Voiko tyrnipuskan kasvattaa siemenestä ja mistä siemeniä saa.? Miten muut esim mustaherukka, marja-aronia.
Voiko marjapensaita kasvattaa siemenestä?
8
4700
Vastaukset
- Nokkoset_kukkivat
Voihan noita kaikkia marjakasveja lisätä siemenistä. Mustaherukan siemenlisäystä en kyllä suosittele. Siemenistä kasvaneet pensaat eivät ole välttämättä emokasvin kaltaisia, siis kyseessä on uusi lajike. Tyrnin siemen vaatii 3kk kylmäkäsittelyn. Aronian siemenet itävät kunhan syksyllä sylkäiset kukkapenkkiin.
- marjakasvattaja
Kiitos. Pitääpä tilata.
- tyrnestäjä
Nopeammin saat tyrnin kasvatettua juurivesoista - ainkin minun Raisat ja Rudolfit työntävät niitä kiusaksi asti. Riittää tutuille jaettavaa...
- marjakasvattaja
Agrimarketista ei saa kuin raisa tyrniä ja eikö siihen tarvi toisenkin lajikkeen myös? Mistä myymälöistä niitä löytyy?
- tyrnestäjä
Jep, tarvitsee poikapuolisen myös. En valitettavasti osaa sanoa myymälöistä muuta kuin täkäläisessä Prismassa näkyi tyrni olevan kolmen taimen kassissa (yksi poika ja kaksi tyttöä). Itse olen saanut taimeni paitsi yhden pojan ostin torilta ja kuten aiemmin jo kirjoitin, ei ole sen koommin ollut taimista pulaa. Edes juuristossa tonkivat vesimyyrät ei saa taimia kuolemaan. Katsele lähiseudun puutarhoja ja kysy, jos satut bongaamaan jonkun tyrninkasvattajan.
- pipeli
tyrnestäjä kirjoitti:
Jep, tarvitsee poikapuolisen myös. En valitettavasti osaa sanoa myymälöistä muuta kuin täkäläisessä Prismassa näkyi tyrni olevan kolmen taimen kassissa (yksi poika ja kaksi tyttöä). Itse olen saanut taimeni paitsi yhden pojan ostin torilta ja kuten aiemmin jo kirjoitin, ei ole sen koommin ollut taimista pulaa. Edes juuristossa tonkivat vesimyyrät ei saa taimia kuolemaan. Katsele lähiseudun puutarhoja ja kysy, jos satut bongaamaan jonkun tyrninkasvattajan.
kyllä vain tyrni poikia ja piikoja tekee pitää vaan joku kesä kasvattaa että on varma onko Raisa vai rudolf meillä täälllä Riihimäellä on piha tulvillaan tyrniä isoja ja pieniä vanha ensimmälnen rudolf on yli 5m korkea kaatuikin melkein vvime myrskyissä mutta hommansa hoitaa ,vaikka latvassa vaan on lehti tupsukka välillä satoa tulee liiankin kanssa välillä vähemmän!
- tyrnestäjä
Ja saahan sen sukupuolen selville pienestäkin vesasta, kun katsoo, mistä puskasta juuri lähtee. Itse olen niitä pieniä vesoja ruukuttanut ja pari kesää ruukuissa kasvattanut ennen paikalleen istutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986298KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555795Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602783Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072218Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071908- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098