valtion lailla sodan jälkeen ja ne todisteena vieläkin.
Nytkin he olisi niitä, joiden suusta totuuden saatais kuulla, ilman jenkien hymistelyä.
Ukrainankin tilanne avattais kansallle, ilman trollausta.
Suomen kommunistit teki hyvinvointi
7
102
Vastaukset
- AriahSajonmäki
Kommunismi on veli otettaessa, veljenpoika maksettaessa.
- Koroljov
Kommunistit olivat vv. 1948-1966 oppositiossa ja senkin jälkeen hallituksessa ainoastaan Kekkosen armosta ja tiukassa K-linjan valvonnassa. Kyllä suomalaisen hyvinvointivaltion luoneet reformit toteutettiin lähinnä keskiryhmien (SDP ja maalaisliitto/keskusta) toimesta ja johdolla. Ulkopolitiikassa ei kekkoslaista puolueettomuuslinjaa vastustanut kuin kokoomuslais-sosiaalidemokraattinen asevelirintama, jonka Kekkonen murskasi poliittisena voimana 1960-luvun puoliväliin mennessä.
- r8756
"SKDL:n vaalivoitto 1958 avasi tien sosiaaliuudistuksille eliitin vastustuksesta huolimatta
Vasemmistoenemmistö ja massiivinen joukkoliike saivat muutamassa vuodessa aikaan sosiaalilainsäädännön, joka muodosti hyvinvointivaltion perustan."
http://hirvasnoro.blogspot.fi/2008/05/skdln-vaalivoitto-1958-avasi-tien.html
"SDP hajosi ajan melskeissä. Tannerilainen siipi tuki oikeistolaista talouspolitiikkaa ja Päivi Uljaksen tulkinnan mukaan paluuta 1930-lukulaiseen yövartijavaltioon."
- StalinSaiTurpaa
Mittavilta puhdistuksilta (lue oikein: joukkomurhilta) on säästytty kun ei ole komokommari päässyt Suomessa käskyn päälle
- kommunistihalonen
- HakasenYrjö
MINÄ JA MIUNUN POIKANI SURMAAMME KAIKI VASTUSTAJAME JA JOHAN BÄCKMAN ON MEITIN SOTA GENERALISSIMUS ME OLEME JO PERUSTANUT VANKI LEIREJÄ TURKUN JA JOEN SUUHUN KUALKAA DEMOKRATIJAN KANNATTAILIJAT!!!!
- nietkommunisteille
Olihan VALPO hetken aikaa, sodan jälkeen,komukoitten hallinnassa.Suomen vankilat täyttyivät nopeasti ääriään myöten.Jotkut pakeni amerikkaan jotkut ruotsiin.Että sellaista hyvinvointia komukat tarjos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke332193- 1181866
- 771591
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671207- 1601202
- 611036
- 481033
- 641004
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62927Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t28900