Isänmaalliset arvonimet arvojärjestyksessä
Galactus
Ylösnoussut Mestari
Mestari
Valtakunnanjohtaja
Johtaja
Aluepalauttaja
Mustalaisruhtinas
Ruhtinas
Komentaja, Kansamme Isä
Komentaja
Aluekomentaja
Kommendantti
Kreivi
Päällikkö
Talkkarineuvos
Talkkarineuvoskokelas
Talonmies
Suomalaisasiamies
Suojeluskuntamies
Hylje
Vanhempi rupu
Nuorempi rupu
Jääkäri
Vartia
Ylivanki
Vanki
Rekryytti
Galactus
Ylösnoussut Mestari
Mestari
Valtakunnanjohtaja
Johtaja
Aluepalauttaja
Mustalaisruhtinas
Ruhtinas
Komentaja, Kansamme Isä
Komentaja
Aluekomentaja
Kommendantti
Kreivi
Päällikkö
Talkkarineuvos
Talkkarineuvoskokelas
Talonmies
Suomalaisasiamies
Suojeluskuntamies
Hylje
Vanhempi rupu
Nuorempi rupu
Jääkäri
Vartia
Ylivanki
Vanki
Rekryytti
Vastaukset 10
Vanhimmat
Missä järjestyksessä nämä menee? Kuka on top? Kuka bottom?
xD
Kaksi jälkimmäistä ovatkin keskeiset kysymykset, kun isänmaallisuudelle haetaan määritelmää.
Onko tämä luettelo varmasti ajantasainen? Juttelin UM:n protokollan kanssa muutamasta listalla esiintyvästä arvonimestä, ja heillä tuntui olevan hieman epäselvyyttä näistä uusista arvonimistä.
UMI Soini oli kaksi tuntia Sipilän hallituksen nimittämisen jälkeen ilmaantunut Merikasarmille ja lyönyt tiskiin likaiselle vessapaperille käsin kirjoitetun listan uusista perussuomalaisista arvonimistä. Soini oli ilmoittanut, että arvonimiä aletaan jakaa hänen päätöksillään heti juhannuksen jälkeen.
Soini oli myös samassa yhteydessä ilmoittanut, että perussuomalaisten arvonimien luetteloa tullaan vast'edes käyttämään myös valtiollisen protokollan yhtenä perusteena.
Oli Soini näköjään unohtanut oman arvonimensä listastaan eli Draculaa ei näkynyt.
Tuolleisella kokoonpanolla onkin sitten kätevä mennä "junailemaan", kun tietää järjestyksen valmiiksi. Tosin yllä oli hyvä kysymys, että onko ylempiarvoinen top vai bottom. Miten persujen arvostus tässä asiassa menee, vai onko asia sittenkään noin suoraviivainen?
Muuten arvokas puheenvuoro palstalla, mutta yksi korjaus pitää tehdä: entinen Isän maa on nykyään isäntämaa.
Missä ovat Töräyttäjä, Pervonukuttaja, B-rappumies, Pornokauppias, Dracula, Espoon Plösönaama, Espoon Plösönaama II, Opetuslapsi ja Kikkelikuvamies?
Myös Plösönaama, "Lääkäri", Gayleiter, Rotuylioppilas ja Jutkusika puuttuvat listalta... Salaliitto?
Onko kukaan Perussuomalainen saanut arvostettua ja himoittua Anallissimus Maximus arvonimeä?