (erona 300 minuuttia puhetta), hinta 14,00 euroa, kun aiemmin häneltä meni 30,00-40,00 euroa kuukaudessa.

    • Hei Huijataanko. Mikäli olet puhelimessa tilannut Elisan liittymän, sinulla on kuluttajansuojalain mukainen 14 vrk:n peruutusoikeus. Puhelimessa tilattu Mobiililaajakaista tilaus on asiakkaan hyväksymä siinä vaiheessa, kun hän on kuitannut esim. Postissa liittymän SIM-kortin vastaanotetuksi. Jos SIM-korttia ei noudeta Postista, tilaus peruuntuu automaattisesti. Mikäli peruuntuneeseen tilaukseen liittyy laite, on siitä voinut ehtiä muodostua laskutusta ennen kuin laite on palautunut Elisalle takaisin. Muodostuneet aiheettomat laskut luonnollisesti hyvitetään laitteen palautuksen käsittelyn yhteydessä. Jos asia vaatii vielä selvittämistä tai sinulle jäi kysyttävää, voin auttaa sinua Elisan Palstan kautta. Voit kirjautua Elisan Palstalle ja laittaa minulle yksityisviestin osoitteella (http://elisa.to/henko_nen)

      Henri / Palstatiimi
      http://palsta.elisa.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4823
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3242
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2979
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1737
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      107
      1332
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1049
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      108
      1020
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      42
      1012
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      981
    Aihe