Yhtä hoitajaa kohtaan kaavaillan 8 lasta, nykykäytäntö on 7.
Miten 7 on kohtuullinen ja 8 hurja luku?
Vähän sama kun joisi lasin piimää ja se on ok, mutta 2 lasia on vaarallista?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015060819826759_uu.shtml
Miten 7 on kohtuullinen ja 8 hurja luku?
Vähän sama kun joisi lasin piimää ja se on ok, mutta 2 lasia on vaarallista?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015060819826759_uu.shtml
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lesta äiditkin hoitaa suurempiakin kakara laumoja.
On se pöyristyttävää!
Nykykäytäntö todellisuudessa on että hoitajalla saattaa olla jopa toistakymmentä lasta! Tätä ei vain nyt millään tahdota kertoa!!!!
Eli uusi ohje ei tuo mitään muutosta nykykäytäntöön, päinvastoin!!
Tämä on vain VIHERVASURIEN provokatoorinen yritys vetää kansaa viikseen! Arhinmulkun porukka ja Niinistön homovihreitä, sekä Rinteen Rutisijat ja Haagelluntin nokkosrokkoporukka ovat tämän hoilotuksen takana!
Kun lapset on kotihoidossa niin isommat huolehtivat pienemmistä,
hoitopaikassa hoitaja joutuu huolehtimaan kaikista.
meilläkin kotona oli kymmenen lasta ja isot huolehti pienistä, näin
ne äidit jaksoivat, hoitaa karjan ja talouden, eihän se muuten olisi
sujunut.
Millä hoitaja voi pitää esim, ulkoilessa 8 vallatonta kakaraa lähellään,
7,nkin on liikaa, pitääkö ne köyttää kiinni?
Abdilla oli 6 omahoitaajaa herättelemässä kaakaolle..
Nousisit nyt....
On se joillakin vaikeeta, niin kovin vaikeeta... Onkohan sillä lestadiolaisäidillä kaikki lapset alle kuusivuotiaita? Onkohan tässä pidetty tavoitteena jo pitkään, että hoitajamäärää lasta kohden nostettaisiin, kun se seitsemän on aika suuri lauma sekin? Onkohan yleensä tarkoitus kehittää yhteiskuntaa parempaan vai huonompaan suuntaan?
Vaikeaa on joillan, tosiaan vaikeaa. Mitä tahansa, kunhan ei tarvitse myöntää, että Soini olisi ikinä koko elämänsä aikana ollut missään väärässä? Palvokaa häntä, koskettakaa otsallanne maata kun hän kulkee ohi, mutta säästäkää meidät aivoilla ja sydämellä varustetut ihmiset mölinältänne, jooko?
mitä läskimpi hoitsu sitä vaikeampaa pysyä lasten perässä.