Punikkien valeet eivät muuta historiaa.

Punikit alkoivat yhteiskunnan tuhoamisen jo kesällä 1917. Suurlakon aikana surmattiin viikossa 34 viatonta ihmistä. Taistelujen alkuun mennessä tapettiin 150.

Aseellinen kapina aloitettiin bolsevikkien tuella 28.1. 1918.

Riski oli suuri ja se toteutui tunnetuin seurauksin.
Mikään valehtelu ei muuta tapahtumien kulkua. Ei vaikka pian tulee 100 vuotta täyteen.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomalaisen yhteiskunnan romahdus v. 1917 ei johtunut sen enempää sosialistien kuin porvarienkaan toiminnasta -- valkoisten ja punaisten aktiiviteetit olivat pikemminkin reagoimista tuohon romahdukseen. Suomi ei yksinkertaisesti selvinnyt siitä, että emämaa Venäjän hallitus luhistui, että tuonti Venäjältä Suomeen romahti, että Suomen yhteydet Venäjälle heikkenivät ja katkesivat ja että venäläinen järjestysvalta Suomessa lakkasi olemasta. Suomalaiset eivät yksinkertaisesti keskellä maailmansotaa v:n 1917 oloissa selviytyneet Venäjästä eroamisesta ja itsenäisen valtion perustamisesta. Suomalainen yhteiskunta hajosi ja vajosi poliittiseen ja muuhun väkivaltaan ja yleiseen kaaokseen. Sama tapahtui muillakin alueilla, jotka Venäjä menetti vv. 1917-1918. Suomessa väkivallan aika loppui nopeammin kuin Virossa, Latviassa, Liettuassa, Puolassa, Ukrainassa ja Kaukasiassa. Silti Suomi ei jää uhrien suhteellisessa määrässä jälkeen em. maista.

Äänestä

joka tapauksessa väline Suomen siirtämiseksi sosialismiin. Kun sen autuus jäi kokematta, on nyt epäonnistumista seliteltävä kaikin keinoin.

Ei hävitty kapina seurauksineen siitä miksikään muut.
Erityisen tarpeellista on punikeille unohtaa se tosiasi, että kapinallisten enemmistö armahdettiin vielä -18 aikana.

Äänestä
  • koska punikkien verenhimo tyydyttyy vain kansanmurhalla, Sellainen tehtiin Venäjällä sosialismiin siirryttäessä. Punainen terrori nähdään edelleen stallarien ihanteena.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totuus1918 kirjoitti:

Punikit alkoivat yhteiskunnan tuhoamisen jo kesällä 1917. Suurlakon aikana surmattiin viikossa 34 viatonta ihmistä. Taistelujen alkuun mennessä tapettiin 150.

Aseellinen kapina aloitettiin bolsevikkien tuella 28.1. 1918.

Riski oli suuri ja se toteutui tunnetuin seurauksin.
Mikään valehtelu ei muuta tapahtumien kulkua. Ei vaikka pian tulee 100 vuotta täyteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu