Valtiomies ja juoksupoika

Olipa uskomaton ero Soinin ja Sipilän Ruotsin matkassa. Sipilä otettiin vastaan valtiomiehenä ja Soini ... no häntä ei oikeastaan noteerattu yhtään ja oli kiusallista kun hän sinne väkisin matkusti.

Ruotsi on Suomen tärkein kauppakumppani ja tärkein kumppani ulkomaisten sijoitusten saamisessa. Voisiko joku laskea kuinka monen miljoonan edestä Soini aiheuttaa vahinkoa maallemme. No onneksi Sipilä on vähän korjailemassa aiheutettua vahinkoa.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Nyt on aivan turha puhua valtiomiehistä näiden politiikan aloittelijoiden kohdalla! Kumpikaan heistä ei ole valtiomies, tuskin koskaan onkaan! Sipilä on pohjoispohjalainen lestadiolainen ja Soini espoolaisen elementtilähiön kasvatti, taustaltaan körttiläistä sukua, ja siksi hän yhä kampaa tukkansa körttijakaukselle! Eivät valtiomiehet ole sellaisia!
Valtiomiehet ovat saaneet paljon aikaan, ja heidän työnsä tunnustetaan kansainvälisesti! Nyt näiden kahden onnenonkijan suhteen tilanne taitaa olla sellainen, että esimerkiksi EU:ssa odotetaan uteliaina, voisiko hänellä olla mitään uutta näkemystä annettavanaan yhteisen Eurooppamme asioiden hoitoon? Soinia taas epäillään äärioikeistolaisesta populismista, mikä tekee hänen tilanteensa hyvin vaikeaksi. Jos hän vielä sutkauttelee Soinismejaan, joita hän kääntää englanniksi keskikoulun englannillaan, niin ei siitä mitään hyvää seuraa ainakaan Suomelle!
Meidän tulee nyt seurata koko ajan hyvin tarkasti Soinin edesottamuksia. Tänään hän on todellisessa tulikokeessa osallistuessaan ensimmäistä EU:n ulkoministerikokoukseen Brysselissä. Voimme vain toivoa, että hän on vaihtanut puhtaat kalsarit ja sukat ennen kokousta! Me emme täällä Suomessakaan voida olla mitenkään varmoja Soinista minkään asian suhteen.

Äänestä
  • Herrasmies laittaa likaisten päälle puhtaat BB:n kalsarit nopeasti, esim lentoaseman wc-tiloissa.

    Äänestä

  • Reissussa tulee nälkä. Malttaneeko Pullukka olla mussuttamatta pientä aterioiden välistä hiukopalaa kokouspöydässä.

    Äänestä


  • Ettei.totuus.unohdu kirjoitti:

    Kyllä niissä kokouksissa ruokaakin on tarjolla. Jo aikaisemmin Suomessa on pidetty ongelmana, jos esimerkiksi Tasavallan presidentille on pitänyt kattaa vielä yksi ylimääräinen lautanen neuvottelupöytään! Mutta ei sen pitäisi sentään mikään ongelma olla, onhan toki Brysselissä lautasia!

    Äänestä

  • OnhanBrysselissäLautasia kirjoitti:

    Kyllä niissä kokouksissa ruokaakin on tarjolla. Jo aikaisemmin Suomessa on pidetty ongelmana, jos esimerkiksi Tasavallan presidentille on pitänyt kattaa vielä yksi ylimääräinen lautanen neuvottelupöytään! Mutta ei sen pitäisi sentään mikään ongelma olla, onhan toki Brysselissä lautasia!

    Huhujen mukaan Soinilla on aina takin taskussa lihapiirakat. kainalossa lämmittää ne.

    Äänestä

Soini väittää ettei hänen maineessaan ole vikaa. Joko hän valehtelee taas, tai sitten hän on niin tottunut kylmäkiskoiseen kohteluun, että pitää sitä normaalina.

Äänestä
  • Taitaa olla molemmista kysymys. Lisäksi on syytä huomata, että Soini on lähtökohtaisesti jäävi arvioimaan omaa mainettaan - eikä muuten kykenekään siihen.

    Soinin omasta mielestä maineessa ei ole mitään vikaa, koska soinilaisessa katsannossa kaikki julkisuus on ns. "hyvää julkisuutta". Eli myös muualta tuleva viha ja halveksunta kasvattavat "hyvää mainetta".

    Valehtelu on koko ajan läsnä Soinin elämässä. Poliittisen uransa Suomen poliittisen historian suurimmalla ja jatketulla takinkäännöllä kruunannut Soini on osoittanut petoksellisuutensa menneiden viikkojen aikana niin selvästi, ettei se ole enää sokeimmalle soiniuskovaisellekaan epäselvää.

    Äänestä

ON se se se on se on seeseseson pikku oppo-hinttarista ihmeellistä se! on onse seon se on se HÄÄHÄHÄHÄHÄJ Ja vaan naurattaa JATKAKAA, JATKAKAA!!

Äänestä
  • Syökö Soini edelleen iltapalaksi kaksi joulukinkkua ja viisi lihapiirakkaa päälle, kuten lehdessä kerran mainittiin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suhteet kirjoitti:

Olipa uskomaton ero Soinin ja Sipilän Ruotsin matkassa. Sipilä otettiin vastaan valtiomiehenä ja Soini ... no häntä ei oikeastaan noteerattu yhtään ja oli kiusallista kun hän sinne väkisin matkusti.

Ruotsi on Suomen tärkein kauppakumppani ja tärkein kumppani ulkomaisten sijoitusten saamisessa. Voisiko joku laskea kuinka monen miljoonan edestä Soini aiheuttaa vahinkoa maallemme. No onneksi Sipilä on vähän korjailemassa aiheutettua vahinkoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu