Hitto, että menin halpaan. Touko-kesäkuun vaihteessa Scanrialta soitti kaveri ja sanoi, että on aika tullut tarkastaa yrityksenne tiedot paikallisesta yrityshakemistosta. Klassikko siis. Yleensä kieltäydyn, mutta nyt halusin nähdä, mistä on kysymys. Myös siitä syystä, että kaveri johdatteli minua katsomaan sivut. Menin kaverin neuvomille sivuille ja kyllä, siellä oli yrityksemme tiedot logoineen kaikkineen päivineen. Samalla huomasin myös, että siellä oli itse asiassa useiden muiden paikkakunnan yritysten bannerit. Mietin, että näyttää luotettavalta. Tyhmä ajatus jo siitä syystä, että en ole koskaan törmännyt kyseiseen yrityshakemistoon. Kaverin mukaan yrityksemme on näytetty useita satoja kertoja ja klikkauksiakin sivuillemme on tullut mukavasti. Sitten hän kysyi, että ovatko tiedot muuttuneet tai haluaisinko jotain muita muutoksia. Ajattelin, että vuodenvaihteessa eläkkeelle jäänyt entinen toimitusjohtajamme on tehnyt tämän kaupan ja sovin, että jatketaan sitten taas puolella vuodella (134€). Ja mitä!! Nyt on käynyt ilmi, ettemme ole ikinä tehneet tuon Oy Scanria Ab:n kanssa mitään sopimusta kyseiseen hakemistoon tai mihinkään muuhunkaan hakemistoon. Emme ole tänä vuonna emmekä viime vuonna maksaneet heille senttiäkään. Eli näyttää siltä, että meidän tiedot on luotu tuohon palveluun ennen puhelua ja sitten soitetaan ja johdatellaan uhri sivuille "tarkastamaan" tietoja. Johan on tavallisen moraalitonta. Tosin, täytyyhän heidänkin keksiä uusia muotoja saadakseen kauppaa kyseenalaisella bisneksellään. Ei taida enää vanhat konstit tepsiä. Valitettavasti minunlaiset torvet pitää tuon bisneksen sitkeästi hengissä. Eli kannattaa taas olla varuillaan...!
Uusi huijaus ?
Höynäytetty
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuollaisia yrityshakemistoja on netissä tuhkatiheässä. Varmaan ne varastavat toisiltaan firmojen yhteystietoja.
Olisi aika mukavaa jos joku niistä olisi niin kattava että tietoja löytyykin jokaisesta Suomen yrityksestä, joka haluaa olla esillä ja tarjota palveluitaan.
Yritysten kotisivuiltakin löytyy jotain, kun googlettaa sopivilla hakusanoilla.
Ja luuria korvaan! Auttaa AINA!
Samaa mieltä. Heti vaan napakka ei kiitos ja puhelu poikki.
Jotain rotia näihin huijarikusipäihin pitää saada. Eihän tämä homma näin voi mennä, että jonkin epämääräisen puhelinkeskustelun perusteella voidaan pahimmillaan lähettää tuhansien eurojen lasku (esim. Yritys-Netti). Puhelimitse tapahtuvaan myyntiin PITÄÄ saada velvoite lähettää asiakkaalle tilausvahvistus kirjeitse tai sähköpostitse ennen mitään laskuja. Nyt näyttää siltä, että tilausvahvistus on korvattu laskulla. Joka helvetin päivä yrittäjiä pommitetaan pahimmillaan usean kerran milloin milläkin roskalla.
Olen käyttänyt menestyksellä puhelinkauppiaita vastaan periaatetta, että emme tee mitään sopimuksia puhelimitse. Viime aikoina olemme sentään esittäneet myös sähköpostia, mutta eipä ole sitäkään kautta kukaan lähtenyt "tuotteitaan" tyrkyttämään.
Soneran myyjä sentään oli sinnikäs ja lähetti tarjouksen postitse, jolloin havaitsin, että hän olisi myynyt minulle 4g-yhteyden alueelle, missä oli vain 3g. Kun tämä asia tuli korjattua, sopimus olikin entistä parempi.
Siis aina kirjallisesti - postitse tai sähköpostilla.
Tuota huijausta on käytetty jo vuosikausia.
Kerron aina että tarkistan aina omasta toimittajarekisteristä ja ostoreskontrasta olenko ollut asiakkaana aiemmin.
Mitään en sovi puhelimessa ennenkuin arkistan asian.
Näitä huijauspuheluja on ehkä 60-70% kaikista puhelinmyyjien soitoista.
Myös hyvä keino on sotkea myyjän ulkoa opeteltu puhe keskeyttämällä alkupuhe ja alkamalla kyselemään mistä firmasta ja millä nimellä laskutetaan jne.
Silloin ulkoa opeteltu myyntipuhe muuttuukin myyjän puolelta vastailuksi ja totuus paljastuu helpommin.